son haberler

ERDOĞAN’DAN KAMU İŞÇİSİNE YÜZDE 45 ZAM

Yayınlanma Tarihi: 9 Mayıs 2023 okunma

ERDOĞAN’DAN KAMU İŞÇİSİNE YÜZDE 45 ZAM
Ekonomi
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu iş sözleşmesi çerçevesiyle, refah payı dahil ücretlerde yüzde 45 zam yaptıklarını ve böylece en düşük Kamu İşçisi ücretini 15 bin liraya çıkacağını belirterek, kamu işçilerine refah payı dahil yüzde 45 zam ve en düşük kamu işçisi ücretini ise 15 bin lira olarak belirlendiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kamuda görev yapan işçi statüsündeki çalışanlar için zam oranlarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz, şu ana kadar da ezdirmedik. Gördüğünden geri koymayacağız, daha ileriye taşıyacağız. Ülkemizin tüm eksiklerini biz giderdiysek milletin tüm ihtiyaçlarını karşıladıysak bugünkü sıkıntıları çözmek de bize nasip olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Gerçekten arkadaşlarımızın yapmış oldukları görüşmeler üzerinde vicdanıma, değerlerimi bunları bir kenara koymadan, ülkemin de menfaatlerini bir kenara koymadan şöyle hesabi olmanın ötesinde hasbi bir değerlendirme yapalım istedim. Hasbi değerlendirmenin neticesinde bana gelen bilgileri aşmaya gayret ettim. İmzalanacak protokolle kamu işçilerimizin taban ücretleri, ücret zamları, sosyal yardımları, maktu ödemeleri belirlenmektedir. Epeyce ayrıntısı bulunan çerçeve neticesiyle refah payı dahil yüzde 45 Zam yapıyoruz. En düşük Kamu İşçisi ücretinde 15 bin liraya çıkarıyoruz. İş primi ödemesi bulunmayan işçilere yüzde 4-6 arasında prim ödemesi uygulamasını da getiriyoruz. Ayrıca gazi, terör mağduru ve şehit mağduru işçilerimizin çıplak ücretlerine yüzde 10’luk ilave yapıyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde yüzde 70’lik artışa gidiyoruz. Gece çalışanların ücretlerini yüzde 8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz. Giyim ve yemek yardımlarının rakamlarını güncelleyerek ücret zammı oranında artırıyoruz. Ek ödeme, tediye dışı ikramiye gibi başlıklarda da artışlar yapıyoruz. Toplu sözleşmenin işçilerimize, kurumlarımıza hayırlı olmasını özellikle diliyorum.”

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.