son haberler

Türkiye’de İlk, Ünye Pilot Bölge

Yayınlanma Tarihi: 22 Nisan 2015 okunma

Türkiye’de İlk, Ünye Pilot Bölge
Eğitim
0

Erasmus+ Avrupa Birliği Proje çalışma toplantısı için Puset Polvan Ortaokulu adına Valencia’nın Silla ilçesine giden yetkililer, Sleep habits in students performance”(uyku düzeninin öğrenci başarısına etkisi) konulu proje başlattı. Proje sadece, Türkiye’de pilot bölge olan Ünye’de uygulanıyor.

Ünye’de hayata geçirilen projenin başarıya ulaşması durumunda, Milli Eğitim Bakanlığı’na tez olarak sunularak tüm Türkiye’de seminer verilmesi amaçlanıyor.

turkiyedeilk_unyepilot_bolge (1)Projenin uygulanmasına yönelik Valencia’nın Silla ilçesinden çocuk doktoru Gonzalo Pin, Silla Belediye Başkanı, Belediye Memuru ve Tercüman öğretmen ile birlikte 4 kişilik bir heyet geldi. İlk olarak Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret eden heyet, daha sonra seminerin verileceği okula gitti.

Ünye Atatürk Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen seminere, Silla heyetinin yanı sıra; Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ali Kemal Mehel, Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Erdem, Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Mutlu, Prof. Dr. Ayşe Yalın, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Seminerde ilk konuşmayı yapan Puset Polvan Ortaokulu İngilizce Öğretmeni ve proje koordinatörü Sevgihan Tuğ, projenin amacını belirterek; “Uyku kalitesinin öğrenci başarısına etkisi üzerine çocuk doktoru Gonzalo Pin, Silla Belediye Başkanı, Belediye Memuru ve Tercüman öğretmen ile birlikte 4 kişilik bir heyet olarak geldiler. Erasmus projesi yapıyoruz ve 2 yıldır bu proje üzerinde çalışıyorum. Geçtiğimiz yıl Nisan 2014’de başladı projemiz ve Nisan 2016’da bitecek projemiz. Biz bir hafta gittik İspanya’ya ve orada kaldık. Öğrencilerle bir sonraki sefer İtalya Milano’ya Sardunya Adasına gideceğiz. Amacımız en son toplanılan raporların Avrupa’ya bir şekilde yayınlanarak uyku alışkanlığının öğrenci başarısına direk etkisi olduğunun gösterilmesi” dedi.

“Performansı Daha İyi Hale Getirebiliriz”
Silla heyeti ile birlikte gelen Çocuk Doktoru Gonzalo Pin, uyku problemlerinin öğrenci başarısına etkisi konusunda sunumunu gerçekleştirdi. Pin sunumunda; “Çocuğun fiziksel sağlığı, sosyal uyumu, duygusal olgunluğu, dil ve öğrenme becerileri, öğrenmeye yaklaşımı gibi bunların tamamı bir araya geldiğinde çocuk başarılıdır diyebiliriz. Bu kadar şey tabi ki öğrenmek için önemli ama bizim asıl amacımız uykunun öğrenci açısından önemidir. Bugün konuşacağımız şeyde kronik uyku eksikliği ve uyku düzensizliğidir. Uykunun tabi ki okul başarısına etkisi ve dolayısıyla performansına etkisi yadsınamaz. İki prosedür var. Birincisi; eğer çocuk uygun bir saatte uyursa bu akademik başarısını ve davranışını geliştirir. Belirli okullarda ve özel okullarda bazı programlar konuldu ve uykunun başarıya etkisi söz konusu oldu. Bunun üzerine de çalışmalar devam ediyor. Dolayısıyla bunun üzerinde konuşmak çocuğun başarısını artıracak. İkincisi; en uygun saat bunu çözmek için ne olabilir ve çocuğun başarısını artırabilecek günün en iyi saatleri hangisidir? Bu aktivitelerin saatlerini belirleyerek performansı daha iyi hale getirebiliriz, bunun farkına varabilirsek. Kendi çalışmalarım üzerinden değerlendirecek olursam; Biz Silla’da bu çalışmalara başladık ve belirli başlıklarımız var ve işe yaradığını da gördük. Bu yüzden de Avrupa Birliği bizim için böyle bir destek sağladı.

Uyku Kalitesi, Performansı Etkileyen Bir Faktördür
Uyku problemli olan öğrenciler okuldaki performanslarında daha başarısızlar ve daha davranış problemleriyle karşı karşıyalar. Gün içerisinde kişilerin uyuma saatleri belirli olduğu için yarım saatlik bir uyku eksikliği bile kişinin o gün içerisindeki aktivitelerini olumsuzluğa yönlendiriyor. Çünkü uyku kalitesi direk olarak performansı etkileyen bir faktördür. Eğer uyku kalitesini düşürürsek öğrenci açısından okul başarısında başarısızlıkla karşılaşacağız. Ergenlerin uyku problemlerinde en çok karşı karşıya kalınan sorun saldırgan olmalarıdır. İyi bir dinlenmenin bilgiyi geliştirmede ve okul performansını artırmadaki önemini biz bilirsek, düzgün uyursak biyolojik olarak bizi etkileyeceği için karşımıza çıkacak ve başarıyı etkileyecek. Eğer öğrenci ve ailelerle de bunu paylaşır ve uygularsak öğrenciler üzerinde başarıya ulaşacağız demektir.

Bu Durum Fark Edilecek ve Türkiye’de de Çalışmalar Yürütülecektir
Yeni doğanlar 16 – 18 saat, okul öncesi çocukları 11-12 saat, okul çocukları en az 10 saat, gençler 9-10 ve yetişkinlerde 8 saat günde en az uyumaları gereken saatlerdir. İspanya’da yüzde 52,80 az uyuyor ve o da bir sorun yaratıyor. Amerika’da da 2007-2013 arası istatistikî bilgilere göre 5 saatin altında uyuyan yüzde 17’lik bir kısım var. Amerika’da da bu problem konuşuluyor ve tartışılıyor. Biz sürekli İspanya’da konuşuyoruz ve bunun bir ayağı da artık Türkiye’dir. Bu durum fark edilecek ve Türkiye’de de çalışmalar yürütülecektir. Televizyon kullanımı sürekli olduğu için gün içindeki uyku kalitemizi düşüyor ve yatağa daha geç giderek uyanmayı geciktiriyor. Gün içinde kendini uykulu hisseden ve uykuya dalanlar yüzde 51’lik bir orandır. Yani iki kişiden birisi derste uyuyor demektir ve bu dünya çapında bir problemdir” dedi.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.