son haberler

CHP İl Yönetimi Ünye’de Toplandı!

Yayınlanma Tarihi: 13 Kasım 2020 okunma

CHP İl Yönetimi Ünye’de Toplandı!
Siyaset
0

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu İl Yönetim Kurulu Toplantısı Ünye’de gerçekleştirildi. CHP Ünye İlçe binasında bir araya gelen yönetim gündemdeki konuları masaya yatırdı.

Başkan Şahin Gündemi Değerlendirdi

CHP Ordu İl Başkanı Atila Şahin toplantı öncesi yaptığı açıklamada Ülke gündemi ve Ünye’nin sorunlarını değerlendirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasını değerlendiren Başkan Şahin, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medyadan yağtığı açıklama ile istifa etti. Onun bakanlığı döneminde özellikle son bir haftada dövizdeki artışlar herkesin malumu. Sosyal medyadan açıklama yaparak istifa etmesi devlet ciddiyetsizliğinin bir örneğidir. Fakat 5 saat boş kalan bakanlık koltuğu süresince dövizdeki düşüşü ibretle izledik. Yani boş koltuk ekonomiyi daha iyi yönetiyor. Öte yandan yeni bakanın göreve gelmesinin ardından yaptığı açıklamada şaşırtıcı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan gelir gelmez hazırlayacağımız program Türkiye’yi uçuracak açıklaması yaptı. Daha iki saat öncesine kadar kendisi bile bakan olacağını bilmezken hangi ara programı hazırladı ve Türkiye’yi uçuracak” diye konuştu.

“Samsun-Sarp Hızlı Tren Projesinin Takipçisi Olacağız”

Ünye ve bölgenin gelişmişliğini arttırabilmek adına yapılacak projeleri takip ettiklerinin altını çizen Başkan Şahin, “Samsun-Sarp Hızlı Tren projesinin bu bölgeden geçirilmesi konusunda takipçi olacağımızı belirtmek istiyorum. Bu konuda da elimizden gelen ger türlü gayreti göstereceğiz” dedi.

“Hesapsız Yapılanlar Sökülüyor, Bu Kayıp Kimin Cebinden Çıkıyor?”

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Ünye Liman girişine yapılan yöresel ürünlerin sergileneceği ve satılacağı pazarın yerinden kaldırılmasına tepki gösteren Başkan Şahin, “daha yeni kurulan bir yer hemen söküldü. Çünkü karayollarından izin almamışlar. Büyükşehir hiç hesap kitap yapmadan bir proje yapıyorlar, hemen uyguluyorlar sonra yıkıyorlar. Ortada bir kayıp var. Bu kayıp kimin cebinden çıkıyor? Bizim cebimizden çıkıyor. Hesapsız bir iş yapmamalılar” dedi.

Başkan Şahin ilçelerdeki sorunları yerinde değerlendirmek adına bundan sonra da il yönetim kurulu toplantılarını ilçelerde yapacaklarını açıkladı.

Ülkemiz Bir Yönetim Krizinin İçinden Geçmektedir

CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral ise yaptığı açıklamada, “başkanlık sistemi ile birlikte ekonomiden dış ilişkilere, eğitimden sağlığa, sanayileşmeden refaha, dolardan avroya her şeyin düzeleceğini vadeden iktidar, her şeyi yüzüne gözüne bulaştırmıştır. Daha bir yıl önce patates soğan kuyruklarına mahkum olan halkımız, bu yıl 5 litrelik ayçiçeği yağını 68 tl den almak zorunda bırakılmış, kent yoksulları çöp konteynerlarında ekmek arayarak karnını doyuracak durumda bırakılmıştır. Son olarak damat bakanın istifası ile devlet krizi, yani yönetememe durumu tescil edilmiş. Başkanlık sistemi tam anlamıyla iflas etmiştir” dedi.

Ünye-Tokat Yolu, Liman, Üniversite, OSB…

Ünye’de ki sorunları da değerlendiren başkan maral sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ülkemizdeki bu olumsuzluklardan İlçemiz de ziyadesiyle nasibini almıştır. Özellikle pandemi döneminin de ağırlaştırdığı şartlar ilçemizde yoksulluğu artırmış, çiftçi, esnaf, işsiz kalan işçi, çalışan işçiler, üretim yapan kobi ler hep birlikte ekonominin içinde bulunduğu şartlardan etkilenmiştir. Ünye bu krizden kat be kat daha fazla etkilenmiştir. Özellikle Büyükşehir uygulaması ile birlikte ikinci sınıf ilçe konumuna itilen ilçemiz, daha önce genel bütçeli kuruluşların yatırımlarının Büyükşehir bünyesine alınmasıyla katmerli mağduriyet yaşamaktadır. Kırsal mahalle yollarındaki bakımlar aksamakta, peş peşe gelen sellerle harap olan yollardaki bakımlar zamanında yapılamamaktadır. Tarla yollarının bakımı için de muhatap bulunamamakta ve iş makinası kiralamak zorunda kalan köylüye eksta maliyetler binmektedir. Köy içme sularındaki durum daha da içler acısıdır, yıl 12 ay yağmur yağan ilçemizin kırsal mahalleleri özellikle fındık mevsiminde yeterli içme ve kullanma suyu bulamamakta, derelerden patpat ve özel araçlarıyla binbir güçlükle su temin edebilmektedir, içme sularını ambalajlı su satınalarak gidermek zorundadır.

Büyükşehir yetkililerine ulaşmaya kalkan vatandaş telesekreterlerle muhatap edilmekte, yetkili kişilere ulaşmak adeta imkansız hale gelmiştir.

Hizmet arayışında olan vatandaşa bahane olarak büyükşehir adres gösterilmekte, büyükşehre başvurulduğunda ilçe belediyeleri adres gösterilmektedir.

Sorumlu bulmak adeta imkansızlaşmıştır.

Bir türlü yapılamayan Organize Sanayi Bölgesi yatırımı nedeniyle girişimciler enerji, vergi vb teşviklerden yeterince yararlanamamakta, maliyetleri yükselmektedir.

Bazı üretim tesisleri yakın organize sanayi bölgelerine taşınmakta, ya da işletme faaliyetlerine son vermektedir.

Ünye için çok önemli olan Akkuş Niksar yolunun yapımı  muammaya dönüşmüş, yapımı için hiçbir somut gelişme yoktur.

Ünye’ye  yaz aylarında Niksar ilçesi ve Tokat ilinden hatırı sayılır miktarda tatilci gelmektedir.

Niksar ın yerel yöneticileri dahi bu yola Ordu’nun iktidar siyasetçileri ve yerel yöneticilerinden daha fazla önem vermektedir.

Ünye limanı da bu proje kapsamında ele alınmalı, liman yol sanayi tesislerini de içine alacak şekilde yeni bir bölgesel kalkınma projesi haline dönüştürülmelidir.

Ünye’de ayrıca yılan hikayesine dönen bir üniversite olayı vardır.

Bugün Ordu Üniversitesine bağlı olan İktisadi ticari bilimler fakültesi önceleri sırasıyla Ondokuzmayıs ve Karadeniz teknik üniversitelerine bağlı iken, Ordu üniversitesi kurulunca Ordu Üniversitesine bağlanmıştır.

Önceleri ikinci eğitim bölümleri de bulunan bu fakültenin ikinci eğitim bölümlerinin kaldırılması ve tercih azlığının da etkisi ile öğrenci sayısı hızla azalmış.

Bir kampus ve yurt alanının olmaması nedeniyle de cazibesini yavaş yavaş kaybetmiştir,

Ayrıca teknik ve sağlık meslek yüksekokulları da aynı durumdadır.

Ünye gerek nüfus ve gerekse ekonomik üretim açısından Türkiyenin en az 25 ilinden daha büyüktür.

Üniversiteleşmeye gerekli önem verilmeli ve çok önemli olan üniversite kampüsü ve yurt sorunu bölgesel yarış halinden çıkarılmalıdır, fakülte sayısı da bölgenin potansiyeline uygun olarak artırılmalıdır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak ülkenin yönetim krizini aşması ve yereldeki yukarıda saydığımız problemlerin çözümünün takipçisi olacağız”

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.