son haberler

Ünye’de 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı

Yayınlanma Tarihi: 11 Kasım 2021 okunma

Ünye’de 10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı
Eğitim
0

10 Kasım Atatürk’ün ölüm yıl dönümü nedeniyle Ünye Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hazırlayıp sunduğu program ilgi ve beğeniyle izlendi.

Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Çelenk töreninin ardından program Ünye Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hazırlayıp Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çok Amaçlı Salonunda sundukları tören ile devam etti.

Ünye Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Yazıcıoğlu yaptığı konuşmada, “Ömrünü ülkesine ve milletine adayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ülkenin içinde bulunduğu zor şartlara ve sahip olduğu sınırlı imkanlara rağmen milletinden aldığı güç ve destekle bağımsız ve millet egemenliğine dayalı, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna liderlik etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük hedefi Türkiye’yi birlik ve beraberlik içinde müreffeh bir ülke olarak muasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktı.” dedi.

Mehmet Yazıcıoğlu konuşmasına şöyle devam etti;  “Mustafa Kemal Atatürk’ün sahip olduğu yaratıcı ve özgün düşünce kabiliyeti, derin askeri birikimi ve kitleleri peşinden sürükleyen liderlik vasıfları ile harp sanatının tüm inceliklerini savaş meydanlarında başarı ile sergilemiş ve bu konuda tüm dünyaya örnek olmuş ender komutanlardandır. Bunun yanında büyük önder eşine az rastlanır nitelikte bir devlet adamı ve birçok bakımdan tarihe damgasını vurmuş bir fikir adamıdır. Yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri sayesinde tüm Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte ya İstiklal ya ölüm parolası ile hareket ederek zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur. Bağımsızlık benim karakterimdir, yurtta sulh, cihanda sulh sözleri ile dünyaya en saygın dış politika anlayışının mesajını vermiştir.

Onun çizgisinden sapmadan var gücümüzle çalışmamız gerekiyor

Atatürk’ü anlamak, onu çizdiği çağdaşlık yolunda ilerlemek, geleceğin Türkiye’sini ortaya çıkarmak ve genç nesillere onu ve ideallerini aktarmak konusunda bizlere büyük görevler düşmektedir. Onun çizgisinden sapmadan sürekli yenilenen ve gelişen bir Türkiye ortaya çıkarmak için var gücümüzle çalışmamız gerekmektedir.”

Konuşmanın ardından program Atatürk konulu sinevizyon gösterisi ile devam etti. Ardından sunulan Atatürk Oratoryosu törene katılanlar tarafından büyük ilgi gördü. Şiir dinletileri ve Ünye’deki müzik öğretmenlerinin hazırlayıp sunduğu Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türkülerden oluşan müzik dinletisi izleyicileri adeta büyüledi.

Program Ünye Milli eğitim Müdürlüğü’nün 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla düzenlediği resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

Program Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Kaymakam Refiki Emrah Özbek, Garnizon Komutanı Personel Yarbay Bünyamin Dönmez, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Pektaş, Kurum Amirleri, siyasi parti başkan ve temsilcileri, STK başkan ve temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti.

 

 

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.