son haberler

AB Yolunda Türkiye -94

Yayınlanma Tarihi: 19 Eylül 2015 okunma

Yazı Dizisi Aynur52tan52@hotmail.com

AB ve ERASMUS (YAŞAM BOYU EĞİTİM)
Bilginin güç anlamına geldiği günümüzde akademik çalışmaların (araştırma, tez, proje) desteklenmesi her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır.

Ayrıca uluslararası ilişkiler çalışmalarında yeni bir araştırma alanı haline gelmiş olan AB konusunda ülkemizdeki bilgi birikiminin arttırılması ve bu alanın en güncel şekliyle takip edilebilmesi amacıyla yapılan akademik çalışmalara büyük önem verilmektedir.

Tecrübelerini sonraki nesillere “bilgi” adı altında aktarma gayreti içinde olan toplumlar ortak payda alanında bilgi paylaşımına yönelmekte.

AB bu yönde tüm ülkeler ve Türkiye’de dahil olmak üzere üyeleri arasında çok yönlü işleyen bir mekik gibidir.

AB ülkelerinde denkliği sağlanmış fakültelerde eğitim gören öğrenci sayıları her geçen gün artmaktadır. AB programları da araştırma konusu olmaktadır. Bu çalışmalarda ERASMUS öğrenci öğrenim hareketliliği sonucunda 2005-2009 yılları ölçü olmak üzere Türkiye üniversitelerinden AB’ye ERASMUS Programı ile giden öğrenci sayısı toplam 11.041’dir. En çok İTÜ, ODTÜ, ve Ege Üniversitelerinden olmak üzere Ankara, Hacettepe, Çukurova, Uludağ, Dokuz Eylül vb. üniversitelerden öğrenciler AB ülkelerinde eğitim görmüşlerdir.

Bu alanda üniversitelerimiz genellikle yeni olmak ve yabancı dil zayıflığı gibi sorunlar yaşamışlardır. Üniversitelerin denklik prosedürleri, bazen öğrencilerin isteksizlikleri gibi sorunlara rağmen ERASMUS Programlarına katılan öğrenci sayısı hızla artmaktadır.

Aynur Zeren Tan

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

AB Yolunda Türkiye -93

18 Eylül 2015