son haberler

Referandumdan Sonra

Yayınlanma Tarihi: 21 Eylül 2010 okunma

Misafir Kalem unyetv@unyetv.net

Referandum ile anayasa değişikliğine “evet” diyen seçmenlerin çoğu, 1982 Anayasası’na “evet” demiştir. O zaman “evet” ile onaylanan geçicici madde bu referandumda AKP’ nin en çok vurguladığı madde oldu. Ve “evet” kararı çıktı halktan. Bu belirgin örnekten anlaşılacağı gibi halkımız, bu maddenin kaldırılmasına “evet” derken aslında büyük bir çoğunlukla neyi oyladığını bilmiyordu.”hayır” diyenlerin çoğu da “parti kararı olarak katıldığı seçimde sorsanız bu konuda üç cümlelik açıklama yapamazdı.

Sordum ayrıca açıkça “evet” diyeceğini söyleyenlere “neden evet” cevap yok evetler Başbakan Tayip Erdoğan öyle istediği için.

Sordum ayrıca, açıkça “hayır” oyu vereceğini söyleyenlere. “neden hayır” cevap yok. Partileri öyle istediği için. Sürü psikolojisi yani. Tabi ki neyi, niye uyguladığını bilenler var. Ben çoğunluktan söz ediyorum.

Bence, “12 Eylül’ün sorgulanması” vurgusu ile toplanan “evet” oylarının hinterlandında “başörtüsü meselesi” var. Neden mi? AKP ilk seçimlerde “başörtüsü meselesini çözeceğini vaat ediyordu. Ama 12 Eylül’ü sorgulamak gibi bir konuyu ben mi atlamışım?

Ayrıca “dokunulmazlığın kaldırılması” vaadi AKP’yi ilgi ile izlememe neden oldu. Ve ne yalan söyleyeyim çok inanmıştım bu vaade. Ama unutuldu. Oysa unutulan değil de “uyutulan bir başka konu da “başörtüsü meselesi” oldu. Avrupa’da ki başı örtülü bayanlar “polis” olabilmek için haklarını ararken, ülkemizde bu konuda çok pasif bir dönem yaşandı. Oysa on binler meydanlara yürüyordu.

Referandumda MHP tabanından “evet” oylarının çıkması sadece 12 Eylül’ün sorgulanması için değil bence, MHP tabanı başörtülü bayanların kamuda yer alması konusuna da çok bağımlı. O halde parti politikasına rağmen atılan bu “evet” oyları çok demokratik. Ve yine bence önümüzde ki seçimlerde bu oyların MHP’ den kopması mümkün değil. Ama MHP’nin çok çok daha iyi organize olması kaydı ile.

Peki, MHP tabanı 12 Eylül’ün sorgulanmasına “evet” oylarını kaptırdı da CHP’den hiç 12 Eylül’ün sorgulanması oyları taşınmadı mı? Bence taşındı. Ama o oylarda geçici.”sol” kesim darbenin sorgulanmasına en sıcak bakan kesim değil midir?

Günümüz iletişim araçları sayesinde artık herkesin dünyada olup bitenden haberi var ve gelişmiş ülkelerde “darbe “yok. Ama gelişmiş ülkeler yönetimler hâkim. O ülkelerde bir takım kartel oyunları da yok.

Otuz yıl önce 12 Eylül darbesi olduğunda herkes ama herkes derin bir nefes almış.(O dönemi yaşayan herkes içinden kendi kendine itiraf etsin, sevinmemişler miydi?) Toplananların akıbetlerini bilmedikleri için de herkes 1975’ den itibaren yükselen anarşi karşısında ki çaresizliklerinden kurtulmuştu. Her gün Türkiye’nin her yerinde “sağcı” ve “solcu” gençler öldürülüyordu.

Görüntü de birbirlerini öldürüyorlardı. Darbenin neler götürdüğünü bilmeyen halk seviniyordu. En basit örnek” asker ticareti, üretimi, istihdamı, finansmanı ne kadar bilebilirdi?”.Fakat diğer yandan can ve mal güvenliği olmayan bir ülke senaryosu ve sahnelenmesi.

Kısaca, darbe olduğunda benim çevremde herkes sevindi. Sevinmeyenler vardı elbette. Onlardan sadece tek bir ses duydum ben o günlerde” nasıl yaparlar ya, ne demek darbe, hayır bu ülkede demokrasi yok, artık hiç kalmadı” diyordu öfke ile ODTÜ’ de okuyordu.”Ama her gün ölenler ne olacak bu kan başka nasıl duracak?”

“Oyun bunlar oyun, ülkemiz de oynanan oyunlar ”Kimse bir şey anlamıyordu.”Nasıl oyun bu, kimler yönetiyor, kimler oynuyor, niye?”

Gerçekleri bilen azınlığın, bilmeyen, bilinçsiz çoğunluğa anlatmaya ve oyunu bozmaya gücü yetmiyordu.

Sonuç olarak, referandumdan AKP büyük bir başarı ile çıktı. Ama okyanus ötesine teşekkür ederken oradaki gücün daha da arttığını ve böyle bir güce bağımlı olmanın AKP’ ye nasıl yansıyacağını iyi hesap etmek gerek.

MHP’nin kararsızlığı her halinden belli idi. Bir önce ki yerel seçimlerde ki heyecanları olmadığı gibi bir sonraki seçime daha organize olması gerekirken, yine tabanın AKP ile “başörtüsü” zemininde birleşebileceği gerçeği unutulmamalıdır.

CHP yeni bir başkanla iyi bir sınav verirken, önümüzde ki seçime daha bilinçli girmek avantajını iyi kullanacaktır eminim.

Referandumu protesto edenlerin bütünlüğü, “evet” ve ”hayır” fikirlerini açıkça söyleyenler veya kapalı tutanlar, kararında partisinin karşısında oy kullananlar “hepsi” ülkemizde demokrasinin gelişmesine katkı sağlıyorlar.

Ve 21.yy başında artık “darbeyi” onaylamayıp sorgulama kararı alıyorlar. Ülkemizde oylamaya katılanların tamamı en azından “Anayasa” ne demektir bildiği gün aslında işte o zaman ki demokrasiye bakın.

Demokrasi, siyasetin satranç tahtasında ileriyi görerek hesaplanmış adımlarla, başarılı hamlelerle bizi gelişmiş ülkeler arenasına taşır.

 

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR KARAYOLU

26 Ekim 2021 okunma
    Yollar bir memleketin can damarlarıdır. Hasretlikleri bitiren, kültürleri harmanlaştıran, ekonomimizi canlandıran birlik ve beraberliğimizi sağlayan yollarımızdır. Ünye- Akkuş- Niksar yolunu kullananlar nostaljiyi, heyecanı birlikte yaşarlar. Yıllara... Devamını Oku

  NASIRLI ELLER

21 Ekim 2021 okunma
           Süleyman Erkan      Türkiye’nin güzel bölgelerinden Karadeniz’i gezip görenlerin hafızalarında mutlaka iz bırakmıştır. Karadeniz’in girintili çıkıntılı kenarları, geceleri gelinlik kızın boynuna takılı beşi birlik gibi parlar... Devamını Oku

Geçmişten Günümüze

16 Ekim 2021 okunma
Süleyman Erkan     Yaşam var oldukça hırslar, öfkeler, kinler, var olacaktır. Bu savaşı tetikleyen en önemli unsur beğenilmek, üstün olmak, başkalarından daha fazla mala mülke sahip olmaktır. Söz sahibi olmanın malla, mülkle, parayla olunamayacağını... Devamını Oku

İnsan

13 Ekim 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Temel içgüdü ve duygularla hareket eden, yeteri kadarını alan, psikolojik ve sosyolojik açıdan baskı uygulamayan, vicdansız ve çıkarcı yaklaşmayan, kötü gözle bakmayan, çalmayan, savaşmayan,... Devamını Oku

Zaman

7 Ekim 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Neydi zaman? Doğduğum an ile öldüğüm an arasındaki yaşantım mı? Unutmak için verilen bir ilaç mı? Suratımı kırıştıran ya da saç rengimi benden alan… Neydi zaman! Babam öldüğünde... Devamını Oku

İhtiyaç Meselesi

27 Eylül 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Çok çeşitli ihtiyaçlarımız var. Hatta bazen neye ihtiyacımız var diye market ve mağazaları gezmeye başlayanlar bile var. Babaannem lüzumsuz bir şey almamamı çok söylerdi işte onlarda top balon... Devamını Oku

F-N-D-K-Ç  Ş-H-P

10 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Türkçe’de bir sözcük f,s,t,k,ç,ş,h,p harflerinden biriyle bitiyorsa ve ek kelimenin baş harfi d,c harfi ile başlıyorsa! Ortalık bir anda sertleşir. d=t olur t=ç olur sıkı durun bu matematiği... Devamını Oku

İş-Sizsiniz

6 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞAAT TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com Neden işsiz kaldığımızı bulalım. İşsizlik yaşınız en az 24! Bunu biliyor musunuz? Temel eğitim 1 yıl, ilk eğitim 4 yıl, Orta eğitim 4 yıl, lise eğitimi 4 yıl, hazırlık 1 yıl, üniversite... Devamını Oku

Alçak Alçak Dere Yataklarına Ev Kurmasınlar

19 Ağustos 2021 okunma
  Tolga Özsoy İnşaat Teknikeri tolgahanozsoy.52@gmail.com     Hepimizin malumu olduğu Candan ERÇETİN’in “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” şarkısı; doğaya, doğanın tabiatına karşı gelmekten ve gelin kızlarımızı ağlatmaktan başka bir... Devamını Oku

Toplumsal Sorunlar ve Altyapıları

3 Haziran 2021 okunma
Hatice Satgun_Giresunî   TV’lerde izlenen diziler ile Türk insanının aile yapısının çökertilmesi hedeflenmiş ve bu algı operasyonları yapılıyorken de, özellikle ‘Z Kuşağı’ dediğimiz gençlerin beyinlerine odaklanılmış olması ve... Devamını Oku