son haberler

Vali Sonel, Mesleki Tecrübelerini Öğrencilerle Paylaştı

Yayınlanma Tarihi: 23 Mart 2022 okunma

Vali Sonel, Mesleki Tecrübelerini Öğrencilerle Paylaştı
Eğitim
0

Vali Tuncay Sonel, Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen “Kamu Yöneticiliği Kariyeri” adlı konferans etkinliğinin konuğu oldu.

Konferansta fakülte öğrencileriyle söyleşide bulunan Vali Sonel, öğrencilerle mesleki deneyimlerini ve tecrübelerini paylaştı. Öğrencilere gelecek planlamalarıyla ilgili bazı nasihatlerde bulundu.

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Pektaş, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürol Özcüre, akademisyenler, öğretim görevlileri ve öğrencilerin yer aldığı konferansta gençlerle bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Tuncay Sonel, başarı için öncelikle hedef belirlenmesi gerektiğini söyledi.

“Hedefinizi belirleyin ve asla bırakmayın”

Eğitim ve çalışma hayatından bazı kesitler paylaşan Vali Sonel, öğrencilere hedef belirlemeleri konusunda tavsiyede bulunarak, “Hedefinizi belirledikten sonra o doğrultuda çalışın. Hedef çok önemli, çalışınca inanın rabbim de yardım edince her şey oluyor. Yeter ki siz isteyin ama şunu da bir ağabeyiniz olarak söylüyorum, hangi mesleği yaparsanız yapın severek yapın, isteyerek yapın. O işten mutlu olun. İşin sırrı bu: Mutlu olmak. Bir işi severek yapın ve hedefinizi belirleyin, asla bırakmayın. Ulaşılmaz gibi geliyor, biz de sizler gibiydik nasıl olacak diye düşünüyorduk ama çalışırsanız oluyor. Yabancı dilinizi, çalışma şevkinizi, azminizi, kitap okumanızı yaptığınız takdirde başarı beraberinde geliyor. Sistemli, düzenli çalıştığınız takdirde bu salonda oturtan arkadaşlarımız birkaç yıl sonra güzel yerlerde olacaksınız” diye konuştu.

“Vefanızı esirgemeyin”

Kendisinin mesleğe ilk başladığı anki heyecanla çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Vali Tuncay Sonel sözlerini şöyle sürdürdü: “Hangi iş olursa olsun, o heyecanı duymak, o mutluluğu yaşamak, o garibin duasını almak, yıllar sonra karşınıza pamuk tarlasından tanıdığınız bir çocuğun öğretmen olarak çıkması, avukat olarak çıkması ve selam vermesi bütün yorgunluğunuzu alıyor. Hangi işi yaparsanız yapın size bir iyilik yapan varsa, size yardımcı olan varsa hakikaten vefanızı asla esirgemeyin. İşiniz bitene kadar her daim vefanın olması lazım. Hangi meslekte olursak olalım fırsat buldukça etrafımıza bakmamız lazım, görmemiz lazım. Sahip çıkmak lazım, yetimin ve öksüzün başını Allah rızası için okşarsanız çocuklar, rabbim size yardımcı oluyor, belalardan koruyor.”

“Sizler birer emanetsiniz”

Konuşmasının devamında geçtiğimiz yıl Valilik olarak, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı KYK Yurtlarına öğrencilerin yerleştirme işlemlerinin devam etmesi, kiralık ev bulamama gibi nedenlerden dolayı Ordu’ya gelen ve kalacak yeri olmayan üniversite öğrencilerine kalacak yer ayarlandığını hatırlatan Vali Tuncay Sonel, üniversite öğrencilerinin birer emanet oluğunu söyledi.

Valilik başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarının öğrencilere her daim açık olduğunun altını çizen Vali Sonel, “Bizim göremediğimiz, ulaşamadığımız bir sıkıntınız olsun olmasın gelin, gidin. Kapımız açık, bize ulaşmak çok kolay” dedi.

Konferansta Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Vali Tuncay Sonel’e teşekkür ederek, “Siz gençler için hakikaten böyle belli bir noktaya gelmiş, kendini ispatlamış, Türkiye’de statü olarak yerini almış simaları dinlemek onların bilgi birikiminden tecrübelerinden faydalanmak çok güzel bir şey. Bu anlamda sayın valimize teşekkür ediyorum. Bizi kırmadılar davetimizi kabul ettiler. Programın düzenlenmesinde sayın dekanım ve diğer emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Gürol Özcüre de söz alarak şunları söyledi: “Çok değerli valimizi öğrencilerimizle birlikte bu söyleyişi konferans teklifimizi kabul ederek bizlerle oldukları için çok teşekkür ediyorum. Ünye iktisadi ve idari bilimler fakültesi olarak amacımız dünyada ve ülkemizde geçerli bir bilgi üretmek bilimsel ufku geniş öğrencileri donanımlı olarak her türlü teorik ve uygulamalı bilgilere sahip olarak yetiştirmektir. Yapılan bu faaliyetlerin amacı sizlerin ufkunu genişletmek, ülkeye yararlı bireyler yetiştirmek.”

Konferansın bitiminde, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı tarafından Vali Tuncay Sonel’e çiçek ve Teşekkür belgesi takdim edildi.

Vali Tuncay Sonel, konferans sonrasında fakülte kantininde, okuma salonunda bulunan öğrencilerle bir süre sohbette bulundu.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.