son haberler

Vali Sonel, “Bu Tesisin Atıl Kalması Bizleri Üzüyordu”

Yayınlanma Tarihi: 1 Nisan 2021 okunma

Vali Sonel, “Bu Tesisin Atıl Kalması Bizleri Üzüyordu”
Ekonomi
0

Vali Tuncay Sonel, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü “Arı Ürünleri AR-GE Merkezi”ne ziyarette bulundu.

Vali Tuncay Sonel, Ordu Valiliği’nin Yetkili Temsilcisi olduğu ve  Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen “Arım Balım Peteğim” projesi kapsamında yapılan ve içerisinde süzme ve petek bal paketleme, balmumu ve temel petek üretimi ile bal analizinin yapıldığı laboratuvarların yer aldığı “Arı Ürünleri AR-GE Merkezi”ne gelişinde, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Ordu Arıcılar Birliği ve BALMER A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çifci tarafından karşılandı.

Vali Sonel, Türkiye arıcılığına yön verecek yaklaşık 5.000 m2 kapalı alanı olan yıllık 3.500-12.000 ton süzme ve petek bal paketleme ve 60-100 ton hammum/temel petek üretim kapasitesine sahip olan tesisi gezerek, BALMER A.Ş Sorumlu Müdürü  Ziraaat Mühendisi Zübeyde Sönmez’den detaylı bilgi aldı.

Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği (AB) tarafından %100 hibe ile finanse edilen, Program Otoritesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı “Rekabetçi Sektörler Programı” Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA-I) çerçevesinde Ordu Valiliği himayelerinde, Nihai Yararlanıcısı Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün olduğu “Arım Balım Peteğim” projesi kapsamında toplam 9.434.986 Avro harcama bütçesi ile gerçekleştirilen “Arı Ürünleri AR-GE Merkezi”nin 14 Eylül 2018 tarihinden itibaren Ordu’da faaliyete geçtiğini belirten Vali Tuncay Sonel, tesisin son iki yıldır atıl durumda olduğunu ifade etti.

Vali Sonel, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın katkılarıyla, Birlik Başkanlarımızla, arkadaşlarımızın destekleriyle burası şu an aktif hale getirildi. En güzeli de Tarım Kredi Kooperatiflerine bu tesislerden  paketleme yapılıp, yurt içine ballarımız gönderilmeye başlandı.  İngiltere’ye de 50 ton süzme çiçek balı, 30 ton Karakovan balı, 5.400 kg kaset bal,10 ton düz petek ballarımız paketleme yapılarak ihraç ediliyor” dedi.

Ordu’nun yıllık 17 bin ton bal üretimiyle Türkiye’nin en çok bal üreten illerin başında geldiğine dikkat çeken Vali Tuncay Sonel, “Böylesine güzel bir tesis yapılmışken, buranın atıl durumda kalması hakikaten bizleri üzüyordu. Sayın Bakanımız başta  olmak üzere, emeği geçen tüm arkadaşlarımızdan Allah razı olsun. Burası aktif hale getirilecek. Bu ve buna benzer çalışmaların devamı gelecek” şeklinde konuştu.

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.