son haberler

Fındık Yetiştiriciliğinde Cep Teras Yöntemi

Yayınlanma Tarihi: 3 Aralık 2021 okunma

Fındık Yetiştiriciliğinde Cep Teras Yöntemi
Gündem
0

Dünya’nın fındık ihtiyacının %25’ini üreten Ordu’da fındık yetiştiriciliği ile ilgili yeni yöntemler deneniyor. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle hayata geçirilen “Fındık Yetiştiriciliğinde Cep Teras Uygulama Projesi” kapsamında Ünye’de oluşturulan örnek bahçe incelendi.

Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Belediye Başkan Vekili Orhan Gürel, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Ünye İlçe Müdürü Ferda Yıldırım, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan ile daire müdürlerinin katıldığı programda Ünye’nin Nadırlı Mahallesi’nde uygulanan cep teras projesi yerinde görüldü.

İl Müdürü Kemal YILMAZ, çalışmalar hakkında katılanlara bilgiler verirken özellikle eğimli arazilerde verim düşmelerine karşı Cep Teras projesinin etkili olacağı vurgulandı.

Yapılan incelemelerin ardından bir başka üreticinin fındık bahçesine geçilerek burada da fındık yetiştiriciliğinde yeni fındık dikim çalışması yapıldı. Mevcut fındık ocaklarının yanına yapılan uygulamanın daha kısa sürede ürün alınması amacıyla yürütüldüğünü belirten görevliler uygulama hakkında bilgi verdi.

Aynı bahçede fındık budama örnekleri de gösterilirken Ünye Kaymakamı Ayhan Işık hem fındık dikimi hem de dal budaması yaptı.

Fındıkta verim ve kaliteyi artırmak adına 3 binin üzerine örnek bahçe uyguladıklarını belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, “Fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik yoğun olarak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Verim ve kaliteyi artırmak için konuyu iki başlıkta değerlendiriyoruz. Birincisi mevcut bahçelerimizde verim ve kaliteyi artırmaya yönelik kültürel uygulamalar yapmak suretiyle budama, gübreleme çalışmalarını daha bilinçli yapmak suretiyle mevcut bahçelerimizde verim ve kaliteyi artırmak istiyoruz. Bu kapsamda da il genelinde 3 binin üzerinde örnek bahçeler oluşturduk. Bu bahçelerde verim 250-300 kilogramın üzerine çıktı. 7-8 ayrı projeyle bu 3 bin örnek bahçeyi oluşturduk.” dedi.

Cep Teras projesi ile ilgili bilgi veren Yılmaz, “ Mevcut bahçelerimizde verim ve kaliteyi artırmak adına meyilli arazilerimizde cep teras uygulaması gerçekleştirdik ki bu proje ilimizde bu sene ilk defa uygulanıyor. Bu projede meyilli arazilerde mevcut ocağın alt tarafına bir kafes telle kapatmak suretiyle, ocağın üst kısmındaki toprağı ocağın alt tarafına aktardık. Ocağın bulunduğu yerde düz bir zemin oluşturduk. Bu düz zemin ile yağan yağmur sularının ve atılan gübrenin yüzey akışı ile beraber akıp kaybolmasının önüne geçtik. Dolayısıyla bu oluşturduğumuz düz ortamda fındık bitkisinin yağan yağmurdan ve atılan gübreden çok daha iyi istifade etmesi sağlanacak ki bu da verim ve kalitenin artmasını sağlayacak. Yine cep teras uygulaması yaptığımız bahçelerde oluşturduğumuz bu düz zeminde dip sürgünü alma gibi uygulamalar çok daha rahat bir şekilde gerçekleştirilecek. Bu anlamda da bize kolaylık sağlıyor.” dedi.

Ordu genelindeki tüm fındık bahçelerinin yaşlı olduğunu belirterek bunların yenilenmesi gerektiğinin altını çize Yılmaz, “Fındıkta yaptığımız diğer çalışmamız ise yenileme çalışmaları. Bahçelerimizin geneli şuanda yaşlanmış durumda. Bu yaşlı bahçelerde arzu edilen verim ve kaliteye uğraşmak çok zor oluyor. Biz her ne kadar gençleştirme adı altında genç sürgünleri bırakıp ürün almaya çalışsak da kökleri yaşlı olduğu için arzu ettiğimiz verimi yakalayamıyoruz. Biz de yaşlı bahçelerde yenileme çalışmalarını başlattık. Yenileme çalışmalarında da iki farklı proje uyguluyoruz.” dedi.

Fındık bahçelerinin yenilenmesi için uygulanan projelerle ilgili açıklama yapan Yılmaz, “Birincisi bahçenin tamamını sökmek suretiyle modern dikim sistemleri kullanarak bahçeleri yeniliyoruz. İkinci uygulamamız ise sıra aralarının müsait olduğu bahçelerde sıra aralarına yeni fındık fidanları dikmek suretiyle bir yandan diktiğimiz bu fidanları büyütüyoruz. Bir yandan da mevcut ocaklarımızdan ürün almaya devam ediyoruz. Diktiğimiz fidanlar büyüdükçe, geliştikçe yanında bulunan ocaktaki dalları azaltıyoruz. Her yıl bir iki dalı çıkartarak yeni diktiğimiz fidanlar verime yattığında da yan taraftaki eski ocakları tamamen kesip çıkarmış oluyoruz. Böylece bahçeyi ürün kaybı yaşamadan yenilemiş oluyoruz ki bu son derece önemli bir uygulama. İnşallah bunu il genelinde tüm bahçelerde uygulamak suretiyle bahçelerimizde ürün kaybı yaşamadan bahçelerimizi yenilemeye çalışacağız.” dedi.

Ünye’de cep teras ve fındık bahçelerinin yenilenmesi için 6 örnek bahçe uygulama yaptıklarını söyleyen Yılmaz açıklamasında şunları kaydetti, “Ünye ilçemizde cep teras uygulamasını iki üreticimizde örnek çalışma gerçekleştiriyoruz. Sıra aralarına dikim uygulamasında ise 4 üreticilerimizin bahçesinde örnek uygulama gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda yeni projelerle bu uygulamaların sayısını artıracağız. Ordu Dünya fındığının yüzde 25 ‘ini tek başına üreten bir il. Dünya’ya örnek olacak, model olacak ve biz Dünya’yı değil, Dünya bizi örnek alacak. Bu yönde emin adımlarla devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte de fındık konusunda verim ve kaliteyi artıracak yeni projelerle üreticilerimizin karşısında olmaya devam edeceğiz.”

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.