son haberler

Haydi Çocuklar Camiye

Yayınlanma Tarihi: 12 Ocak 2022 okunma

Haydi Çocuklar Camiye
Eğitim
0

Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği (ÜNÇEK) yarıyıl tatilinde çocukları namaza alıştırmak, namazı sevdirmek ve cemaatle namaz kılınmasını alışkanlık haline getirmek amacıyla  ‘Namazını kıl, puanları topla, ödülünü al’ temalı Haydi Çocuklar Camiye projesinin hayata geçiriyor.

Gençlerin bedensel ve zihinsel olarak sağlıklı, zinde, manevi ve ahlaki, çevreye duyarlı, eğitimli, bireyler olarak yetişmesine önem veren; sosyal ilişkilerinde sevgiyi esas alan, ilme önem veren, çalışkan,  dürüst ve güzel ahlaklı gençlerin yetişmesine katkıda bulunmayı hedef olarak belirleyen Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği (ÜNÇEK) yarıyıl tatilinde çocukları namaza alıştırmak, namazı sevdirmek ve cemaatle namaz kılınmasını alışkanlık haline getirmek amacıyla  ‘Namazını kıl, puanları topla, ödülünü al’ temalı Haydi Çocuklar Camiye projesinin gerçekleştiriyor.

Dernek başkanı Selahattin ÇAKAR; “Günümüzde caminin ve cemaatle namaz kılmanın önemi unutulmaya yüz tutmuştur. Teknoloji çağında bilgisayar, telefon, televizyon, tablet gibi elektronik aletler ve sosyal medya insanları meşgul ederek, asli vazifeleri olan Allah’a kulluktan uzaklaştırmaktadır. Yapılan her türlü çabaya rağmen müslümanlar, namaza ve camiye karşı gereken ilgiyi göstermemektedir. Bu yüzden namaz ve camiyi insanların gündemine getirmek için bu proje düşünülmüştür. ”Ağaç yaş iken eğilir” atasözümüzde olduğu gibi çocuklarımızın henüz hayatlarının başlangıcında cami ve namazın en önemli görevimiz olduğunu öğrenmeleri, cemaatle namaz kılmanın zevkini ve kolaylığını tatmaları, müslümanların birlik ve beraberlik şuurunu anlamaları ve hayatlarına aktarmaları hedeflenmiştir. Haydi Çocuklar Camiye projesinde yaş grubunun 6-13 olarak seçilmesi hem pedagojik açıdan hem de dini referanslar bakımından doğru bir tercihtir. Şimdiden bu güzel, faydalı ve bereketli projeye kayıt yaptıracak tüm gençlerimizi tebrik ediyorum, dinimizin direği olan namaza bir ömür boyu sarılmalarını diliyorum” dedi.

Projenin içeriği hakkında bilgi veren proje sorumlusu Kenan ARSLAN; “Velilerden ve gençlerden gelen talep üzerine bu yıl karne arasında dördüncüsünü düzenlediğimiz Haydi Çocuklar Camiye Projesi, 28 Ocak Cuma günü sabah namazı ile başlayıp 04 Şubat Cuma günü yatsı namazı ile sona erecek. Yarışmaya 30 Ocak tarihine kadar www.haydicocuklarcamiye.com  web sayfasındaki Kayıt Ol butonu üzerinden kayıt olunabilir. Şifrelerinin farklı olması kaydıyla bir telefon numarasına birden fazla kayıt alınabilmektedir. Sekiz gün boyunca kırk vakit namazı evlerimizde kılarak puan kazanıyoruz. Ayrıca camide cemaatle kılınırsa ekstra puan kazanma fırsatı var. Namazlar, bireysel veya cemaat ile kılınabilir. Kıldığınız namazları aynı gün içerisinde kendi web adresindeki özel sayfanızdan işaretliyorsunuz. Yarışma sonunda kıldığınız namaz puanlarının toplamı kızlarda 280-360 arasında; erkeklerde ise 300-360 arasında olursa ödül için çekilişe katılmaya hak kazanıyorsunuz. Yarışmacı namazını evde kılarsa Sabah Namazı: 10 Puan, Öğle Namazı: 5 Puan, İkindi Namazı: 5 Puan, Akşam Namazı: 5 Puan, Yatsı Namazı: 8 Puan olarak belirledik. Ancak yarışmacı namazını camide cemaatle kılarsa Sabah Namazı: 13 Puan, Öğle Namazı: 7 Puan, İkindi Namazı: 7 Puan, Akşam Namazı: 7 Puan, Yatsı Namazı: 11 Puan olarak belirledik. Ayrıca arkadaşını sosyal medya üzerinden yarışmaya davet eden ve kayıt olmasını sağlayan kişiler de kuraya katılacaklardır. Web adresinde yarışma ile ilgili her türlü bilgiye ulaşılabilir” dedi.

Ünçek başkan yardımcısı İshak SARI; “Dünya hayatının bir sınav, bir hayır yarışı olduğuna, bu dünyada vereceğimiz son nefesten sonra başlayacak olan sonsuzluk âlemindeki yerimizin, bu yarışmanın sonucuna göre şekilleneceğine inanıyoruz. Haydi Çocuklar Camiye projesi ile de çocuklarımızı bu sınava hazırlamayı hedefliyoruz. Haydi Çocuklar Camiye projesi, salt bir yarışma olmayıp deneyim eksenli bilgi ve tecrübe edinme etkinliğidir. Bu proje sayesinde 6-13 yaş arası kız ve erkek çocuklara camide cemaatle namaz kılmayı sevdirmek ve bu alışkanlığı hayat tarzı haline getirmelerini sağlamak istiyoruz. Çocukların camide olmadığı bir milletin istikbaliyle ilgili kaygılar taşıması gerektiğini düşünüyorum. Çocukların dini, imanı, ibadetleri sevmesi, müslüman kimliğinin pekişmesi, aynı safta omuz omuza vererek birlik ve kardeş olmaları, cemaat ruhunu yaşamaları için en güzel yol, onları özellikle karne tatillerinde, ramazanlarda camilere götürmekten geçer. Dernek olarak, camiye torunlarıyla giden bir peygamberin ümmeti olma şuuruyla böyle bir kampanyaya devam ediyoruz. Bu gayretimiz sayesinde inşallah camilerimiz cennet bahçesi; evlerimiz cami olacak ve çocuk sesleriyle şenlenecek. Özellikle bu süre zarfında velilerimizin çocuklarına yardımcı ve örnek olmasını, namazlarını günlük takip etmelerini, sisteme zamanında puanlarını girmelerini ve bu konularda titiz davranıp çocuklara karşı şefkatle yaklaşılmasını istirham ediyorum” dedi.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.