son haberler

Başkan Gürel; “Kadınlarımız Üretsin Biz katkı Sunarız”

Yayınlanma Tarihi: 6 Nisan 2023 okunma

Başkan Gürel; “Kadınlarımız Üretsin Biz katkı Sunarız”
Ekonomi
0

Günümüzün hazır yemek ve fast-food anlayışıyla unutulmaya yüz tutan yöresel lezzetler Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in girişim ve destekleriyle yeniden günlük hayatımıza girdi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi günümüzün hazır yemek ve fast-food anlayışıyla unutulmaya yüz tutan yöresel lezzetleri yeniden çıkardı. Üreticileri yöresel ürün üretmeye yönelten Başkan Hilmi Gürel, kadınları kooperatifleşmeye teşvik etti ve böylece organi yöresel lezzetler yeniden ortaya çıktı.

Üretilen yöresel ürünlerin sözleşmeli tarım kapsamında alımını yapan Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin tarım şirketi ORTAR, bir yandan da kadınları ekonomik kazançlarını sağlamaları için kooperatifleşmeye teşvik etti.

19 ilçede üretilen ve kadın kooperatifleri tarafından paketlenenrek satış ve 100’e yakın yöresel ürün Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Altınordu, Ünye, Fatsa ve Gülyalı ilçelerinde kurulan Yöresel Ürünler Satış Mağazalarında satışa sunuldu.

Mağazalarda doğal erişteden siyez buğdayına, tereyağından bal ve pekmeze, yumurtadan reçele, turşudan sirkeye, Akkuş fasulyesinden salep ve yöresel bitki çaylarına kadar 100’ün üzerinde ürün çeşidi bulunuyor.

Satış mağazalarının hem istihdama hem de ekonomiye önemli katkı sağladığını belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler; “Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak, Ordu’nun şehirlerarası geçiş güzergâhı üzerinde kurduğumuz, Yöresel Ürünler Satış Mağazaları aracılığıyla 19 ilçemizde bulunan ve unutulmaya yüz tutmuş ürünleri tekrar tüketicilerle buluşturuyoruz. Kadınlarımızın ürettiği el emeği göz nuru ürünleri Büyükşehir olarak alarak aracısız tüketiciye bu mağazalar ile satışını gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız bu çalışma sayesinde hem şehrimizin unutulmaya yüz tutmuş ürünlerini tekrar gün yüzüne çıkartmış oluyor hem de bu ürünleri üreten kadınlarımıza ekonomik destek sunmuş oluyoruz” dedi.

Başkan Güler, şöyle devam etti; “Büyükşehir Belediyesi olarak bu satış noktalarının sayısını ilerleyen günlerde daha da artırarak kadınlarımıza daha fazla ekonomik destek sunmak istiyoruz. Bu ürünler haricinde hayvancılık alanında da yakın zamanda bu satış noktalarında yine kadınlarımızın ürettikleri ürünler yer alacak. Bu çalışma da arkadaşlarımız tarafından yapılıyor. İnanıyorum ki kısa süre içinde şehrimizin her noktasında üretilen ne varsa bu mağazalarda olacak. Kadınlarımız üretsin biz Büyükşehir olarak onlardan alarak katkı sunmaya devam edeceğiz.”

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.