son haberler

Ünye Bu Hafta Sonu Çok Sosyaldi

Yayınlanma Tarihi: 11 Ekim 2010 okunma

Misafir Kalem unyetv@unyetv.net

AB Gazeteciler Birliği ve ÜNSİYAD

Dünyada iki yılda bir toplanan AB Gazeteciler Birliği ilk kez Türkiye’de toplantı yaptı ve bu ilk toplantı Ordu’da gerçekleşti. Ordu’ya gelen gazeteciler Pazar günü (10–10–2010) saat 10 30’da Ünye’ye geldiler.

Bu çok değerli ekibin Ünye’ye gelmesi tesadüf değil tabiî ki. Türkiye’de ki toplantıyı organize eden ÜNSİYAD Bşk. Kemal Bey’in girişimleri ve Birgün Gazetesi yazarlarından Doğan Tılıç’ın girişimleri ile 75 gazetecinin Ünye, Ordu ve yöremize yaptıkları ziyaret gezileri çok çok önemli.

ÜNSİYAD üyeleri, Ünye Kaymakamı, Ünye Bld. Bşk. ve ileri gelen Ünyeliler Cumhuriyet Meydanında toplanmışlardı. AKP Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat da vardı.

Benim içinde güzel bir Pazar sürprizi vardı. Meydanda ki, tüm konuklar bir yana onlar bir yana oldular.

Ünye’de ilk öğretmenliğe başladığım Ünye İmam Hatip Lisesi öğrencilerim. ÜNSİYAD üyesi ve başkan yardımcısı olan öğrencilerimle yıllar sonra görüşmek ne kadar sevindirdi beni anlatmam mümkün değil. Gözlerim doldu, gurur duydum.

Gözlerinde memleketleri için çok önemli bir etkinliği gerçekleştirmenin sevincini gördüğüm öğrencilerime, bu güzel etkinlik için Ünyeliler adına çok teşekkür ediyorum.

Yankıları ve sonuçları çok etkili olacak biliyorum. AB Ünye’yi birçok vilayetten daha önce tanımış olacak.

Gazetecilerle görüşemedim. Ama tüm Karadeniz’e gelenler gibi yöremizi de Ünye’yi de çok beğendiklerinden eminim. İnsanlarının sıcaklığı ve ilgisi de KDV’si.

Ferhan Şensoy

“İŞSİZLER CENNETE GİDER” Oyunu ile Ünyeliler ile buluştu. Ünye Belediyesi katkıları ile gerçekleşen etkinliğe katılım ve ilgi çok yoğundu.

İş arayan insanların, işveren karşısında ki çaresizliğini o kadar güzel canlandırdı ki Ferhan Şensoy, üstelik güldürerek.

Gülüyorsunuz ama bir o kadar da içiniz acıyor. Ayrıca yüksek eğitimli insanların, bırakın mesleklerini icra etmelerinden vazgeçtik, “ne iş olsa yaparım” hanesi de ülkemizin çok acı bir gerçeğidir.

Ekonomisi büyüyen(!!!) ülkemizin, daha da hızlı büyüyen işsizlik sorununu aktarırken Ferhan Şensoy ayrıca satır aralarında, yasal yollarla insanların sömürülmesi, dokunulmazlık, işsizlik parası ve ücretsiz su gibi konuları, sorunları da sivri ile havalandırdı.

Sanat hamuru, hiciv, düşünceyi özgürce söylemek, fikrini yaymak bezentileri ile öyle güzel bir sunum oluyor ki, yüzlerce insan kendi gerçekleri ile ister istemez yüzleşiyor.

İster yönetici, ister yönetilen, ister işveren, ister çaresiz işsiz olsun, en acı gerçekler karşınız dikiliyor bir rol içinde. Tiyatro ve diğer sanat kolları kestirmeden, sınırsızca dile getirebiliyor gerçekleri. O nedenle günlük hayattan ayrı bir renktir “sanat”

Ancak Ferhan Şensoy, Ünyelilere veya salonu dolduran izleyiciye tek kelimelik samimiyet göstermedi.

Yine de Ünye Belediyesi, Ünye evladı büyük tiyatro sanatçısı ile Ünyelileri bir kez daha buluşturmak vefasını göstererek teşekkürü hak etmiştir. Özellikle Halkla İlişkiler Müdürü Sevdal Toprak Beye teşekkürler.

Çocuklar Üzülmesin

Yine Haznedar Konferanslarından birisi gerçekleşti. Hacettepe Ünv. Çocuk gelişimi Bşk. Prof. Dr. Belma Tuğrul hanımefendi, çocuklara koyacağımız sınırları akıcı, güler yüzlü bir sunumla aktardı.

Prof. Dr. Ayşe Yalın’ın her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği konferanslarda, anne, baba ve öğretmenler olarak çok değerli bilgiler ediniyoruz. Konferanslara ilgi gösteren babaları daha da çok takdir ediyorum.

Sonuçta aile ve ailede çocuk çok çok önemli. Toplumun temeli aile ise, aileyi bir binaya benzetirsek, binaya ne kadar doğru hesaplarla mühendis temeli atarsak, o temel üzerine inşa edilecek gelecek nesillerde o kadar hayat zorluklarına dayanıklı olurlar. Temelin harcı da yoğur yoğur bitmiyor.

Emeği geçenlere teşekkürler, saygılar.

Tiyatroda da, konferansta da izleyiciler ve dinleyiciler harika idi.

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR KARAYOLU

26 Ekim 2021 okunma
    Yollar bir memleketin can damarlarıdır. Hasretlikleri bitiren, kültürleri harmanlaştıran, ekonomimizi canlandıran birlik ve beraberliğimizi sağlayan yollarımızdır. Ünye- Akkuş- Niksar yolunu kullananlar nostaljiyi, heyecanı birlikte yaşarlar. Yıllara... Devamını Oku

  NASIRLI ELLER

21 Ekim 2021 okunma
           Süleyman Erkan      Türkiye’nin güzel bölgelerinden Karadeniz’i gezip görenlerin hafızalarında mutlaka iz bırakmıştır. Karadeniz’in girintili çıkıntılı kenarları, geceleri gelinlik kızın boynuna takılı beşi birlik gibi parlar... Devamını Oku

Geçmişten Günümüze

16 Ekim 2021 okunma
Süleyman Erkan     Yaşam var oldukça hırslar, öfkeler, kinler, var olacaktır. Bu savaşı tetikleyen en önemli unsur beğenilmek, üstün olmak, başkalarından daha fazla mala mülke sahip olmaktır. Söz sahibi olmanın malla, mülkle, parayla olunamayacağını... Devamını Oku

İnsan

13 Ekim 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Temel içgüdü ve duygularla hareket eden, yeteri kadarını alan, psikolojik ve sosyolojik açıdan baskı uygulamayan, vicdansız ve çıkarcı yaklaşmayan, kötü gözle bakmayan, çalmayan, savaşmayan,... Devamını Oku

Zaman

7 Ekim 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Neydi zaman? Doğduğum an ile öldüğüm an arasındaki yaşantım mı? Unutmak için verilen bir ilaç mı? Suratımı kırıştıran ya da saç rengimi benden alan… Neydi zaman! Babam öldüğünde... Devamını Oku

İhtiyaç Meselesi

27 Eylül 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Çok çeşitli ihtiyaçlarımız var. Hatta bazen neye ihtiyacımız var diye market ve mağazaları gezmeye başlayanlar bile var. Babaannem lüzumsuz bir şey almamamı çok söylerdi işte onlarda top balon... Devamını Oku

F-N-D-K-Ç  Ş-H-P

10 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Türkçe’de bir sözcük f,s,t,k,ç,ş,h,p harflerinden biriyle bitiyorsa ve ek kelimenin baş harfi d,c harfi ile başlıyorsa! Ortalık bir anda sertleşir. d=t olur t=ç olur sıkı durun bu matematiği... Devamını Oku

İş-Sizsiniz

6 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞAAT TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com Neden işsiz kaldığımızı bulalım. İşsizlik yaşınız en az 24! Bunu biliyor musunuz? Temel eğitim 1 yıl, ilk eğitim 4 yıl, Orta eğitim 4 yıl, lise eğitimi 4 yıl, hazırlık 1 yıl, üniversite... Devamını Oku

Alçak Alçak Dere Yataklarına Ev Kurmasınlar

19 Ağustos 2021 okunma
  Tolga Özsoy İnşaat Teknikeri tolgahanozsoy.52@gmail.com     Hepimizin malumu olduğu Candan ERÇETİN’in “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” şarkısı; doğaya, doğanın tabiatına karşı gelmekten ve gelin kızlarımızı ağlatmaktan başka bir... Devamını Oku

Toplumsal Sorunlar ve Altyapıları

3 Haziran 2021 okunma
Hatice Satgun_Giresunî   TV’lerde izlenen diziler ile Türk insanının aile yapısının çökertilmesi hedeflenmiş ve bu algı operasyonları yapılıyorken de, özellikle ‘Z Kuşağı’ dediğimiz gençlerin beyinlerine odaklanılmış olması ve... Devamını Oku