son haberler

Vize Bize Vız Gelir

Yayınlanma Tarihi: 13 Ekim 2017 okunma

Ahmet ALTUN bizimahmet52@hotmail.com

Son dönemde yaşadığımız günlük sorunlara bakarsak ülkenin büyüklüğünü de anlamış oluruz. PKK-FETÖ derken Kuzey Irak, İdlib, vize sorunları gündeme oturdu. Bahsi geçen sorunların hepside hayati öneme sahip. Vatandaş olarak kafamız bu kadar bulanık iken Ampute Milli Takımı’nın Avrupa Şampiyonu olması inanın Türkiye için müthiş bir moral kaynağı olmuştur.

Ak Parti iktidara gelmeden her seçim öncesi veya yeni bir parti kurulurken veya darbe muhtıra eylemlerinde hep Amerika konuşulurdu. Hatta “iktidar olmak için mutlaka Amerika’nın onayı gerek” denir. Siyasiler oralara gider gelirdi bugün işler elçilik çalışanını tutuklama, sorgulamaya kadar geldiyse hazmedemeyen Amerika tabi ki elindeki bütün kozları Türkiye’ye karşı kullanacak ve işi vize saçmalığına kadar getirecektir. Şuna kesinlikle eminim Amerika sadece Türkiye’ye karşı değil birçok konuda iyice saçmalamaya başlamıştır, merak ediyorum bir başka müttefiki olan Suudi Arabistan Amerika ile milyar dolarlık silah anlaşması yaptıktan sonra gidip Rusya’dan S-400 füze almaya kalkmasını nasıl yorumlayacaktır.

Ortada bir gerçek var Avrupa ve Amerika bizi sevmiyor bunu biliyoruz ama siyaset bilimcilerin, dış politika uzmanlarının, Türkiye yönünü Asya’ya çeviriyor görüşlerine de asla katılmıyorum. Temel olarak Türkiye ne Avrupa’ya, ne Asya’ya ne de Ortadoğu’ya yönelmektedir, sadece iki kıta arasındaki jeopolitik değeri bilerek kendi menfaatleri doğrultusunda hareket etmektedir. Dilediği silahı dilediği Ülkeden alır, milli menfaatleri doğrultusunda gider istediği ülkeyle istediği anlaşmaları imzalar. Avrupalısı, Amerikalısı bu durumu hala hazmedemiyor. Yazımın başında sıraladığım sorunları yaşarken, teröre milyarlar akıtırken, milyonlarca mülteciye bakarken ve mazlum milletlere yardımlar gönderirken Avrupa’nın iki katı ekonomik büyüme sağlıyorsa Amerika vize yasağı koymakta çok haklıdır.

Bu güne kadar olanları gördük, yaşıyoruz. Esas mesele ne Avrupa’sı nede Amerika’sı bununla kalmayacak karşımıza yeni sorunlar çıkaracaktır. İşte asıl onun öngörüsünü şimdiden yapabilmeli çok dikkatli davranmalıyız. Netice olarak biz Dünya’ya ne kadar muhtaç isek Dünya’da bize o kadar muhtaçtır. Uyanık olalım yeter.

Kalın Sağlıcakla…

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

81.82.83….ÇÜŞŞŞŞŞ

6 Ekim 2017