son haberler

Yaman Kuyumculuk Bölgenin Yetkilisi Oldu

Yayınlanma Tarihi: 11 Haziran 2022 okunma

Yaman Kuyumculuk Bölgenin Yetkilisi Oldu
Ekonomi
0

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın İstanbul Altın Rafinerisi iş birliği ile yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması kapsamında Ünye Yaman Kuyumculuk ve Pırlanta İşletmesi bölgenin tek yetkili kuyumcusu oldu. Ünye Yaman Kuyumculuk ve Pırlanta İşletmesi Sahibi Ahmet Yaman, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın İstanbul Altın Rafinesi iş birliği ile yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması için çalışma başlattığını söyledi.

Türkiye genelinde yetki verilen kuyumcuların büyük titizlikle seçildiğini ve seçkin kuyumculara bu yetkinin verildiğini vurgulayan Yaman, Ünye ve havzasında tek yetkili kuyumculuğun Ünye Yaman Kuyumculuk ve Pırlanta olduğunu belirtti.

Kamu veya özel bankalara gidip altın hesabını açtıran vatandaşların Yaman Kuyumculuk ve Pırlanta’ya altınlarını getirdiklerinde burada kabul edilen altınların vatandaşların altın hesabına yatırıldığını vurguladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ünye Yaman Kuyumculuk ve Pırlanta İşletmesi Sahibi Ahmet Yaman, “Devlet, “yastık altı” diye tabir ettiği altınları ekonomiye kazandırmak amaçlı bir sistem kurdu. Bu sistemden bahsedecek olursam; Hazine ve Maliye Bakanlığı İstanbul Altın Rafinerisi iş birliği içinde ortaya çıkan, altın toplamak, ekonomiyi canlandırmak amaçlı Hazinenin ve devletin İstanbul Rafinerisi ile anlaşmalı bir şekilde bu olayı tekrar ekonomi noktasında yastık altındaki altınlarını tekrar gündeme taşımak ve ekonomiye kazandırmak amaçlı yapılan bir sistemdir.” dedi.

Yetkili kuyumcu olarak bizi tercih ettiler

Yaman şöyle konuştu; “İstanbul Altın Rafinerisi, seçkin kuyumcularla birlikte çalışma noktasında bir araştırma neticesinde Ünye’de bizi tercih ettiler. Bu hususta bölge de tekiz ve bizi tercih ettikleri için çok mutluyuz. Bu neticede bizi şöyle bir noktaya taşıdı.

Sistem nasıl işliyor?

Bu sistemin işleyiş süreci şöyle: İnsanlar bir bankaya geçiyorlar, burada altın hesabı açtıktan sonra bize geliyorlar. Bize İAR (İstanbul Altın Rafinesi) kontrolü neticesinde bunları alıyor, güvenli bir şekilde vatandaşımızın altın hesabına aktarıyoruz. Vatandaş direk bize geldiğinde tekrar bankaya gitmesine gerek kalmıyor.

Altın toplamada tek yetkili noktayız

Ünye’de ve bölgede altın toplama noktasında tek noktayız. Bu işi bizde yapıyoruz diyenler olabilir. Ünye havzası, Fatsa’nın arka havzası ve Terme’nin arka havzası bu bölgeye tamamen biz hitap ediyoruz. Ünye’de tekiz. Bu hususta da halkımızı özellikle bilgilendirmek istedik. Güzel şeyler olacağını ve bu konuda güveni boşa çıkartmayacağımızı düşünüyorum.

Kur korumalı bir sistem

Vatandaş altınını bize getirdiğinde onu banka ile  değerlendirmesi vatandaşın kendi inisiyatifinde. Bankada hesap açıldıktan sonra kur koruma paketini siz uyguluyorsunuz. Altın bugün diyelim ki düştü, kur korumalı sistemde aynı seviyede kalıyor. Detaylarını bankalardan öğrenebilirler. Maksat burada yastık altı altınlarını Hazineye kazandırmak. İnsanlar evlerinde tuttuğu altınlarını böylelikle çalınma riskini önlemiş oluyor. Hem para kazanıyor hem altınlarını sağlama alıyor.”

Ünye Kent

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.