son haberler

Ziraat Odasından Şeffaf Sunum

Yayınlanma Tarihi: 24 Nisan 2015 okunma

Ziraat Odasından Şeffaf Sunum
Gündem
0

Ünye Ziraat Odası, şeffaf yönetim sergilemek amacıyla organizasyon düzenleyerek, çalışmaları hakkında üyelerini bilgilendirdi. Yaptıkları çalışmaları açıklayan Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, rekolte tahminlerini sert bir dille eleştirerek tüm tarafların kafa karıştırmaktan vazgeçmesi ve kendilerine çeki düzen vermelerini istedi.

Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen organizasyona; Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Askerlik Şube Başkanı Vahap Özdemir, Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Ekici, Ziraat Odası yönetim kurulu, daire amirleri, sivil tolum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

İstişare toplantısının açılış konuşmasını yapan Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, amaçlarının şeffaf yönetim sergilemek olduğunu belirterek; “Toplantımızın amacı hem tanışmak hem de sizlere odamızda neler olup bittiğiyle ilgili bilgi vererek şeffaf bir yönetim sergilemek. Bundan yaklaşık 2 ay önce Şubat ayında bir seçim geçirdik. Seçimi bizim açık ara farkla kazanmamızı sağladınız. Bugün Ziraat Odası Meclisi adına sizlere teşekkür etmek istiyorum. Bu toplantıları elimizden geldiğince her yıl yapmak istiyoruz. Neler yaptığımızı anlatıp bu konularda görüş almak istiyoruz” dedi.

“Uğramadığımız Köy Kalmayacak”
Göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları çalışmalara ilişkin de bilgiler veren Sarıkahraman; “Göreve geldiğimizin ertesi gününde odamızda gerek çalışma alanımızda gerekse istihdam alanında çalışmalar yaptık. Odamızın içersinde fiziki değişimler yaparak sağlıklı çalışma ortamı oluşturduk. Tarımsal danışman sayımızı ve dolayısıyla da ilgilendiğimiz çiftçilerimizin sayısını arttırdık. Bu doğrultuda 480 çiftçiye hizmet veriyorlar. Biz haftada iki gün olmak üzere köylere gidip durumlara bakıyoruz. İnşallah bu çalışma sistemimiz sayesinde yıl içersinde uğramadığımız köy kalmayacak. Geçen sene başlamış olduğumuz tükenmekte olan yerli meyvelerin bitmemesi adına Tokat’a giderek fidanlarımıza yarı bodur aşılama yaptık. Delege ve muhtarlarımıza da bunlardan dağıttık. Önümüzdeki günlerde de dağıttığımız fidan sayısını arttırarak devam edeceğiz.

Hanboğazı Kendine Çeki Düzen Vermek Zorunda
Bazı kurumlar fındıkla ilgili kafa karıştırıcı açıklamalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde de bunlardan birini yaşadık ve 650 bin ton fındık rekoltesi açıklandı. Fakat fındığın hala don tehlikesi ve sorunları var. Fındık çuvala girmeden bu tarz şeyler söylemek bu yüzden doğru değil. Biz her yıl bakanlıktan aldığımız bilgiler ölçeğinde köylere bizzat gidip bakarak tahmin çalışmaları yapıyoruz zaten ama bu tarz açıklamalar geldiğinde beni de üreticiyi de yanıltmış olursunuz. Hanboğazı kendine çeki düzen vermek zorunda. Bizim tavrımız sürekli üreticiden yanadır. Bir fabrikanın iflas etmesi 100-200 işçinin evine ekmek götürememesi demektir. Biz doğruları söylemek durumundayız. Geçen sene ki gibi evlerde kalan fındığı, dağlardakilerle birlikte rekolteye koyarsanız biz bunun yanında durmayız. 15 Mayıs Çanakkale Tarım Fuarı’ndan davet aldık. Lapseki Kaymakamının referansı ile bu toplantıya katılmak istiyoruz ve 45 kişilik yer ayırttık. 1 gece konaklayacağız. Ertesi gün şehitlik ziyareti yapıp döneceğiz, gitmek isteyenlerden 200 lira para talep edeceğiz” dedi.

“Tek Dal Sisteminde Aşı Tuttu”
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yetkin Esen ise; “Ünye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık, Ziraat Odası, Ticaret Borsası, Orman İşletme Müdürlüğü ile işbirliği yaptık. Anaç olarak Türk fındığını kullanarak üzerine yöremizdeki yağlı, palaz ve çakıldak fındığın aşılanmasıyla tek dal sistemine bağlı yeni fındık bahçelerinin tesisini geliştirmek amaçlı proje yürütüyoruz. Türk fındığı anacının özelliği tek dal olarak büyümesi, kök sürgünü ve ışkın vermemesi, kök sistemi daha derine gittiği için daha sağlam olması. Hedefimiz bu şekilde bahçeler oluşturmak. Yaklaşık bin 500 tane Kastamonu Orman İşletme ve Fidanlık Müdürlüğümüzden çöğür fındık getirdik. İlk olarak bunun 500-600 tanesini mevsimine uygun olarak kalem aşısıyla aşıladık ve aşılar tuttu. İnşallah bu çalışma bölgemize yararlı olur” dedi

“Toprağın Kıymetini Bilmek Gerekiyor”
İstişare toplantısında son konuşmayı yapan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ise Ak Parti iktidarı dönemin de çiftçiye destek ödemeleri yapıldığını belirterek; “Türkiye son dönemlerde sivil toplum kuruluşlarının şeffaflaşması, yönetimlerin halkla bütünleşmesi konusunda bir çaba içersinde. Ünye Ziraat Odamızda bu konuda halkla hep iç içe. Çünkü toprakla ilgileniyor. Allah da bizi topraktan yarattı ve hiç kuşkusuz herkesin gideceği yer yine toprak. Toprak o kadar cömert ki alın teri toprağa düştüğü anda size karşılığını veriyor. Onun için toprağın kıymetini bilmek gerekiyor. Baktığımız zaman fındık her seçim döneminde kriz oluşturan bir olguydu. Fakat son zamanlarda baktığımızda devlet üreticiye ödemelerini yaparak çiftçilerin imdadına yetişmekte. Bizlerde planlı bir şekilde bahçelerimize bakmalıyız. Yoksa babadan kalma yönetimlerle devam ettiğimizde fındığın değeri ve kalitesi düşürüyoruz. Bu yüzden Ziraat Odamızın ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün dediklerini uygulamalıyız” diye konuştu.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.