son haberler

Ünye’nin de Wikileaks Belgeleri Var mıdır?

Yayınlanma Tarihi: 2 Aralık 2010 okunma

Misafir Kalem unyetv@unyetv.net

İnsanoğlu var olduğu günden bu yana, daima açıkça duyduklarını değil bizzat duymadıklarını daha çok merak etmektedir. Ve merak ettiklerini arar sorar, eş dost sohbetlerini “sorgu mahkemelerine çevirir” öğreneceğini öğrendi öğrendi, öğrenemedi merak içinde kalır.

Bazen de merak etmediği halde bazı bilgileri, haberleri dedikodu şeklinde yarımyamalak duyar ve hemen hepsine inanır.

Bazen de, bırakın merak etmeyi, ilgi alanı dışındaki asparagas haberler karşısına çıkar gelir. Wikileaks Belgelerinde ki gibi.

ABD elçilerinin ülkelerine ne gibi gizli haberler servis ettiğini ve hatta onların dünya siyasileri ile ilgili yorumlarını halkdan kaç kişi merak etmiştir? Kaç kişi bu bilgilere ulaşmak için uğraşmıştır?Uluslararası diplomasi dünyası hariç tabiki.ama bakın herşey ortada.herkes şaşkın.ABD gizli servislerinin ve diplomatlarının bir kaç satırlık bilgileri dahi bu kadar zaman başarı ile saklanırken şimdi ne oldu da sayfalarca bilgi ortalıkta?

Bin türlü yorum okudunuz ulusal köşe yazarlarından. Fakat insan bu kez öğrendiklerinin niye bu kadar bol keseden açığa çıktığını merak ediyor.

Gerçek veya değil yine de ülkemiz siyaseti, dünya üzerinde ki duruşu, AB ve geleceği ile ilgili yorumları içimizi acıttı. Üzdü bizi.

Aman aman bilmediğimiz şeyler değil di ama yine de bu kadar gerçeğe yakın yani kendi kulağımızla duymak üzdü bizi.

Aşağı yukarı zaten tahmin ettiğimiz hakkımızdaki yorumlarını başka ülkelerin insanlarının da öğrenmesi üzdü bizi.

Ne fenalar, tanıştıkları diplomatlar, danışmanlar, siyasiler ile ilgili yorumları da ne acı. Küçümseyip dudak büktükleri hatta alay ettikleri o kişiler bu basit yorumların sahiplarini büyük bir misafirperverlik ve saygı ile kimbilir kaç kez ağırlamışlardır. Yazık.

Kimisi de diyor ki.”ama bütün ülkelerin siyasileri ile ilgili yorunmlar, lakaplar var.”Lakap, yorum başka ki onları zaten biliyoruz, küçümseme başka şey. Alay başka şey, iki yüzlülük başka şey.

Zaten aşağı yukarı tahmin ediyor, çoğu kez bizzat anlıyoruz, büyük ülkelerin insanları o zırhın içinden tüm dünyaya küçümseyerek bakıyor.

Fakat en, en acısı ise en çok güvendiğimiz, dost bildiğimiz ülkeler ve çok sevdiğimiz ülkelerin, siyasilerinin “bizlerle ilgili yorumlarıdır içimizi en acıtan.”

Şöyle derin bir nefes alıp düşünmeden edemiyor insan. Günlük hayatımızda da buna benzer olayları çok yaşamıyor muyuz? Dedikodu can yakar ama sevdiklerimizden dedikodu duyunca canımız daha çok yanmıyor mu? Ah hele de bu dedikoduyu birinci ağızdan bizzat kendimiz duyunca.”Dünya başıma yıkıldı “ hikâyeleri işte böyle zamanlarda yazılıyor.

Peki bu tür belgeler yöremizde, Ünye’de siyasiler vaya önemli kişiler arasında ki hukukda var mıdır? Bence vardır. Kişi diğerine muhtaç. İşi var görülecek.”Ağam paşam.”İşi olsada olmasada başka ortamda ver yansın.

Artık bu tür sohbetler açık açık yapılmıyor demiştim, peki ya kapalı kapılar arkasında? Gün gelir “Ünye’nin Wikileaks belgelerini şifresini kıran bir hackher” çıkar. Gelir verir karşınıza.

Ünye’de bayram seyran seyran zamanları, yemeklerde, ziyafetlerde tüm partililerin muhabbetinden söz edilir, birlik, beraberlik mesajları verilir bayramlaşmalarda, gerçekten öylemidir. Keşke öyle olsa. Olması da gerekir. Ama seçim zamanları gördük işte hepimiz, durum öyle değil. Akkoyun, Karakoyun ayrılıyor o zaman.

Tam yüzyıl önce, Trabzon Mutasarrıflık yönetimi zanmanında, kentde konuşulan her şeyin hatta aleyhinde ki en gizli konuşmaların dahi, II Abdülhamit’in kulağına gitmesi herkesi şaşkına çevirir de bir türlü” jurnalcinin” kim olduğunu bulamazlar. Bu durum hakkında ki şikâyetlerini çok ama çok sevdikleri, çok güvendikleri valilerine şikayet eder dert yanarlar, jurnali bulması yönünde isteklerini bildirirlermiş. Ama Trabzonlular bu dertlerine çare bulamamış, susup oturmuşlar.

Yıllar sonra Osmanlı Arşivi Belgeleri deşifre edilirken, o çok sevilen valinin, II Abdülhamit’e yolladığı jurnal belgeleri halkın durumunu anlatan alayları, bu durumun her zaman yaşandığının kanıtı değil mi?

Siz siz olun daima en yakın arkadaşınızın, en sevdiğiniz akrabanızın(seçmek şansınız olmadığı için her akrabanızı çok sevemezsiniz), en güvendiğiniz yakın dostunuzun sizi çekiştirmek payını bırakın. Bunun aksi yok.

Ben hep bu felsefemin uygulayıcısı olduğum halde bu Wikilias belgeleri ile ortaya çıkan bilgiler ve yorumlar yüzünden ülkem ve ülkemin siyasileri adına gerçekten çok üzüldüm. Güçlü ülke insanları, insanlıktan daha uzak.

Demek ki diplomaside de, hiç bir ülkeye çok güvenmeyecek ve de çok sevmeyeceksin. Biz ders alır mıyız acaba?

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR KARAYOLU

26 Ekim 2021 okunma
    Yollar bir memleketin can damarlarıdır. Hasretlikleri bitiren, kültürleri harmanlaştıran, ekonomimizi canlandıran birlik ve beraberliğimizi sağlayan yollarımızdır. Ünye- Akkuş- Niksar yolunu kullananlar nostaljiyi, heyecanı birlikte yaşarlar. Yıllara... Devamını Oku

  NASIRLI ELLER

21 Ekim 2021 okunma
           Süleyman Erkan      Türkiye’nin güzel bölgelerinden Karadeniz’i gezip görenlerin hafızalarında mutlaka iz bırakmıştır. Karadeniz’in girintili çıkıntılı kenarları, geceleri gelinlik kızın boynuna takılı beşi birlik gibi parlar... Devamını Oku

Geçmişten Günümüze

16 Ekim 2021 okunma
Süleyman Erkan     Yaşam var oldukça hırslar, öfkeler, kinler, var olacaktır. Bu savaşı tetikleyen en önemli unsur beğenilmek, üstün olmak, başkalarından daha fazla mala mülke sahip olmaktır. Söz sahibi olmanın malla, mülkle, parayla olunamayacağını... Devamını Oku

İnsan

13 Ekim 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Temel içgüdü ve duygularla hareket eden, yeteri kadarını alan, psikolojik ve sosyolojik açıdan baskı uygulamayan, vicdansız ve çıkarcı yaklaşmayan, kötü gözle bakmayan, çalmayan, savaşmayan,... Devamını Oku

Zaman

7 Ekim 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Neydi zaman? Doğduğum an ile öldüğüm an arasındaki yaşantım mı? Unutmak için verilen bir ilaç mı? Suratımı kırıştıran ya da saç rengimi benden alan… Neydi zaman! Babam öldüğünde... Devamını Oku

İhtiyaç Meselesi

27 Eylül 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Çok çeşitli ihtiyaçlarımız var. Hatta bazen neye ihtiyacımız var diye market ve mağazaları gezmeye başlayanlar bile var. Babaannem lüzumsuz bir şey almamamı çok söylerdi işte onlarda top balon... Devamını Oku

F-N-D-K-Ç  Ş-H-P

10 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Türkçe’de bir sözcük f,s,t,k,ç,ş,h,p harflerinden biriyle bitiyorsa ve ek kelimenin baş harfi d,c harfi ile başlıyorsa! Ortalık bir anda sertleşir. d=t olur t=ç olur sıkı durun bu matematiği... Devamını Oku

İş-Sizsiniz

6 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞAAT TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com Neden işsiz kaldığımızı bulalım. İşsizlik yaşınız en az 24! Bunu biliyor musunuz? Temel eğitim 1 yıl, ilk eğitim 4 yıl, Orta eğitim 4 yıl, lise eğitimi 4 yıl, hazırlık 1 yıl, üniversite... Devamını Oku

Alçak Alçak Dere Yataklarına Ev Kurmasınlar

19 Ağustos 2021 okunma
  Tolga Özsoy İnşaat Teknikeri tolgahanozsoy.52@gmail.com     Hepimizin malumu olduğu Candan ERÇETİN’in “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” şarkısı; doğaya, doğanın tabiatına karşı gelmekten ve gelin kızlarımızı ağlatmaktan başka bir... Devamını Oku

Toplumsal Sorunlar ve Altyapıları

3 Haziran 2021 okunma
Hatice Satgun_Giresunî   TV’lerde izlenen diziler ile Türk insanının aile yapısının çökertilmesi hedeflenmiş ve bu algı operasyonları yapılıyorken de, özellikle ‘Z Kuşağı’ dediğimiz gençlerin beyinlerine odaklanılmış olması ve... Devamını Oku