son haberler

Coşkun Uyardı:Omicron varyantı sizi bulmadan aşı yaptırın!

Yayınlanma Tarihi: 28 Kasım 2021 okunma

Coşkun Uyardı:Omicron varyantı sizi bulmadan aşı yaptırın!
Sağlık
0

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun yeni varyanta karşı uyarıda bulunarak “Omicronon varyantı sizi bulmadan aşı yaptırın” çağrısında bulundu.

Başkan Coşkun yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Dünya sağlık örgütü ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilen yeni koronavirüs varyantı B.1.1.529’u ( omicron ) endişe verici varyant konumunda açıkladı.

Tüm dünyada bu durum endişeyle takip ediliyor, bu virüse yunan alfabesinin 15. harfi olan Omikron adı verildi, şu anda virüsün özellikleri tüm dünya tarafından tespit edilmeye çalışılıyor ama bunun da aşılamanın yetersiz olması sebebiyle ve virüs ‘ün yayılmasının ve bulaştırıcılığın artması nedeniyle yeni bir mutasyon sonucu oluştuğu biliniyor.

 

Şu anda günümüzde kullanılan aşıların bu Omikron mutasyonuna karşı nasıl etki vereceği bilinmese de , aşılar hala geçerli.

Bununla ilgili gözlem yapmaya ihtiyaç var ama , virüsün aşıya karşı bir miktar daha direnç kazanmış olabileceği şüphesiz kabul edilebilir , belki tamamiyle direnç kazandı ama , bunu şu anda bilememekteyiz.

 

Aşı hala daha elimizdeki tek güçlü silah.

Omikron varyantı hakkında bilinen en önemli nokta : çok sayıda mutasyona uğramış olması en kesin bilgi , bir çok mutasyona uğradıktan sonra sıradışı olarak Omikron varyantının ortaya çıktığı kesin ama ne kadar tehlikeli olabileceği henüz daha gözlemlenmedi, zamana ihtiyaç var.

Fakat üzerinde 50 civarında mutasyon bulunması, tehlikeli olabileceğini düşündürüyor.

 

Virüs insan hücrelerine yüzeyindeki dikensi proteinleri ile tutunarak giriyor, yeni koronavirüsde ( Omikron ) şu ana kadar 50 mutasyon civarında mutasyon olduğunu , bunların da 30’dan fazlasının bu dikensi proteinlere ait olduğu biliyoruz, yani virüs insan hücresine girebilmek için yeni mutasyonlar – yeni taktikler geliştiriyor diyebiliriz.

 

Omikron varyantında bu dikensi proteinlerdeki mutasyon sayısının en az 10 adet olduğu saptanırken, bir önceki salgın etkeni delta varyantında bu sayı sadece 2 idi.

Bu durum bile bize virüsün bizim düşüncemizden daha hızlı davrandığını göstermektedir .

 

Virüs ; giderek mutasyon sayılarını artırarak , bizim silah olarak kullanabildiğimiz aşı tedbirlerine karşı adeta önlem almaktadır,  o nedenle bir an önce elimizdeki mevcut aşılar henüz daha geçerli iken, toplumun tamamının aşılanması, gelecek olan varyantlara karşı daha hazırlıklı olmamızı sağlayacaktır ve bize gereken zamanı kazandıracaktır.

Aşı , pandemiyi yenecektir !

Bilindiği gibi mutasyonlar yine olabilir. Mutasyonlar virüsün etki şekillerini değiştiriyor, mesela bir mutasyon virüsün daha hızlı yayılmasını sağladığı gibi , başka bir mutasyon ise vücudumuzdaki antikorların vücudumuza girmiş bulunan virüsü tanımasını güçleştirebiliyor- değiştirebiliyor bu yolla da aşıların etkisini zayıflatabiliyor.

İşte bundan sonraki olabilecek mutasyonlar bunun İçin çok daha tehlikeli olabilir.

Elimizdeki en büyük silah olan AŞI, hala etkiliyken, hiç kimse daha fazla zaman kaybetmesin, bu virüs sanki bizden daha hızlı hareket ediyor, sanki bir sonraki adımımızı da biliyor.”

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.