son haberler

Münazara Yarışmasını Çaybaşı Kazandı

Yayınlanma Tarihi: 7 Haziran 2022 okunma

Münazara Yarışmasını Çaybaşı Kazandı
Eğitim
0

Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde “Münakaşa Değil Münazara” adıyla düzenlenen liseler arası ödüllü münazara yarışmasında final heyecanı yaşandı. Büyük finalde Çaybaşı Şehit Çetin Ak Anadolu Lisesi ve Altınordu TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi takımları yarışırken mutlu sona ulaşan taraf Çaybaşı Şehit Çetin Ak Anadolu Lisesi oldu.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, kurum ve kuruluşlarla yaptığı iş birliği çalışmaları ile Ordu’da çeşitli etkinliklerin hayata geçmesine öncülük ediyor. Bu kapsamda Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği yapan Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin kendine güven duygusunun gelişmesi, kendilerini daha rahat ifade edebilmeleri, farklı görüşleri bir arada yaşatabilme, kanıtlar ve bilgiler yoluyla mantık yürüterek fikirlerini savunmalarına katkı da bulunmak amacıyla düzenlediği “Münakaşa Değil Münazara” yarışmasında final heyecanı yaşandı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen yarışmanın finali Ordu Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Yarışma finaline Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in yanı sıra protokol üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

BAŞKAN GÜLER: “BİR HAYALİMİ DAHA GERÇEKLEŞTİRDİM”

Yarışma finalinde konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, bir hayalini daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Ordu Üniversitesi’ni kurarken bir hayalinin de münazara ortamını oluşturmak olduğunu dile getiren ve bu hayalinin de gerçekleştiğini aktaran Başkan Güler, “Bakanlığım döneminde Ordu Üniversitesi’ni kurarken Martin Luther King’in bir sözü gelmişti aklıma. ‘Benim bir rüyam, hayalim var’ diye başlamıştım konuşmaya. Ben o konuşmamda başta üniversitemiz olmak üzere, onun esas alt yapısını oluşturan gençlerimizin geleceği ile ilgili bu denli münazaraların olduğu bir ortam düşünmüştüm ve şimdi ne mutlu bu ortamı yaşıyoruz. Bundan daha güzel hayal olmaz, bu hayali Ordu’da gerçekleştirdiğim için Allah’a ne kadar şükretsem az” dedi.

“BURADAN YENİ YILDIZLAR ÇIKACAK”

Konuşmasında ‘Buradan yeni yıldızlar çıkacak. Benim nazarımda iki takımda birinci. Ay tutulur, güneş tutulur ama yıldızlar asla tutulamaz’ diyen Başkan Güler, şunları kaydetti:

“Ordu’muzun birçok ihtiyacını büyük bir değişim ve dönüşümle gerçekleştiriyoruz. Buradaki en önemli unsur düşünmek, düşünen Ordu’ydu. Bu aynı zamanda bize bir emirdi. Daha sonra üreten Ordu, iki günü bir birine eşit olmayan bir Ordu, üçüncüsü de yarışan Ordu, hayırda yarışan, fayda da yarışan bir Ordu. Bunu adım adım gerçekleştiriyoruz. Kültür ve sanat toplantılarımızla, kitap fuarı ve diğer fuarlarımızla bunları gerçekleştirdik. Buradaki esas unsur şu, biz Ordu’da daha çok söyleniriz, hâlbuki söylememiz lazım, açıkça ve mertçe. Bunun da en iyi ortamı münazara. Münakaşa ettiğimiz zaman dostlarımızı kaybedebiliriz ama münazara ettiğimiz zaman fikirler ve görüşler kazanırız, ufkumuz açılır. Bunların hepsi bizim birer hayalimizdi, bir ara bu durumu unutsakta şimdi Ordu’muzda başlattık ve şimdide bu yarışmanın finali yapılıyor. Çok kıymetli fikirlerin tartışılması ile ufkumuz açılacak ve bir sinerji doğacak. Hayat hem münazara hem müzakere, dolayısıyla buradan yeni yıldızlar çıkacak. Benim nazarımda iki takımda birinci. Ay tutulur, güneş tutulur ama yıldızlar asla tutulamaz”

ORDU İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ VARGELOĞLU’NDAN BAŞKAN GÜLER’E TEŞEKKÜR

Yarışma finalinde Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’da bir konuşma gerçekleştirdi. Vargeloğlu konuşmasında Ordu’daki eğitim yatırımlarından bahsetti. Vargeloğlu ayrıca hem yarışmanın düzenlenmesini sağlayan hem de eğitime verdiği destekler dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür etti.

KIYASIYA MÜCADELE ETTİLER

Konuşmaların ardından müsabakalara geçildi. Yoğun katılımla gerçekleşen finalde Çaybaşı Şehit Çetin Ak Anadolu Lisesi ve Altınordu TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Ordu İlinde Alternatif Tarım Ürünleri Çeşitliliğine Daha Çok Önem Verilmelidir” tezi ve anti tezi ile düşüncelerini savundu. Takımların düşüncelerini ortaya koymasının ardından alanında uzman jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda birinciliği Çaybaşı Şehit Çetin Ak Anadolu Lisesi takımı kazandı.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL YAĞDI

Yarışma sonucunda dereceye giren takımlara ise ödül yağdı. 1’inci olan Çaybaşı Şehit Çetin Ak Anadolu Lisesi takımı öğrencilerine 6 bin TL para ödülü (her öğrenciye 2 bin TL), okula dizüstü bilgisayar, danışman öğretmene 3 günlük kültür gezisi, 2’inci olan Altınordu TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi takımI öğrencilerine 4 bin 500 TL para ödülü (her öğrenciye 1.500 TL), okula dizüstü bilgisayar, danışman öğretmene 3 günlük kültür gezisi ve 3’üncü olan iki takım Fatsa Anadolu Lisesi ve Ulubey Anadolu Lisesi takımlarının öğrencilerine ise 3 bin TL para ödülü (her öğrenciye bin TL), okula dizüstü bilgisayar, danışman öğretmene 3 günlük kültür gezisi verildi.

Dereceye girenlere ödüllerini Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ve protokol üyeleri takdim etti.

FİNALİSTLER: “YARIŞMA BİZE ÇOK ŞEYLER KATTI”

Yarışma sonrası birinciliği elde eden Çaybaşı Şehit Çetin Ak Anadolu Lisesi ve Altınordu TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri duygu ve düşüncelerini paylaştı. Çaybaşı Şehit Çetin Ak Anadolu Lisesi Takımı üyeleri birinciliğe ulaştıkları için çok mutlu olduklarını dile getirdiler. Yarışmanın kendileri açısından çok verimli olduğunu dile getiren öğrenciler ödüller ve verdiği destekler dolayısıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkürlerini ilettiler. İkinci olan Altınordu TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi takımı üyeleri de konuşmalarında ikinci olmalarına rağmen üzülmediklerini, yarışma ile çok önemli bilgiler öğrendiklerini dile getirerek kendilerine bu fırsatı veren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ettiler.

“HAYALİMDEKİ ORDU” YARIŞMASI DA ÖDÜLLENDİRİLDİ

Öte yandan Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bir diğer yarışma olan “Hayalimdeki Ordu” temalı Kompozisyon Yarışması’nda dereceye girenler de ödüllendirildi. Bu kapsamda Altınordu TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Kadir Kurt ‘Güzel Ordum’ adlı yazısı ile 1’inci olurken 3 bin TL’lik ödül kazandı. Yarışmada Çatalpınar Hacı Ali Eriş Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Yasemin Abca 2’inci ve 2 bin TL, Altınordu Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Berivan Kır ise 3’üncü olarak 1000 TL’lik hediyeler kazanma başarısı gösterdi.

Düzenlenen yarışma ve ödül töreni hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.