son haberler

İNSAN

Yayınlanma Tarihi: 29 Kasım 2021 okunma

Süleyman ERKAN s-erkan-12@hotmail.com

 

      Her canlının kendine özel yaşama özellikleri, beslenme ve barınmaları vardır. İnsanın en büyük özelliği aklını kullanarak, tüm uzuvlarını gerektiği gibi harekete geçirmesidir. Akıl tüm saldırı, savunma ve besin bulma saklamasıyla, diğer canlılardan yaşamları daha kolaydır. Bilim adamları insanın özelliklerinden bir kaçını sıralamış.

“A)-İnsan kalbi yerinden çıkarıldığında bir süre daha atmaya ve etrafındaki havadan oksijen almaya devam eder. Çünkü kendi elektrik sistemine sahiptir.

B)- Uyanık olduğumuzda beyniniz bir ampulü yakmaya yetecek kadar elektrik üretir.

C)- Mide asidi o kadar güçlüdür ki vücudunuz 3-4 günde bir midenizin iç katmanını baştan aşağı yeniler.

Ç-Bir insan kalbi bir ömür boyu 300 metre karelik, Beş yüz havuzu doldurabilecek kadar kan pompalar. Bu işlemi bir saniye bile dinlenmeden yapar.

D)- İnsan burnu 50.000 kokuyu tanır ve hatırlar.

E)- Vücudumuzda 96. 000 km uzunluğunda kan damarları vardır. Bu uzunluk Ekvator’un çevresinde 2,5 tur atabilir.

F)- Kalbimiz her gün bir kamyonu 32 km götürmeye yetecek enerji üretir. Ömür boyunca ürettiği enerji ile bir kamyon aya gidip geri dönebilir.

G)- 70 yıllık ömrü boyunca bir insan kendinden ortalama 48 kilo deri döker.

Ğ)- Havanın acık olduğu bir gece gökyüzüne bakarsanız Andromeda galaksisini görebilirsiniz, bu gözlerinizin küçücük bir ışık huzmesini yakalaya bilecek kadar hassas ve güçlü olduğu anlamına gelir. Zira bu komşu galaksi 2,5 milyon ışık yılı uzaktadır.

H)- Bir insan ömrü boyunca 25. 000 metreküp hacminde iki yüzme havuzunu dolduracak kadar tükürük üretir.

I)- Kemiklerimiz aynı ebetteki çelikten daha güçlüdür. Buna karşın çelikten 4-5 kat daha hafiftir ve çelikten bile güçlü olan kemiklerimizin yüzde 31’i sudur.

İ)- İnsan gözü dijital bir kamera olsaydı, 576 mega piksel olurdu. Piyasada bulabileceğiniz en gelişmiş 80 mega piksel DSLR’nin fiyatı 34.000 dolardır. Ayrıca uzmanlar insan gözünün 10 milyon farklı rengi ayırt edebileceğini tahmin etmektedir.

J)- İnsan gözü her defasında yalnızca görüş alanındaki küçük bir alanı görebilir, bunları tek bir resim haline getirebilmek için saniyede 2-3 seğirme ( hızlı, otomatik göz hareketi) gerçekleştirir.

K)- Kılıf içinde olmasaydı tüm hücrelerinizde yer alan DNA dünyadan Platon’a gidip geri gelecek kadar esneyebilirdi.

L)- Ömrümüz boyunca, beynimizin uzun dönem hafızası 1 kuadrilyon ( 1 milyon x milyar) ayrı bit bilgiyi tutabilir.

M)- Ortalama bir insan ömründe, kalp yaklaşık 1,5 milyon varil- 200 tankeri doldurmaya yetecek kadar kan pompalar.

N)- Vücudumuz saatte 180 milyon kırmızı kan hücresi üretir.

O)- Hamilelik süresince, eğer annede organ hasar ortaya çıkarsa, rahimdeki bebek hasarlı organı onarmak için kök hücre gönderir

Ö)- Bir adım atmak için 200 kas çalışır.

P)- Tek bir hücrede 6 milyar DNA bulunur.

R)- Bir insan hiç yemek yemeden iki ay yaşar.

S)- Hafızanıza yeni bir şey kaydettiğinizde beyindeki nöronlar arasında yeni bir fiziki bağ oluşturulur. Her yeni kayıt ile beyninizde fiziki bir değişim yaşanır.

Ş)- Beyin hücreleriniz ölmeye başlamadan oksijensiz 5-10 dakika hayatta kalabilirsiniz?

T)- Beyninizin yüzde 60’ı yağdan oluşur.

U)- Yüzünüzü bir duyguyu yansıtacak şekilde değiştirdiğiniz zaman o duyguyu yaşamaya başlarsınız.

Ü)- Beyniniz kendisine yüklenmeden ve duygusal çöküntülerden korumak için bazı bildiklerini unutur. Yeni bilgileri daha kolay ve hızlı öğrenmenizde size yardımcı olur.

V- Kemik sayısı; Yetişkinlerde, bir bebekten daha az kemik bulunur. Doğduğumuzda 350 kemiğe sahip oluruz. Gelişim süresi boyunca kemikler eriyip birbiriyle kaynaşıyor. Yetişkin olduğumuzda 206 kemiğimiz kalıyor.

Y- Tükürüğümüzü bir ömür boyunca biriktirse Yirmi Beş Bin litre tükürük üretir. Bu miktar İki yüzme havuzunu doldurmaya yeter.

Z- Hapşırık havada 161 km hızla gidiyor. Bu nedenle hapşırınca ağzımızı ve burnumuzu kapatmalıyız.

X- İnsan alcığa uzun süre dayanabilir, uykusuzluğa on bir gün dayanabilir.

W- Kimliğinizi saklamak isterseniz, dilinizi çıkartmayın. Parmak izine benzer bir dil izine sahipsiniz.” Alıntı. 

Her canlının değişik özellikleri vardır. Düşünme gücüne sahip insanın özellikleri diyer canlılardan farklıdır.

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

Yeni Yıl

12 Ocak 2022 okunma
       Yeni bir yıla daha girdik. 2021 yılı bitip 2022 yılına girerken her yıl olduğu gibi yeni umutlar, yeni beklentiler içinde olacağız. Dünyada ve ülkemizde yaşanan kovit salgını ile ekonominin kötü gidişi ülkenin tüm insanlarını zora soktu.... Devamını Oku

Diline Sahip Çık!

23 Aralık 2021 okunma
     Güzel Türkçemizi korumak, milli birliğimizi pekiştirmek için dilimize sahip çıkmalıyız. Diline sahip çıkan ülkesine ve milletine de sahip çıkar. Dil bir ülkenin bel kemiğidir. Dil sosyal, ekonomik, kültürel ve teknolojik yapısı ile iç içedir. Bir... Devamını Oku

EGİTİM ANADOLU’NUN AĞLAYAN YÜZÜ

2 Aralık 2021 okunma
          Biliyoruz ki bilgisiz, eğitimsiz toplumları yönetmek kolaydır. Kalkınan gelişen milletler bilimle, sanatla, akılla dağarcığını doldurmuşlardır. Eğitim-öğretimin sürekliliğini sağlayarak başka milletler karşısında üretimde, teknolojide... Devamını Oku

ÖĞRETEN-ÖĞRENEN

17 Kasım 2021 okunma
        Her 24 Kasım da öğretmenlik mesleğinin kutsallığından bahsederiz. Günümüzde kutsal saydığımıza değer vermeyi sözcüklerle anlık yaparız. Eğer kutsallığını düşünsek; emeğinin karşılığını her yerde maddi, manevi şekilde vererek... Devamını Oku

FINDIK İLE KABUGU

15 Kasım 2021 okunma
      Karadeniz’in milli ürünleri; çay, fındık, balık, madenler, kerestecilik ilk akla gelenlerdir. Her ürünü üretirken mutlaka bir zahmeti vardır. Fındıktan yılda sadece bir defa ürün alınabiliniyor. Fındık ürünüyle adından en çok söz ettiren... Devamını Oku

DOLMA KALEM

8 Kasım 2021 okunma
            Turhal Varvara mahallesinde harman yerlerine yapılmış Atatürk Ortaokul 1/A sınıfı öğrencisiydim. Yıl 1969 evimize uzak olmayan bir yerdedir okulumuz. Eskiden bu düzlükte dövenle sap sürer, saman savururduk. Sınıfımız Fransızca dil... Devamını Oku