son haberler

Ders Zili Çaldı

Yayınlanma Tarihi: 14 Eylül 2022 okunma

Ders Zili Çaldı
Eğitim
0

2022-2023 eğitim-öğretim yılı ilk ders zilinin çalmasıyla başladı.

Güzelordu Meliha-Lütfü Türkmen İlköğretim İlkokulu’nda gerçekleştirilen yeni eğitim öğretim yılı açılış programına, Vali Tuncay Sonel, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Metin Çakır, ODÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Niyazi Taşçı, Altınordu Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Vekili Erkan Karahan, İl jandarma Komutanı Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdür Vekili Cenk Akgün, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, Altınordu Milli Eğitim Müdürü Onur Bekyürek, hayırsever iş insanları Fuat Türkmen, Okul Müdürü Hasan Tomakin, Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, okul müdürleri, öğrenci velileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Vali Sonel; “123 Bin öğrencimiz 11 Bin Öğretmenimizle Yeni Eğitim-Öğretim Yılına Başladık”

2022-2023 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla Güzelordu Meliha Lütfü Türkmen İlkokulunda düzenlenen açılış programında bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, 123 bin öğrenci, 11 bin öğretmenle yeni eğitim-öğretim yılına başlanıldığını belirterek, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının İlimize, ülkemize, milletimize, öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.

“Bu toprakları vatan yapan ecdadımızı, şehit öğretmenlerimizi, tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle, şükranla yad ediyorum. Cumhuriyetimizin Kurucusu Başöğretmen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü de saygıyla, sevgiyle anıyorum” diyen Vali Sonel, “19 ilçemizle kocaman bir aileyiz. Ordu’muzun kıymetli değerleri başta olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanımız, Kaymakamlarımız, ilçe belediye başkanlarımız, güvenlik birimlerimiz, üniversitemiz, ortak paydaşlarımızla, çocuklarımız ve gençlerimizle birlikte en güzel eğitim, öğretim imkanını sunmaya çalışıyoruz. Tabi bunu yaparken de Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Sayın Milli Eğitim Bakanlığımızın ve ilgili bakanlıkların da desteklerini, katkılarını çok güzel bir şekilde alıyoruz. Göreve başladığımızda 66 okulun deprem riski vardı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları, Milli Eğitim Bakanımızın vermiş olduğu büyük destek ve Ordu’nun çok kıymetli değerleri, hayırsever iş insanlarının katkılarıyla Ordu’da devlet-vatandaş işbirliği ile 52 okul ve 742 dersliğe kavuştuk. Şahincili ve Karşıyaka Mahallesinde okul ihtiyacı vardı hepsi çözümlendi. Bunun yanında öğrenci pansiyonu, spor salonu, kütüphane, tasarım ve beceri atölyelerini ilimize kazandırarak, eğitim altyapımızı güçlendirdik. Bizlerden desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer’e, hayırseverlerimize teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Tuncay Sonel konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Öğretmenlerimiz başımızın tacıdır. Bizleri yetiştiren tüm öğretmenlerimize, selam ve hürmetlerimizi gönderiyoruz. Emekleri ödenmez. İlimize yeni gelen genç ve dinamik öğretmenlerimize Ordu’muza hoş geldiniz diyor, kolaylıklar diliyorum. Yeni eğitim-öğretim yılımızın kazasız, belasız, sağlıkla, mutlulukla, başarıyla geçmesini temenni ediyorum.”

 “Yeni eğitim- öğretim yılının başta Ordu olmak üzere ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diyerek, konuşmasına başlayan Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Metin Çakır, “Türkiye’de çok fazla yaşanmayan bir örnek. Sayın Valimiz Tuncay Sonel’in her hafta mesaiye bir okulda başladığını öğrendim çok mutlu oldum. Kendisine Bakanlığımız ve şahsım adına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi ve her şeyin temelinin eğitim olduğunu kaydederek, “Milli Eğitimde bu yıl üç ana tema önceliklendirildi. Birincisi eğitime erişim. Özellikle okul öncesi eğitim alanında başlamak üzere maddi katkılar sağlanarak, ücretsiz ders kitaplarının yanında yardımcı kaynaklarda bu yıl ücretsiz ulaştırıldı. Şu anda 5 yaş grupta okul öncesi eğitimde yüzde 93’lerin üzerinde. Bir yıl önce yüzde 61’di. Dünyadaki bütün araştırmalar okul öncesi eğitimin hem kişisel gelişimi, hem akademik başarıya doğrudan etkisi olduğu inancında. Diğer önceliğimiz ise bu yıl tüm okulların kendi bütçeleri kendilerine tahsis edilirken, Mesleki Teknik Eğitimde de farklı yapılanmaya gidilerek, felsefi değişim yaşandı” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu yaptığı konuşmada, ”Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi ‘okul genç beyinlere, insanlığa saygıyı millet ve ülkeye sevgiyi bağımsızlık onurunu öğretir’ sözünden yola çıkarak, vatanına, bayrağına cumhuriyetine bağlı, insani değerleri benimseyen bireyler olarak yetişmeleri bizlerin en büyük arzusudur. 1 milyon 186 bin ders kitabı ile 779.466 yardımcı kaynak kitap ilimize gönderildi ve öğrencilerimiz, ders yılı başlar başlamaz kitaplarıyla buluştu. Kütüphanelerimizdeki kitap sayılarımızı, 300 binden 900 bine taşıdık. Yılsonunda bu sayıyı 1 milyon 200 bine ulaştırmayı hedefliyoruz. Toplam 575 okulumuzda yürütülen çalışmalar doğrultusunda bakım, onarım ve tadilat işleri kapsamında yangın merdivenleri, asansör, yangın söndürme dolapları ve tesisatının yenilenmesi engelli asansörü ve lavaboları, dış cephe mantolama, iç-dış cephe boyama, çatı onarımı çalışmaları, kalorifer ve elektrik tesisatlarının yenilenmesi ve doğalgaz dönüşümü çalışmaları gerçekleştirdik. Son iki yılda 71 kurumumuzda doğalgaz dönüşümü tamamlanmış olup, 13 okulumuzun dönüşümü ise devam etmektedir. 46 güçlendirme kapsamına alınan okulumuzdan 36 tanesi eğitim öğretim faaliyetine başlamış; 4 tanesi bu ay, geri kalan 6 tanesinin ise önümüzdeki ay geçici kabulü yapılacaktır” diyerek, “Eğitim camiamıza ve öğretmenlerimize verdiği desteği her zaman hissettiren, öğrencilerimize her zaman sevgiyle yaklaşan, yardımsever Valimiz Sayın Tuncay Sonel’e teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Güzelordu Meliha Lütfü Türkmen İlkögretim Okulu Müdürü Hasan Tomakin ise konuşmasında, okulun Cumhuriyetle yaşıt olduğunu söyleyerek, 900 öğrenci 45 öğretmen ile 33 sınıfta Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda, vatanını milletini seven öğrenciler yetiştirmek üzere eğitim öğretime devam ettiğini belirtti.

Yeni bir eğitim-öğretim yılına daha başlamanın coşkusu ve heyecanı içinde olduğunu belirten 2/A Sınıfı Öğretmeni Selvi Coşkun, “Bilim çağında olduğumuz ve bilginin hızla değiştiği, yenilendiği günümüzde çok okumalı, okuduklarımızı analiz etmeli, kendimize, ailemize, çevremize, milletimize ve insanlığa faydalı olmalıyız” diye konuştu.

Öğrenciler adına söz alan 4/B Sınıfı öğrencisi Tuana Naz Öztürk, ”Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkabilmek, Türk milletinin özlemidir. Bizler bilgiye susamış Türk çocukları olarak bu özlemi gerçekleştirmek için çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz” derken, 2/E Sınıfı öğrencisi Mihrimah Tomakin ise “İlköğretim Haftası” adlı şiiri okudu. Güzelordu Meliha Lütfü Türkmen İlkokulu folklor ekibinin gösterisi ise büyük beğeni topladı.

Vali Tuncay Sonel hazırlanan programı, torununu yeni eğitim-öğretim yılında yalnız bırakmayan 86 yaşındaki Seniye Soğuksu ile birlikte izledi. Vali Tuncay Sonel daha sonra Seniye Nine ve beraberinde diğer protokol üyeleri ile birlikte 1/C sınıfına geçerek ücretsiz ders kitaplarının temsili dağıtım törenine katıldı.

1/C Sınıf öğretmeni Fatmagül Engin Keskin’e çiçek takdim eden Vali Sonel, protokol üyeleri ile birlikte okul sıralarına oturarak, öğrencilerle bir süre sohbet etti ve yeni eğitim-öğretim yılında derslerinde başarılar diledi.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.