son haberler

Önlem Almanın Maliyeti Sonuçlarından Daha Ucuz

Yayınlanma Tarihi: 20 Ekim 2021 okunma

Önlem Almanın Maliyeti Sonuçlarından Daha Ucuz
Asayiş
0

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ev ve iş yerlerinde yangınlara karşı alınacak önlemlerle ilgili uyarılarda bulundu. Yangın öncesi alınacak önlemlerin hayati öneme sahip olduğu belirtilen açıklamada alınan önlemlerin maliyetinin yangının doğuracağı sonuçlardan daha düşük olduğu vurgulandı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, yangın ve ilk yardım alanlarında eğitimlerine aralıksız devam ediyor. Kurum, kuruluş, özel sektör çalışanları ve talep edilmesi durumunda her kesime verilen eğitimlerle vatandaşların yangın ve ilk yardım konularında bilinç kazanması sağlanıyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi düzenlediği eğitimlerin yanı sıra yaptığı denetim ve uyarılarla duyarlılığın artmasına katkı veriyor.

Daire Başkanı Çınkıl: “Alınacak Önlemler Hayati Öneme Sahip”

Bu kapsamda değerlendirmelerde bulunan Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Yusuf Çınkıl, insanların zamanının büyük bir bölümünü geçirdiği ev ve iş yerlerinde yangınlara karşı alınması gereken önlemlerle ilgili bilgiler verdi.

Ev ve iş yerlerinde alınacak önlemlerin yangının meydana getireceği sonuçlardan daha ucuz ve basit olduğunun altını çizen Daire Başkanı Çınkıl, şunları kaydetti:

“Günlük yaşantımızın büyük bir çoğunluğu ya evimizde ya da iş yerlerimizde geçiyor. Buralarda yangına sebebiyet verecek birçok durum olmasına rağmen alacağımız maliyeti düşük küçük önlemlerle bu durumun önüne geçmek mümkün. Bu çerçevede konutlar ve iş yerlerinde, yangın çıkışları açık tutulmalı, acil ışıklandırma sistemleri kurulmalıdır. Gereksiz yangın yükü kaldırılmalı, korunma sistemi ve tahliye planı kontrol edilerek güncellenmelidir. Her türlü iş yerinde yangın söndürme tüpü bulundurulmalı, düzenli bakımları yaptırılmalı ve nasıl kullanılacağı öğrenilmelidir. Ayrıca çatlak, hatalı inşa edilmiş yapılar veya dolmuş bacalar yangın nedeni olabilir. Bacalar devamlı temizlenmelidir. Tavan arası ve bodrumlar temiz tutulmalıdır. Yanıcı maddeler evinizin veya iş yerinizin uygun bir yerinde saklanmalıdır. Soba, kalorifer ve mutfak ocaklarından çıkabilecek yangınlara dikkat edilmelidir. Çocukların ateşle oynamalarına engel olunmalıdır. Sigara içilmemesi gereken yerlerde bu kurala uyulmalıdır. Kaynak ve kesme işlemlerinde çok dikkatli olunmalıdır. Elektrik donanımına ehliyetsiz kişiler el sürmemelidir. LPG tüplerinin bulunduğu mutfak ve banyolar sürekli havalandırılmalıdır. Yangına karşı korunmak ucuzdur. Evinizde ve iş yerinizde yangına karşı önlem almanın maliyeti yangının doğuracağı sonuçlardan çok daha düşüktür”

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.