son haberler

Son Peygamberin Hayatını En İyi Anlatanlara Ödül

Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2015 okunma

Son Peygamberin Hayatını En İyi Anlatanlara Ödül
Eğitim
0

Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği (ÜNÇEK), Ufka Yolculuk Kültür-3 Yarışmaları kapsamında “Son Peygamberin (S.A.V) Hayatı” konulu ödüllü kitap okuma yarışmasında dereceye girenler için ödül töreni düzenledi.

Son Peygamber Platformu ve Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü tarafından Türkiye genelinde 6 kategoride gerçekleştirilen, Ünye’de ise proje ortağı olarak ÜNÇEK organizasyonuyla 29 Mart 2015 Pazar günü sekiz farklı sınav merkezinde düzenlenen Son Peygamberin Hayatı Bilgi Yarışması’nın Ödül Töreni, Ünye Halil Efendi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Türk Tasavvuf Musikisi Sanatçısı Yusuf Karagöz tarafından verilen konserle devam etti. Dernek faaliyetlerinin de sinevizyon sunumu ile anlatıldığı ödül töreninde konuşan Dernek Başkan Yardımcısı İshak Sarı; “Yarışma, 29 Mart 2015 Pazar günü saat 10.00’da Ünye ve civarındaki sekiz sınav merkezinde, 65 salonda, 70 gözetmen eşliğinde ve tek oturum halinde gerçekleştirildi. Derneğimizin öncülüğünde düzenlenen yarışmada, katılımcıların Peygamber Efendimizin hayatı konusunda bilgileri ölçüldü” dedi.

Son Peygamber Platformu Ünye Temsilcisi ve ÜNÇEK Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Karayalman, yarışmada Peygamber Efendimizin hayatını sahih kaynaklardan okumak, O’nu doğru anlamak ve tüm insanlığa layıkıyla anlatmak, hayatı O’nun gibi bilinçli yaşamak için toplumda farkındalığın oluşması hedeflendiği için; “İdeal İnsan Son Peygamber’in Hayatı” konulu yarışma “Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi/Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan, N. Mehmet Solmaz” kitabından, hem okullarda hem de online olarak internet ortamında gerçekleştirildiğini söyledi.

Yarışma Tertip Heyeti Üyesi Kenan Arslan ise Ufka Yolculuk Kültür Yarışmalarının üç yıldır Türkiye genelinde düzenlendiğini, bu yıl yarışmaya ‘F’ kategorisi de eklenerek yarışmanın İngilizce olarak da gerçekleştirildiğini, ÖSYM standart ve kalitesinde ÖSYM’den sonraki en büyük sivil organizasyon olduğunu ifade etti.

Türkiye genelinde 264 bin kişinin yarışmaya müracaat ettiğini belirten ÜNÇEK Başkanı Hüseyin Dikici, yarışma organizasyonunun herhangi bir sıkıntı yaşanmadan tamamlandığını; geçen yıllarda da İslam ilmihali ve Kuran-ı Kerim Meali Bilgi yarışması yapıldığını hatırlattı. Başkan Dikici açıklamasının devamında; “Hayatımızda, kendinizi genç ya da ihtiyar, kadın ve erkek ayrımı yapmadan, suni mazeretler üretmeden her gün, her an eğitin ve sürekli geliştirin”  parolasının hâkim olması  için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunlardan biri de Son Peygamberin Hayatı Bilgi Yarışmasıdır. Bu vesileyle yarışmanın ödül gecesinde değerli dostlarımızı aramızda görmekten son derece mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Etkinliklere her yıl katılımın artarak devam ettiğine dikkat çeken Yarışma Sorumlusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Çakar; “İnsanlarımızın bilgilenmeleri konusunda ciddi çalışmalar yapıyoruz. İnsanlarımızın, dinini yaşayarak araştırmalar yapması bizleri sevindiriyor. Amacımız, “Toplumun her kesimini Son Peygamberin (S.A.V) mesajları ile buluşturarak Allah’ın rızasını kazanmaktır” dedi.

Yönetim Kurulu Üyesi Ceyhan Gür; yarışmanın ödüllü bir yarışma olduğunu A, B ve C kategorilerinde dereceye giren birincilerin her birine 1000’er TL, ikincilere 750’şer TL, üçüncülere 500’er TL ve 4. ile 5. olan yarışmacılara da çeyrek altın verildiğini kaydetti.

Daha sonra yarışmada dereceye girenlere ödülleri verilirken, ödül töreni sonrası ÜNÇEK Başkanı Hüseyin Dikici, yarışmanın sponsorlarına teşekkür ederek plaket takdim etti.

Yarışmada dereceye giren isimler ise şu şekilde;
A kategorisinde (14 yaş altı)
1.Yunus Emre Çubuk – Çaybaşı Kapılı Ortaokulu
2.Umut Mücahit Haşlama – Fehmi Cerrahoğlu Ortaokulu
3.Doğukan Çamyar – Çaybaşı Köklük Ortaokulu
4.Tuğçe Tek – TOKİ Ömer Çam Ortaokulu
5.Ömer Göktuğ Eren – Meçhul Asker Ortaokulu

B kategorisinde (14-19 yaş arası)
1.Aziz Dal – Ünye Anadolu Lisesi
2.Tuğba Aytekin – Çakırtepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
3.Akif Yılmaz – Ünye Anadolu İmam-Hatip Lisesi
4.Saadet Fatma Yurtdaş – Çarşamba Fen Lisesi
5.Nida Demir – Ünye Anadolu İmam-Hatip Lisesi

C kategorisinde (19 yaş üstü) 
1.Fatih Kahraman – Öğretmen
2.İsmail Kayış – Öğretmen
3.Fatih Ateş – Öğretmen
4.Hakan Döngel – Öğretmen
5.Hüseyin Yılmaz – Esnaf.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.