son haberler

Vali Sonel, Ünye’de Tavuk ve Yumurta Tesisini Gezdi

Yayınlanma Tarihi: 20 Mayıs 2023 okunma

Vali Sonel, Ünye’de Tavuk ve Yumurta Tesisini Gezdi
Ekonomi
0

Ordu Valisi Tuncay Sonel, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve DOKAP tarafından desteklenen “Fındık Altı Yumurta Tavukçuluğu Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında Ordu İli Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Celal Sezgi’ye ait tavuk ve yumurta yetiştiriciliği tesisinde incelemelerde bulundu.

Ünye’nin Keş mahallesinde bulunan tavuk ve yumurta yetiştiriciliği tesisini, beraberinde Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Stajer Kaymakam Merve Kartal, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz ile birlikte gezerek, Tesis Sahibi Celal Sezgi’den bilgi alan Vali Sonel, Ordu’da serbest sistem yumurta tavukçuluğu yapan 68 işletmede 36.205 adet kanatlı hayvan bulunduğunu söyledi.

Ürtecilerin her alanda desteklendiğini hatırlatan Vali Sonel; “Kümes kurulumu, yarka alımı, yem ihtiyacının karşılanması noktasında üreticilerimiz desteklenmiş, ayrıca organik yumurta üreten işletmelere sertifikasyon işlemleri noktasında destek sağlanmıştır. Kümes kurulumu ve yarkı alımı konusunda destek verilen Sezgi ailesinin işletmesini gezdik. Kendilerine başarılar diliyoruz” dedi.

Vali Tuncay Sonel, kapalı sistem kafes yumurtacılığı yapan 7 işletmede 50.800 adet canlı tavuk bulunduğunu ifade ederek, kapalı sistem kafes yumurtacılığı yapılan ilçelerin Fatsa ve Perşembe ilçeleri olduğunu belirtti. (HABER: Mehmet Emin Danış)

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.