son haberler

Ferhan Şensoy’u ve Tiyatroyu Seviyoruz

Yayınlanma Tarihi: 7 Ekim 2010 okunma

Misafir Kalem unyetv@unyetv.net

Ferhan Şensoy gibi değerli bir tiyatro sanatçısının Ünye Belediyesi tarafından hemşerileri ile buluşturulması çok önemli ve çok güzel bir etkinlik.

Sanata değer vermek ne kadar güzel bir hareket ise bu yöreden yetişmiş ve tüm ülkede tanınmak başarısını göstermiş sanatçısına da değer vermek o kadar önemli.

Ferhan Şensoy’un baba tarafından Çarşambalı, anne tarafından Ünyeli olduğunu herkes bilir.

Çocukluk yıllarından bu yana. Ünye anılarına ”Kalemimin Ucunu Gülle Donatacağım” isimli kitabında geniş yer veren Şensoy’un Ünye ile bağı gerçekten çok sıcak ve samimi.

Tarihte de böyledir, günümüzde de. Çocuklar baba tarafını severler ama anne tarafı da sanki daha bir sıcaktır.

Türkler önce Emevi Arapları ile tanıştıkları ve onlarda diğer milletlere (hatta Emevi olmayan diğer Araplara da) ön yargılı baktıkları için İslamiyeti benimsememişlerdir. Daha sonra Abbasi Devleti, İslam dünyasına hâkim olup başa da Harun Reşit geçince Türk olan eşinden dolayı ordusunda ve idarede Türklere geniş yer verince, İslamiyet Türkler arasında hızla yayılmaya başlamıştır.

Oğulları Emin, Memun, Mutasım’da anneleri ve dayılarından dolayı Türklere çok yakın olmuşlardır. İşte bu sıcaklık ve yakınlık Türklerin İslam dünyasında hakimiyet sağlamalarının temeli olmuştur.

İşte Ferhan Şensoy’a anne tarafından Ünyeli olmanın sağladığı geçmişle Ünye’ye karşı çok yakındır. Bu durum şanslı ve güzel Ünye için bir başka şans kapısı demektir ki çok iyi değerlendirmek gerek.

Demiyorum ki Ünye Ferhan Şensoy’un başarısından adından yararlansın. Sadece sahip çıksın. Kendisi ile aradaki köprüler daima bağlantı halinde olsun.

Bir sanatçı için en önemli şey ilgi görmektir. Ferhan Şensoy diye demiyorum hangi sanatçı olursa olsun en çok memleketinde gördüğü ilgiye sevineceği gibi memleketinde ki bir ilgisizlik de en üzücü olanıdır mutlaka.

Yıllar önce yine bir turne bahanesi ile uğradığı Ünye’de tiyatro sunacağı salonun tenha olması tabiî ki sitem etmesine neden olmuştur ve çok haklıdır. Üstelik çevre ilçelerde ki salonlar tıka basa dolu olmasına rağmen.

Ferhan Şensoy gibi bir sanatçı ilçemize kadar gelmişse, kendisini ve arkadaşlarını izlemek bu durağan yaşam akışında büyük bir keyiftir. Üstelik İstanbul’da ki kadar ulaşım sorunu yaşamadan ve samimi bir hava içerisinde.

Ferhan Şensoy’un tiyatroya verdiği emek yazmakla bitmez. Yazdığı kitaplar, oyunlar, denemeler saymakla bitmez. Kazandığı başarılar ve aldığı ödüller de cabası. Tiyatrodan hariç, sinema ve televizyonda da başarılı ve ilkleri temsil eden çok güzel çalışmalar sergilemiş sanatçımızla gurur duyduğumuzu daima kendisine hatırlatmalıyız.

İşte bu hatırlatmalar için de ilçemizde ki gösterilerini izlemek en büyük fırsat. Ama salonun boş kalması nedeni ile sanatçımızı sitem etmek zorunda bırakmak en büyük ihmalliğimiz olur.

Ünye Belediyesi’nin bu yönde sanatçımıza destek olmuş olması ilk hatayı ortadan kaldırıyor ve bundan sonrası için daha güzel gelişmelere zemin hazırlıyor diyebiliriz.

Bildiğim kadarı ile Ferhan Şensoy projelerinde Ünye’den söz etmeye devam edecek. Eğitim ve meslek hayatı gibi Ünye anıları da çok renkli. Onları yazmaya devam edecek(belki de yazdı tam bilemiyorum.).

Ünyeli Cihan Öksüz’ün yazdığı ve 1991’de Ferhan Şensoy’un sahneye koyduğu “Aşkımızın Gemisi Fındık Kabuğu” isimli oyun, Ünye ağzı ile oynandığında en çok ilgi çeken oyunlardan olmuştu.(Ünye ağzı denilince Bilgin Hasdemir’i anmamak mümkün mü?)

Ünye için yöremiz için bundan daha güzel tanıtım olur mu? Aylarca süren oyunda, aylarca tanıtım.

Ünye Belediyesini hep eleştirecek değiliz. Ünyelileri böyle bir uygulama ile Ferhan Şensoy gibi değerli sanatçısı ile buluşturduğu için teşekkür ederken asıl böyle birtiyatro duayenin (ki kavuk hala kendisinde)Türk Sanat Dünyamıza   olmasında” ailesinin mutlaka çok emeği geçmiştir ama ben özellikle çok değerli bir hanımefendi ve öğretmen olan Sn. Müjgan Şensoy’a teşekkür etmeden edemeyeceğim.

Bilinçli ve başarılı annelerin, bilinçli ve başarılı evlatlar yetiştirdiklerinin en güzel kanıtı olan Müjgan Hanıma (tüm Ünyeliler adına) sonsuz saygılarımızı sunarken,” Ünye’ye hoş geldiniz” diyoruz Ferhan Şensoy’a.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR KARAYOLU

26 Ekim 2021 okunma
    Yollar bir memleketin can damarlarıdır. Hasretlikleri bitiren, kültürleri harmanlaştıran, ekonomimizi canlandıran birlik ve beraberliğimizi sağlayan yollarımızdır. Ünye- Akkuş- Niksar yolunu kullananlar nostaljiyi, heyecanı birlikte yaşarlar. Yıllara... Devamını Oku

  NASIRLI ELLER

21 Ekim 2021 okunma
           Süleyman Erkan      Türkiye’nin güzel bölgelerinden Karadeniz’i gezip görenlerin hafızalarında mutlaka iz bırakmıştır. Karadeniz’in girintili çıkıntılı kenarları, geceleri gelinlik kızın boynuna takılı beşi birlik gibi parlar... Devamını Oku

Geçmişten Günümüze

16 Ekim 2021 okunma
Süleyman Erkan     Yaşam var oldukça hırslar, öfkeler, kinler, var olacaktır. Bu savaşı tetikleyen en önemli unsur beğenilmek, üstün olmak, başkalarından daha fazla mala mülke sahip olmaktır. Söz sahibi olmanın malla, mülkle, parayla olunamayacağını... Devamını Oku

İnsan

13 Ekim 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Temel içgüdü ve duygularla hareket eden, yeteri kadarını alan, psikolojik ve sosyolojik açıdan baskı uygulamayan, vicdansız ve çıkarcı yaklaşmayan, kötü gözle bakmayan, çalmayan, savaşmayan,... Devamını Oku

Zaman

7 Ekim 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Neydi zaman? Doğduğum an ile öldüğüm an arasındaki yaşantım mı? Unutmak için verilen bir ilaç mı? Suratımı kırıştıran ya da saç rengimi benden alan… Neydi zaman! Babam öldüğünde... Devamını Oku

İhtiyaç Meselesi

27 Eylül 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Çok çeşitli ihtiyaçlarımız var. Hatta bazen neye ihtiyacımız var diye market ve mağazaları gezmeye başlayanlar bile var. Babaannem lüzumsuz bir şey almamamı çok söylerdi işte onlarda top balon... Devamını Oku

F-N-D-K-Ç  Ş-H-P

10 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Türkçe’de bir sözcük f,s,t,k,ç,ş,h,p harflerinden biriyle bitiyorsa ve ek kelimenin baş harfi d,c harfi ile başlıyorsa! Ortalık bir anda sertleşir. d=t olur t=ç olur sıkı durun bu matematiği... Devamını Oku

İş-Sizsiniz

6 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞAAT TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com Neden işsiz kaldığımızı bulalım. İşsizlik yaşınız en az 24! Bunu biliyor musunuz? Temel eğitim 1 yıl, ilk eğitim 4 yıl, Orta eğitim 4 yıl, lise eğitimi 4 yıl, hazırlık 1 yıl, üniversite... Devamını Oku

Alçak Alçak Dere Yataklarına Ev Kurmasınlar

19 Ağustos 2021 okunma
  Tolga Özsoy İnşaat Teknikeri tolgahanozsoy.52@gmail.com     Hepimizin malumu olduğu Candan ERÇETİN’in “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” şarkısı; doğaya, doğanın tabiatına karşı gelmekten ve gelin kızlarımızı ağlatmaktan başka bir... Devamını Oku

Toplumsal Sorunlar ve Altyapıları

3 Haziran 2021 okunma
Hatice Satgun_Giresunî   TV’lerde izlenen diziler ile Türk insanının aile yapısının çökertilmesi hedeflenmiş ve bu algı operasyonları yapılıyorken de, özellikle ‘Z Kuşağı’ dediğimiz gençlerin beyinlerine odaklanılmış olması ve... Devamını Oku