son haberler

Sn. Arpacıoğlu Çok Büyük Bir Fırsat Kaçırdı, Ünye’ye de Çok Büyük bir Fırsat Kaçırttı

Yayınlanma Tarihi: 28 Ekim 2010 okunma

Misafir Kalem unyetv@unyetv.net

Türkiye Avrupa ve hatta dünya çapında bir başkan olabilirdi. Ama bu fırsatı kaçırdı. Aynı şekilde Ünye’de, Türkiye ve dünya çapında “marka şehir” olmak fırsatını kaçırdı. Niye mi? Bakın o zaman.

Sn. Arpacıoğlu, bir kere gerçekten çok şanslı bir belediye başkanı. ANAP İlçe Başkanlığından, AKP Belediye başkanlığına ilk hamlede seçildi. Birçok aday yıllarca, birçok seçime katıldığı halde kazanamayabiliyor.

Sonra bir yandan hemşeri ve akrabası olan iktidar partisinin en etkili yetkili isimlerinden AKP Genel Sekreteri İdris Naim Şahin gibi bir Ankara desteği var.

Ordu ili milletvekilleri ve Ünye’den Mustafa Hamarat’ın Ünye’ye ilgisi çok iyi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Ordu’lu. Ayrıca Ünye ile de çok ilgili. Ve Ünye değerlerini biliyor. Eski Enerji Bakanı Hilmi Güler Ordu’lu ve yakinen Ünye bağlantılı. Yine AKP’ de, iki dönemdir tek başına iktidar partisi.

Bütün bunların yanı sıra ikinci dönem başkanlığını da elde etti S.Arpacıoğlu. Çok istese, çok çalışsa bile her başkana nasip olmayabiliyor, ikinci kez seçilmek. Ve başlanmış birçok proje yarım kalabilir. Ayrıca yüz tane başlanmış projenin hiçbir faydası yoktur memlekete, bitmiş iki proje çok daha faydalıdır.

Bütün bu avantajların yanı sıra, küresel ısınma sorunu karşısında gözlerin en çok çevrildiği, Karadeniz Bölgesi’nin çok güzel bir koyunda ki, doğal güzelliği ve köklü bir geçmişi olan bir kenttin Başkanı.

Ünye, Hinterlandı olan Akkuş ve Niksar bağlantısı ise, ayrıca avantaj. Kış, dağ ve eko turizm için. Komşuları olan Fatsa ve Terme’de kendi başlarına ayrı birer zenginlik arz ederken, bu birleşimi hem tamamlayan, hem de zenginleştiren unsurlara sahip.

Sn. Başkan mutlaka tüm çalışmalarını iyi niyetle yürütüyor, gerçekleşen bir sürü proje var mutlaka ama, Ünye’yi alıp diğer ilçelerden farklı konuma “marka şehir” olmaya taşıyacak, zaruri projeler hayata geçirilemedi mesela.

Bir başkan her meslekten olabilir, ancak kentler görsel zenginlik, alt yapı(teknik) sanat ve estetik ile donatılırken, öz yapısı da bir parça olsun korunarak modernleşmelidir.

Deniz kıyısında ki bir şehir için zaruri kanalizasyonun denizde kıyı ötesi mesafeye taşınması. Mavi bayraklı denizden önce kent kanalizasyon sorunundan kurtulmalıydı. Bu sorun hala bitmedi.

Sonra, belediyeler arası koordinasyonla dahi olsa ki, Ordu ili de böyle fırsatı ne zaman yakalar? Karadeniz’in en güzel ilçelerinin Fatsa’da öyle fonunda çöp dağları olmamalıdır. İkinci dönem yarılandı. Hala doğu ve batı arıtma tesisi bitecek. Oturduğumuz yerden konuşması kolay fakat bu işler için başkan seçiliyor. Türkiye’nin tüm imkânları emrinizde.

Küçük olsun, büyük olsun her kent için ilk intiba, otogarlarıdır. Yok, Ünye’nin kaderinde galiba bir otopark yok. Kente turistik amaçlı olarak ilk gelenler kalacakları otelin adresini, otogar sonra istiyorlar, “yok” diyoruz.”otogar yok ve kentin ortasında iniyorsunuz.

Bir de kentin doğalının ve tarihinin korunması için yapılması gerekenleri yazmakla usandık. Bizler yazarken can sıkıcı oluyorduk ama bakın Ünye Belediyesinin bir “müze ev “ girişimi nasıl memnunluk yaratıyor. Kime rastlasam bu konuyu konuşuyor. Hatta “daha fazla sayıda ev restore edilmeli” diyor herkes.

Bir Beypazarı, Mansur Yavaş’ın iki dönemlik başkanlığı sırasında 400’den fazla ev ve binayı restore ederek ve tüm imkânları seferber ederek, halkın desteği ile doğdu. Üstelik muhalefet partisi başkanı olarak, iktidar partisinin hiçbir desteği olmadan ve birçok engelle boğuşarak. Avrupa ve ABD Beypazarı’nı ezbere biliyor ve Mansur Yavaş’a hayranlar. Defalarca yurt dışına davet edilerek ödüllendirildi.

Fakat Sn. Arpacıoğlu kent dokusu ile ilgilenen her kim varsa hepsini çaktırmadan etrafından uzaklaştırdı. Çünkü onlardan çıkan sesler “doğal ve tarih korunsun” derken basında yer alıyor, başkana daha yakın olan “rant ve çıkar canavarları”nın canını sıkıyordu. Her tarihi ev, bir inşaatçının en az on dairelik pasta olarak iştahını kabartırken olmadı “otopark” alanı olarak mimleniyordu. Her ağaç bilinçsiz bir memurun kışlık yakacak kurbanlığı gibi bir gecede boğazlanıyor, doğal koya dolgu, çamlığa en güzel kent korusu otel yeni girişimcilerin iştahını kabartıyor. Başkan sessiz ve derinden giden bu ekiplerin ablukasında, işte o söylediğimiz fırsatları kaçırıyordu.

Bütün bunlara bir de başkanlık rehaveti çöker ki eski başkanlar hep dile getirmişlerdir   “hiç bitmeyecek zannettik” derler. Ve bir daha başkan seçilecek olsalar edindikleri tecrübeleri vardır, ama bizler bu kez bu tecrübelerden ne görüyoruz?

Hala Ünye’de bir “Kültür sarayı” yok. Hala bir Ünye markası ve insanları buraya getirecek ki, bu çok kolay birkaç turizm şirketi Karadeniz turlarını Ünye’den başlatır, ama gelen turisti buraya mıhlayacak en az birkaç gün geçirtecek bir “varış yeri” alanı yok.

Sadece turizm değil Ünye’nin derdi. Hazır, havaalanı hiçbir şekilde değerlenemezken, Kale meydana çıkamadı, sadece Asarkaya var. O da Orman Bakanlığı’nın armağanı…

Devamı haftaya…

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR KARAYOLU

26 Ekim 2021 okunma
    Yollar bir memleketin can damarlarıdır. Hasretlikleri bitiren, kültürleri harmanlaştıran, ekonomimizi canlandıran birlik ve beraberliğimizi sağlayan yollarımızdır. Ünye- Akkuş- Niksar yolunu kullananlar nostaljiyi, heyecanı birlikte yaşarlar. Yıllara... Devamını Oku

  NASIRLI ELLER

21 Ekim 2021 okunma
           Süleyman Erkan      Türkiye’nin güzel bölgelerinden Karadeniz’i gezip görenlerin hafızalarında mutlaka iz bırakmıştır. Karadeniz’in girintili çıkıntılı kenarları, geceleri gelinlik kızın boynuna takılı beşi birlik gibi parlar... Devamını Oku

Geçmişten Günümüze

16 Ekim 2021 okunma
Süleyman Erkan     Yaşam var oldukça hırslar, öfkeler, kinler, var olacaktır. Bu savaşı tetikleyen en önemli unsur beğenilmek, üstün olmak, başkalarından daha fazla mala mülke sahip olmaktır. Söz sahibi olmanın malla, mülkle, parayla olunamayacağını... Devamını Oku

İnsan

13 Ekim 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Temel içgüdü ve duygularla hareket eden, yeteri kadarını alan, psikolojik ve sosyolojik açıdan baskı uygulamayan, vicdansız ve çıkarcı yaklaşmayan, kötü gözle bakmayan, çalmayan, savaşmayan,... Devamını Oku

Zaman

7 Ekim 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Neydi zaman? Doğduğum an ile öldüğüm an arasındaki yaşantım mı? Unutmak için verilen bir ilaç mı? Suratımı kırıştıran ya da saç rengimi benden alan… Neydi zaman! Babam öldüğünde... Devamını Oku

İhtiyaç Meselesi

27 Eylül 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Çok çeşitli ihtiyaçlarımız var. Hatta bazen neye ihtiyacımız var diye market ve mağazaları gezmeye başlayanlar bile var. Babaannem lüzumsuz bir şey almamamı çok söylerdi işte onlarda top balon... Devamını Oku

F-N-D-K-Ç  Ş-H-P

10 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Türkçe’de bir sözcük f,s,t,k,ç,ş,h,p harflerinden biriyle bitiyorsa ve ek kelimenin baş harfi d,c harfi ile başlıyorsa! Ortalık bir anda sertleşir. d=t olur t=ç olur sıkı durun bu matematiği... Devamını Oku

İş-Sizsiniz

6 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞAAT TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com Neden işsiz kaldığımızı bulalım. İşsizlik yaşınız en az 24! Bunu biliyor musunuz? Temel eğitim 1 yıl, ilk eğitim 4 yıl, Orta eğitim 4 yıl, lise eğitimi 4 yıl, hazırlık 1 yıl, üniversite... Devamını Oku

Alçak Alçak Dere Yataklarına Ev Kurmasınlar

19 Ağustos 2021 okunma
  Tolga Özsoy İnşaat Teknikeri tolgahanozsoy.52@gmail.com     Hepimizin malumu olduğu Candan ERÇETİN’in “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” şarkısı; doğaya, doğanın tabiatına karşı gelmekten ve gelin kızlarımızı ağlatmaktan başka bir... Devamını Oku

Toplumsal Sorunlar ve Altyapıları

3 Haziran 2021 okunma
Hatice Satgun_Giresunî   TV’lerde izlenen diziler ile Türk insanının aile yapısının çökertilmesi hedeflenmiş ve bu algı operasyonları yapılıyorken de, özellikle ‘Z Kuşağı’ dediğimiz gençlerin beyinlerine odaklanılmış olması ve... Devamını Oku