son haberler

Yağmur Kutlamayı Engellemedi

Yayınlanma Tarihi: 23 Nisan 2015 okunma

Yağmur Kutlamayı Engellemedi
Gündem
0

Ünye’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yağmura rağmen çeşitli etkinliklerle Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda kutlandı. Kutlamalarda ‘Ünye’nin Dünkü Çocukları’ hazırladıkları gösterilerle izleyenlere keyifli dakikalar yaşatarak herkesin beğenisini topladı.

Kutlamalara Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Gökhan Coşkun, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güven Murat, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve daire amirleri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından başlayan kutlamalarda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Erdem yaptı. Erdem konuşmasında, “Millet olarak büyük bir coşkuyla kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm çocuklara ve Dünya’ya armağan ettiği milli egemenlik ilkesini temel alan ve yeni Türk Devleti’nin kuruluşunun Dünya’ya ilan edildiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na hepiniz hoş geldiniz. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün Dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. Böyle büyük bir zafer niçin çocuklara armağan edilmiştir? Çünkü her insan çocuk olarak Dünya’ya gelmiş ve Dünya’yı o gözlerle tanımıştır. Malazgirt’te düşmanı bozguna uğratarak İslam Türk Tarihi’nin akışını değiştiren büyük Sultan Alparslan’da bir zamanlar çocuktu. Osmanlı Devleti’nin kurucusu büyük devlet adamı Osman Gazi’de bir zamanlar çocuktu. Çağ açıp çağ kapayan hiçbir milletin ele geçiremediği Constantine, İstanbul’u alan Fatih Sultan Mehmet de bir zamanlar çocuktu. Bu vatanın önderi devlet adamı Atatürk de bir zamanlar çocuktu. Sevgili çocuklar bizden aldığınız bu mirası geliştirmenin sizlere daha güzel bir dünya ve daha iyi bir gelecek oluşturmanın gayreti içerisindeyiz. Yüzümüz her zaman geleceğe, değişim ve yeniliğe doğru olsun ama attığımız her adımda bu ülkenin bağımsızlığı için insanların gözlerini hiç kırpmadan ölme gittiği ve her karışı şehit kanlarıyla sulanan bu topraklarda birlik barış ve kardeşlik içinde çalışmak olduğunu unutmayınız” ifadelerini kutladı.

Erdem’in konuşmasının ardından programda, Şehit Cemal Mutlu İlkokulu folklor gösterisi, Cumhuriyet İlkokulu Cansu Ateş’ten şiir dinletisi, Bayramca Anaokulu’ndan günün anlam ve önemini belirten çocuklara 10 farklı ülkenin yöresel kıyafetlerini giydirerek düzenledikleri oyun gösterisi, Anafarta Ortaokulu öğrencisi Eren Kurt’tan şiir dinletisi, Puset Polvan Ortaokulu’ndan kolbastı ve halk oyunları gösterisi, Fatih Meydan İlk ve Ortaokulu öğrencilerinden jimnastik gösterileri yapıldı.

Ünye’nin Dünkü Çocukları Güne Damgasını Vurdu
Meydanda düzenlenen etkinlikte yer alan ve ellerinde “Ünye’nin Dünkü Çocukları” pankartı taşıyan grup, halk arasına karışarak bando takımı eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi. 1960’lı yılların oyunlarını günümüze taşıyan “Ünye’nin Dünkü Çocukları” adlı grup düzenlediği etkinliklerle izleyenleri büyüledi.

“Ünye’nin Dünkü Çocukları” grubunun sözcüsü Ahmet Altun, amaçlarının eski bayramlarımızı ve eski çocukluğumuzu bugüne taşımak olduğunu söyleyerek, “Tüm bayramlarda olduğu gibi 23 Nisan’da da geçmişi yaşatma hedefine ulaştık. Bugün Ünyelilere geçmişte gördükleri 23 Nisan Bayramı’nı yaşatacağız. Bundan sonra da tüm bayramlarda bunu yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Grup, kaşıkta yumurta taşıma, çuval yarışı gibi birçok etkinlik düzenledi. Grup, daha sonra protokolün de katılımı ile halat çekme yarışı düzenledi. Protokolden Ünye Kaymakamı Mustafa Demir ve Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın da katıldığı halat çekme yarışını, Ünye Kaymakamı Mustafa Demir’in grubu kazandı.

Program Atatürk Parkı’nda okul stantlarının gezilmesiyle son buldu.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.