son haberler

Meme Kanseri Farkındalık Ayı

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2021 okunma

Meme Kanseri Farkındalık Ayı
Sağlık
0

Ünye Devlet Hastanesinde “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” nedeniyle çeşitli etkinlikleri düzenlendi.

Etkinlik kapsamında Kanser Birimi Hemşiresi İlknur TÜTÜNCÜ tarafından hastane konferans salonunda tüm personele “Kendi kendine Meme Muayenesi Eğitimi” düzenlendi.

Hastane girişinde açılan stantta vatandaşlara yönelik meme kanseri farkındalığı oluşturmak için çeşitli broşürler verildi. Ayrıca vatandaşlara da eğitim verilerek pembe renkle sembolize edilen etkinlikler kapsamında pembe kurdele taktılar.

Ünye Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Tamer KUTLU hastane idarecileriyle birlikte hastane girişinde oluşturulan standı ziyaret ederek yapılan çalışmalara destek verdi. Kanserin dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığını belirten KUTLU: “Meme kanseri kadınlarda ölüm sebebi olan kanserler içinde ilk sırada yer alıyor. İstatistiklere göre her 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Meme kanserinden korunmada en önemli faktör kadınların kendi muayenelerini yaparak hastalığı erken dönemde fark etmeleri olarak belirtiliyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü meme kanseri konusunda farkındalığı artırmak için Ekim ayını “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak ilan etti. Pembe renk ile sembolize edilen bu etkinlikler Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra, tüm dünyada çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından da destekleniyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

 

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.