son haberler

CHP’li Vekil Ünye’de Balıkçıların Sorunlarını Dinledi

Yayınlanma Tarihi: 12 Temmuz 2021 okunma

CHP’li Vekil Ünye’de Balıkçıların Sorunlarını Dinledi
Siyaset
0

Cumhuriyet Halk Partisi’nin balıkçıların sorunlarına yönelik programı kapsamında Ünye’ye gelen CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz balıkçıların sorunlarını dinledi. Ünye’de CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral ve yönetimi tarafından karşılanan CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’ Hopa’dan başladığı  günlük programının 6. gününde Ünye Limanı’nda bulunan balıkçı barınağını ziyaret etti.

Ünye Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ersoy Turan ile Ünye’deki balıkçılar CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’e sorunlarını ve çözüm önerilerini iletti.

Ünye Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ersoy Turan Ünye’deki balıkçıların sorunlarını dile getirerek çözümü noktasında CHP Milletvekili Karadeniz’den destek istedi. CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, dünyada denize kıyısı olan ülkelerin deniz bakanlıkları olduğunu söyleyerek, “Bizim üç tarafımız deniz, dört ayrı denizimiz var ama balıkçılık ve denizcilik bakanlığımız yok. CHP iktidarımız döneminde Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığını kuracağız. Bu ziyaretlerimizde bunun altyapını oluşturuyoruz.” dedi.

CHP iktidarında Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı kuracaklarını ifade eden Karadeniz, “5 Temmuz’da başladığımız, 55 gün sürecek ve 28 ile gireceğimiz ve balıkçı limanlarında balıkçılarımızla yapacağımız çalışmamız kapsamında Ünye’deyiz. Amacımız Türkiye’deki balıkçılarımızın sorunlarını dinlemek, çözüm önerilerini almak. Bunu bir rapora dönüştürmek. Bunun sonucunda iktidarımızda Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı kurmak için alt yapımızı şimdiden oluşturuyoruz.” dedi.

Ünye’de yaptığı ziyarete ilişkin rapor hazırlayacaklarını belirten Karadeniz konuşmasına şöyle devam etti; “Balıkçılarımız dertli, uzun zamandır balıkçılarımızla hiç ilgilenilmemiş. Sorunlarına çözüm bulunmamış, sahipsizlik içinde bir dönem geçiyor. Tabi denizlerimiz de aynı durumda. Balıkçılarımızın sorunları var ama denizdeki balık stoklarımız da azalmış. Günden güne eriyor. Ortak bir sorunumuz var, bunu siyaset ötesinde düşünüyoruz. Görüşlerimiz ne olursa olsun bir masada toplanıp Türkiye’deki denizlerimiz ve balıkçılarımızı nasıl kurtarırızın sohbetini yapıyoruz. Bu anlamda Ünye’den de çok güzel bilgiler aldık. Bize tutacağımız raporsa iyi bir referans olacak. Balıkçılarımız ve sektör temsilcileri ile buluşmalarımız Samsun, kendi Memleketim olan Sinop, Kastamonu, Bartın, Zonguldak diye gideceğiz. Samandağı’nda da çıkartmış olduğumuz raporu tüm Türkiye’deki balıkçılarımıza yayınlayacağız. Bir Çalıştay’a dönüştürüp Türkiye’de kuracağımız Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı’nın sahibi balıkçılarımız olacak. 6 gün içinde sorunlarımız ortak. En büyük sorunumuz denizlerimizdeki balık stoklarının azalması. Çevre kirliliğinin denizlere büyük baskı oluşturması. Balıkçılarımızın avcılık yöntemleri ile ilgili sorunları var. Ağ fiyatlarının yükselmesi, mazot fiyatlarının yükselmesi, bir birlerinin alanlarına müdahale etmeleri. Kısacası balıkçılarımızın en büyük sorunu plansız bir şekilde yıllardan beri bu işin yürütülmesi. Yani sürdürülebilir balıkçılığın sahipsiz olması.”

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.