son haberler

En Az Doğum Karadeniz’de Gerçekleşti

Yayınlanma Tarihi: 13 Ocak 2021 okunma

En Az Doğum Karadeniz’de Gerçekleşti
Gündem
0

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de 2020’de 1 milyon 91 bin 143 bebek dünyaya geldi. Türkiye’nin en az bebeğin dünyaya geldiği bölgesi Karadeniz oldu.

Erkeklerde Yusuf, Kızlarda Zeynep!

Ülke genelinde en çok koyulan erkek bebek ismi 7 bin 540 ile Yusuf; kız bebek ismiyse 11 bin 179 ile Zeynep oldu. Koyulan isimler bölge bölge değişirken, üç büyükşehirde en çok ‘Eymen’ ve ‘Zeynep’ isimleri tercih edildi.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 2020 yılında Türkiye‘de 559 bin 753 erkek, 531 bin 390 kız bebek dünyaya geldi. Ebeveynlerin erkek bebeklere geleneksel isim verme eğiliminin kız bebeklerden daha yüksek olması dikkat çekti. Erkek bebeklere isim verilmesinde aile büyüklerinin isimlerini taşıması hassasiyeti ön plana çıkarken, kız bebeklere modern ve popüler isimler koyma eğiliminin daha yaygın olduğu görüldü.

En Çok Tercih Edilen 3 İsim!

Dünyaya gelen 1 milyon 91 bin 143 bebek içerisinde erkeklerin isim dağılımı şöyle:

7 bin 540’ı Yusuf

6 bin 236’sı Miraç

6 bin 222’si Eymen

Kız bebeklerin isim dağılımı ise şöyle:

11 bin 179’u Zeynep

7 bin 316’sı Elif

6 bin 335’i Defne

Ayrıca 2020 yılında erkek çocuklarında Ömer Asaf, Kerem, Alparslan, Mustafa, Hamza, Ali Asaf, kız çocuklarında ise; Asel, Azra, Eylül, Nehir, Eslem ve Asya en fazla tercih edilen diğer isimler oldu.

En Az Doğum Karadeniz’de Gerçekleşti

Türkiye’de en fazla nüfus yoğunluğu olan Marmara Bölgesi’nde dünyaya gelen 305 bin 96 bebek içerisinde erkeklerde Ömer Asaf, Eymen, Alparslan; kız bebeklerde ise Zeynep, Defne, Asel isimlerinin tercih edildi. En az bebeğin dünyaya geldiği Karadeniz Bölgesi’nde ise 78 bin 257 bebeğin içerisinde erkeklerde Alparslan, Ömer Asaf, Eymen; kız bebeklerde ise Zeynep, Defne, Asel ilk sırada yer aldı.

İç Anadolu Bölgesi’nde 157 bin 307 bebeğin içerisinde erkeklerde Yusuf, Ömer Asaf, Eymen; kız bebeklerde ise Zeynep, Elif, Defne en çok verilen isimler oldu. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 193 bin 401 bebek dünyaya geldi. Diğer bölgelerde tercih edilen Yusuf, Miraç, Elif ve Zeynep gibi ortak isimlerin yanı sıra erkek bebeklerde Muhammed, kız bebeklerde ise Ecrin ismi en çok kullanılan isimler arasına girdi.

Çoğu Bölgede ‘Zeynep’ Ön Sırada

Ege Bölgesi’nde dünyaya gelen 112 bin 30 bebeğin içerisinde erkeklerde Eymen, Miraç, Kerem; kız bebeklerde ise İç Anadolu Bölgesi’nde olduğu gibi Zeynep, Defne, Elif ilk sırada yer aldı. Akdeniz Bölgesi’nde 143 bin 877 bebeğin içerisinde erkeklerde Yusuf, Eymen, Mustafa; kız bebeklerde ise Zeynep, Asel, Elif isimleri tercih edildi. Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise 100 bin 679 bebeğin içerisinde en çok kullanılan Yusuf, Miraç, Zeynep ve Elif isimlerinin yanında Miran ve Azra isimleri yaygın olarak kullanıldı.

Bu İsimler Sadece Bir Bebeğe Verildi

2020 yılında bazı isimler ise yalnızca tek bir bebeğe verildi. Bunlar arasında Zeynep Göknil, Seyyah Devrim, Yüsra Çiğdem, Abbas Efe, Alpargu isimleri dikkat çekti.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.