son haberler

Delivizyon Haberleri

Yayınlanma Tarihi: 6 Ekim 2017 okunma

Güngör YÖRÜK gungoryoruk@hotmail.com

Sanırım bir algılama problemim var. Öyle ya koskoca cihaz yalan söyleyecek değil ya… Cihaz dedikse aletin kendisi değil.

Adına televizyon dedikleri bakalit türü bir kutunun önüne bir cam yerleştirilmesiyle elde edilen; içini açtığımız zaman koskoca kutunun beşte birine yerleştirilmiş incik boncukların lehimlerle bir birine tutturulmuş bir takım kablo mukallidi teller adı geçen cihazın işlemesine sebep olmaktadır. Ayrıca bir kablo ile elektriğe bağlanan bu cihaz başka bir kablo ile antene bağlanmaktadır.

Bir sihirbazlık gösterisi gibi canlı suretini andıran bir takım ışıklı parıltılarla hangi canlıyı izah etmeye çalışıyorlarsa o şekilde görünmektedir. Kısaca bu televizyon bütün bu vasıflarından dolayı özellikle insanları bir şekilde cezbedip günün muayyen saatlerinde ekran hizasına oturturmuş.

İşte böyle anlardan birinde bir kurban bayramı öncesi bir çocuğu arabasıyla ezerek ölümüne sebep olan bir şoförün dört yıl sonra tahliye edilmesini haber olarak verirken; spiker unvanlı bayan “Bu adalet mi” diye yeri göğü inletiyordu. Elbet suç bayanın değil. Garibim ne yapsın. Vermişler eline bir metin okuyor işte.

Güya haberde cezanın azlığından dem vuruluyor. Yok, insan hayatı bu kadar ucuz muymuş, yok buna adalet mi denirmiş, yok eller bayrama hazırlanırken bu yavrucağın ana babası tahliye olan vatandaşı görünce ne hissedermiş vs. Dinlerken ben de hüzünlendim aslında. Her ne kadar hukuk devletinin hukukunun verdiği karar hükmünce çocuk öldüren şoföre dört yıl ceza verilmişse dahi hani insanız ya bir kere, yüreğimiz ‘cızz’ etmiyor değil bu laflar karşında.

Bu haberin bitiminden sonra hadisenin verdiği hüznü üzerimizden daha atmadan bir cezaevi haberi okumaya başlamasın mı spiker hanım. Hazır mahkûm işlerinden başlamışken burada nasıl bir haksızlık var diye düşünüp can kulağı ile haberi dinlemeye başladım.

O da ne?

Güya bayram öncesi herkes bayram hazırlığı yaparken cezaevinde bu kadar mahkûm altı duvar arasında (cezaevi dikdörtgenler prizması gibi olduğundan yan yüzeylerin sayısı altı tane) hürriyetten mahrum nasıl duracaklarmış.

La havle…

Yahu demin çocuğu ezerek öldürdü diye cezayı az bulan televizyon bu sefer de mahkûmlardan yana tavır koymaz mı?

Birden bir şaşkınlık hali bürüdü beni.  Bir taraftan ceza az derken diğer taraftan bunların hapiste işleri ne diye soruyor. Yahu sen hukuktan da mı iyi biliyorsun?

Çocuk katili dışarıda!..

Mahkumlar niçin içeri de?..

Bu kadar ceza az…

Bu kadar ceza verilir mi?

Yokta…

Sen hukuk duymadın mı hiç spiker hanım?

Haberler duydum(!)

Hah ondan işte…

Bu kadar şey niye?

Hukuka sor!

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

Bir Çocuğun Üç Babası Nasıl Olur?

13 Ekim 2017