son haberler

Kurban Etini Hemen Yemeyin!

Yayınlanma Tarihi: 21 Eylül 2015 okunma

Kurban Etini Hemen Yemeyin!
Gündem
0

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Gülce Taştemel, Kurban Bayramı’nda kesilen etlerin hemen yenilmemesi uyarısında bulundu.

Medical Park Ordu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Gülce Taştemel, kurban etinin hemen tüketilmemesi ve 24 saat ölüm katılığı denilen durumun ortaya çıkmasının beklenmesi gerektiğini söyledi.

“Et Dinlendirilmeli”
Etin dinlendirilmesi bir gün sonra tüketilmesi tavsiyesinde buluna Taştemel, “Aksi halde sindirim problemleri ve pişme zorluğu ile karşılaşılabilir” dedi.

Etin depolanmasında bazı hatalar yapıldığını belirten Taştemel, “Büyükbaş hayvan etleri soğuk ortamda birkaç gün bekletildikten sonra tüketilmelidir. Böylece et yumuşar ve lezzeti, kıvamı yerine oturur” diye konuştu.

“Derin Dondurucuda En Fazla 3 Ay Saklanmalı”
Etin saklanma koşullarının da çok önemli olduğunu belirten Dyt. Taştemel, şu bilgiyi verdi: “Kırmızı et, proteinden zengin olduğundan çabuk bozulma riski vardır. Bu yüzden saklama koşullarına özen gösterilmelidir. Buzdolabında en fazla 3 gün, buzlukta, -4 derecede en fazla 7 gün, derin dondurucuda -32 derecede en fazla 3 ay saklanabilir. Et küçük parçalarda birer yemeklik olacak şekilde poşet ve yağlı kâğıda sarılarak derin dondurucuda saklanmalıdır. Böylece çözdürme işlemi de kısa sürecek, bu da bakteri oluşumunu engelleyecektir. Çözdürme işlemi kalorifer üzerinde, açıkta ya da sıcak suda bekletilerek olmamalıdır. Buzdolabının en üst rafında bir gün bekletilerek çözdürme uygun seçenektir.”

“Sebzeyi İhmal Etmeyin”
Etle birlikte sebzenin de mutlaka tüketilmesi gerektiğini ifade eden Dyt. Gülce Taştemel, “Kurban Bayramı’nda et tüketimi sebebiyle sebze tüketimi azalır. Halbuki etin içerisindeki protein ve demirden faydalanmamız için mutlaka yanında C vitamininden zengin sebze ya da salata tüketimi olmalıdır. Demir emiliminde C vitamini yardımcıdır. Bu yüzden tabağınızın yarısını et yarısını sebze ya da salata ile doldurarak tüketiniz” diye konuştu.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.