son haberler

Vali Sonel, Fındık Bahçesinde Çalıştı

Yayınlanma Tarihi: 5 Nisan 2023 okunma

Vali Sonel, Fındık Bahçesinde Çalıştı
Ekonomi
0

Vali Tuncay Sonel, Valiliğimizin desteği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Odaları işbirliğinde gerçekleştirilen “Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi” kapsamındaki 3 bin örnek bahçeden biri olan Kabataş ilçemizdeki Dürdane Kaval isimli üreticiye ait bahçede gübre uygulamasına katıldı.

Ordu Valisi Tuncay Sonel, kapsamında Kabataş ilçemizde örnek bahçe çalışmalarını yerinde inceledi. Beraberinde Kabataş Kaymakamı Yunus Emre Sakızcı, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz’la birlikte fındık bahçesinde gübre atımı ile ilgili Ziraat Mühendislerinden bilgi alan Vali Sonel,  fındık üretiminde dünya birincisi olduğumuzu söyledi.
Fındık yetiştiriciliğinde bitkinin normal gelişimini sürdürebilmesi, bol ve kaliteli ürün vermesi için bilinçli ve dengeli bir gübreleme yapılması gerektiğinin önemine vurgu yapan Vali Sonel; “Türkiye, fındık üretiminde dünya birincisi. Ülkemizde fındık üretiminde de Ordu ilk sırada yer alıyor. Bu yıl 240 bin ton fındık üretimi oldu. Kabataş ilçemizde Dürdane teyzemizin fındık bahçesinde gübreleme faaliyetlerine eşlik ettik. Sahil kesiminde gübre atım işleri bitti ancak iç kesimde tomurcuklar daha yeni oluşuyor” diye konuştu.Konuşmasında azotlu gübre atmanın önemine de dikkat çeken Vali Sonel, Dürdane Kaval’ın bahçesinde yapılan toprak tahlilinde ocak başına 1,5 kilo azotlu gübre tespit edildiğini belirterek, tomurcuklanmanın olduğu bu dönemde 750 gram gübrenin şimdi, 750 gramın ise Mayıs ayı sonunda atılacağını böylece fındıkta verim ve kalitenin artacağını ifade etti.Vali Tuncay Sonel, “Sayın Cumhurbaşkanımızın, Tarım ve Orman Bakanımızın yöremize büyük destekleri var. Çok değerli İl Tarım ve Orman Müdürümüz ve personelinin özellikle örnek fındık bahçeleri kurmak konusunda emekleri büyük. 3 binin üzerinde örnek fındık bahçeleri kuruldu. Dönüme 250-300 kilo veren bahçelerimiz bulunuyor. Amacımız, Ordu ile özdeşleşen, olmazsa olmazlarımızdan, değerlimiz olan fındığın yöremizde ekonomiye daha çok katkı sağlaması, daha çok ihracat olması ve çiftçimize daha çok gelir getirmesidir” diye konuştu.Fındık Üreticisi Dürdane Kaval ise, 6 dönüm yerde 600-700 kilo fındık alırken şimdi yeni gübre uygulamasıyla birlikte 1300-1400 kilo fındık aldıklarını söyleyerek, Vali Tuncay Sonel’e ve emeği geçen herkese teşekkür etti. (Mehmet Emin Danış)

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.