son haberler

ÜNYELİ KURTULMUŞ TBMM BAŞKANI

Yayınlanma Tarihi: 7 Haziran 2023 okunma

ÜNYELİ KURTULMUŞ TBMM BAŞKANI
Gündem
0

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu 30. Başkanını seçti. Meclis Genel Kurul’unda gerçekleşen 3 Tur seçimin ardından 321 oy alan Ünyeli Aday AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş TBMM Başkanlığına seçildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu saat 14.00’te toplandı. MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli – en yaşlı üye olarak – geçici başkan sıfatıyla oturumu başlattı.

Seçimler öncesi Mayıs seçimlerinde Milletvekili olan eski Bakanlar ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve 17 kabine üyesi yemin etti. Yeminlerden sonra oturuma verildi ve ardından 30. Meclis Başkanı’nın seçimi için ilk oylama yapıldı.

Usul gereği yapılan 2 tur oylamada hiç bir aday yeterli oy alamayınca 3. Tur’a geçildi. Bu turda Gelecek Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun ve DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu adaylıktan çekildi.

Üçüncü Tur oylamada 584 milletvekili oy kullandı. AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş 321,  CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl 160, YSP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç 51, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı 43, TİP Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay 4 oy aldı. 5 oy da geçersiz sayıldı.

Bu sonuçla Meclis üye tamsayısının salt çoğunluğunu olan 301 Milletvekili sayısının desteğini sağlayan AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, TBMM’nin 30’uncu Başkanı oldu. Oturum sonunda geçici TBMM Başkanı Devlet Bahçeli de TBMM Başkanı seçilen Numan Kurtulmuş’a başarılar diledi. (HABER: Mehmet Emin Danış)

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.