son haberler

Zincir Marketlerle İlgili Yeni Düzenleme Geliyor

Yayınlanma Tarihi: 31 Mayıs 2021 okunma

Zincir Marketlerle İlgili Yeni Düzenleme Geliyor
Ekonomi
0

Meclis gündemine zincir marketlerle ilgili yeni düzenleme geliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir an önce tamamlanması için talimat verdiği söz konusu çalışmada sigara satışına getirilen düzenleme dikkat çeken konular arasında yerini aldı.

Zincir marketlere yeni kurallar getiren ve bakkal gibi küçük işletmelerin korunmasını amaçlayan Perakende Ticaretin Düzenlemesi Hakkındaki Kanun Taslağı çalışmalarında sona gelindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zincir marketlere ilişkin düzenlemenin vakit kaybetmeden Meclis gündemine getirilmesi talimatı verdiği öğrenildi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre taslağın önümüzdeki hafta yapılacak son toplantı sonrasında Meclis’e gönderilmesi bekleniyor.

Taslağa göre bin 500 metrekareden küçük zincir marketlerde sigara ve cep telefonu, kırtasiye ürünleri, elektronik ve beyaz eşya satışının yasaklanması planlanıyor. Zincir marketlerin pazar günü kapalı olması ve saat 11.00’den önce açılmaması, zincir marketlerle bakkal gibi küçük işletmeler arasında mesafenin 200 metre olarak uygulanması veya sadece nüfus kriteri konularak belli yerlerde açılmasının engellenmesi görüşülecek maddeler arasında yer alıyor.

Başkanımız İrfan AKAR konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede; Yerel esnafımızın korunması konusunda attığımız adımlara cevaplar gelemeye başladı. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederiz.

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.