son haberler

Kurbanlık Fiyatları Yükselse de Satışlar Arttı

Yayınlanma Tarihi: 21 Eylül 2015 okunma

Kurbanlık Fiyatları Yükselse de Satışlar Arttı
Gündem
0

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala hayvan pazarlarında hareketli günler yaşanıyor. bu yıl fiyatlar geçen senenin fiyatlarını ikiye katlasa da satışlarda artış gözleniyor.

Geçen sene büyükbaş hayvanların kilo fiyatı 22-25 TL civarındayken bu sene 35-38 TL arasında alıcı buluyor. Küçükbaş hayvanlarda da durum değişmezken, geçen sene kilosu 24-30 TL’ye denk gelen küçükbaş hayvan fiyatı bu sene37-40 TL aralıklarında alıcı buluyor.

kurbanlik_fiyatlari_yukselsede_satislar_artti (4)Pazarın En Büyük Kurbanı
Faruk Çelik’e ait 390 kiloluk dev sığır, pazarın en büyük hayvanı. 13-14 bin TL’ye varan fiyatlarıyla da aynı zamanda pazarın en pahalı hayvanı durumunda. Bu sene satışların iyi olduğunu belirten Faruk Çelik; “Pazarın en büyük hayvanı bizde. Yaklaşık 400 kilo fiyatı ise 13 bin TL. Kilosu 30 TL’ye geliyor. Kilosu yüksek hayvanlar daha uyguna geliyor. Mesela kilosu az olan bir hayvan kg’mı 35 TL iken bu hayvanın kilosu 30 TL yani daha uyguna geliyor. İnsanlar bunu hak için kesiyor. Bir şekilde vatandaş kurbanı alıyor. Satışlarda herhangi bir sıkıntı yok gayet iyi” dedi.

Satışlar Geçen Seneye Oranla Arttı
Hayvan pazarında ki satışlara ilişkin fikirlerini söyleyen mal sahiplerinden İsa Kurt, fiyatların 2 katına çıkmasının satışları etkilemediğini ve elinde ki kurbanlıkların yüzde 90’ını sattığını belirtti. Kurt; “Bu sene ki kurbanlar çok güzel ama fiyatlar yüksek. Geçen sene etin kilosu 20 liraydı bu sene etin kilosu 40 lira. Yani geçen sene 3 bin TL olan hayvan fiyatı bu sene 6 bin TL. Fiyatlar iki katına çıktı. Fiyatların kurbanlik_fiyatlari_yukselsede_satislar_artti (2)yüksek olmasının nedeni hayvancılığın giderek azalması ve piyasada fazla hayvan olmayışı. Yurtdışından hayvan gelmezse kurbandan sonra fiyatlar yine artmaya devam eder. Çünkü kurbanda çok sayıda hayvan kesilecek ve bayramdan sonra hayvan sayısı daha da düşecek böylece fiyatlar biraz daha artacak. Canlı hayvan olmadığı sürece etin kilosu 50’de olur 60’da. İnsanların tepkisi çok kötü ama buna rağmen satışlar çok güzel. Bu daha da iyi olacak çünkü bayramda 9 gün tatil var, dışarıdan yabancılarda memleketine gelecek ve daha da güzel satışlar olacak. Şu ana kadar elimizde ki kurbanların yüzde 90’ı satıldı” dedi.

kurbanlik_fiyatlari_yukselsede_satislar_artti (3)Küçükbaş Hayvana Büyük Fiyat
Küçükbaş hayvan fiyatlarında artışların olduğunu belirten Hikmet Kurt da satışlarda düşme yaşanmadığını belirtti. Hikmet Kurt; “Küçükbaş hayvanlar bu sene 700 TL’den başlıyor 1.300 TL’ye kadar çıkıyor. Geçen sene 500-800 TL civarlarındaydı. Kasapta et 32 TL ise burada 35 oluyor. Yani fiyatlar 3 TL fark ediyor. Küçükbaş hayvanların kilo fiyatı büyükbaş hayvanlarınkinden daha pahalı. Vatandaşın talebi iyi. Fiyatların yüksek olması satışları etkilemedi, ihtiyacı olan alıyor. Vatandaş senede bir defa kesiyorum diyor ve 100-200 TL fiyat farkını aramıyor” dedi.

Pahalıda Olsa Kurbanı Aldık
Vatandaş ise fiyatları yüksek bulsa da kurban kesmek için kesenin ağzını açtı. Alıcılardan Hüseyin Türk, pahalıda olsa kurbanını aldığını belirterek; “Bu sene ki kurbanlar çok pahalı. Geçen seneki fiyatların yaklaşık 2 katı olmuş kurban fiyatları. Pahalıda olsa kurbanımızı aldık. Benim gibi vatandaşlarda fiyatları yüksek buluyor ama yine de alıyor” diye konuştu.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.