son haberler

‘Göstermelik Açılışlar Yapılıyor’

Yayınlanma Tarihi: 28 Mayıs 2015 okunma

‘Göstermelik Açılışlar Yapılıyor’
Siyaset
0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ünye İlçe Başkanı Orhan Bodancı, Ak Parti yönetiminin göstermelik açılışlara imza attığını belirterek, Ünye Mezbahanesi’nin kapatılacağını iddia etti.

Seçime sayılı günler kala siyasetin tansiyonu yükseliyor. Ak Parti yetkilileri ‘onlar konuşur, Ak Parti yapar’ derken, Ünye’de CHP yönetimi adına Başkan Orhan Bodancı, “Sizin yaptığınız, seçime yönelik göstermelik açılışlar” dedi.

Ünye Mezbahenesi’nden, Ünye Belediyesi’nin yol ihalesine, havaalanı açılışından, Ünye Devlet Hastanesi açılışına kadar birçok konuya değinen Başkan Bodancı, yapılan ve yapılması açıklanan hizmetlerin takipçisi olacaklarını ifade etti.

Büyükşehir’le Birlikte Ünye Boşaltılıyor
Ünye Mezbahanesi’nin Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılıp Fatsa’ya bir mezbahane yapılmasının planlandığını belirten CHP Ünye İlçe Başkanı Orhan Bodancı; “Çok sağlam kaynaklardan öğrendiğimiz bilgiye göre, Ünye Mezbahanesi’nin Ünye’den kaldırılma durumu var. Ünye Mezbahanesi Orta Karadeniz’in ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş, en modern, en sağlıklı mezbahanelerden bir tanesi. Bildiğiniz gibi kurban bayramında, mahalle aralarında kesilen kurbanların çirkin görüntülerinden mezbahane sayesinde kurtulmuştuk. Ünye’deki vatandaşlarımızın çok büyük bir bölümü mezbahanede daha hijyenik şartlarda kurbanlarını kesebiliyorlardı. Bu mezbahane, çok ufak tefek eklemelerle, bütün Ordu’ya yetebilecek kapasiteye sahip. Duyduğumuz kadarıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılıp Fatsa’ya bir mezbahane yapılması planlanıyor ve bunun hazırlıkları başlamış. Ünye’nin içini büyükşehir olduktan sonra boşaltmaya başladılar maalesef. Mezbahanenin kaldırılması büyük bir hizmet kayması anlamına geliyor” dedi.

Et Fiyatları Yükselir
Önce Tekkiraz’da ki mezbahanenin kapatıldığını, ardından da Ünye’de ki mezbahanenin kapatılacağını iddia eden CHP’li Bodancı, “Büyükşehir seçimlerinden önce Tekkiraz’da ‘mezbahaneniz kalkmayacak, buradaki iş makineniz gitmeyecek, burası merkez olacak neredeyse ilçe düzeyinde çalışacak” sözü verilmişti. Gördüğümüz kadarıyla Tekkiraz’da ki mezbahane de kapatıldı. Dolayısıyla oradaki esnaflarımız hayvanlarını Ünye’ye getirmek zorunda kalıyor ve 200 lira mezbahane parası veriyorlar. Buna bağlı olarak da Tekkiraz’da et fiyatlarında yükselme yaşandı. Ünye Mezbahanesi kalktığında da aynı şey Ünye’de olacaktır” dedi.

“Hizmetin Daha Kaliteli Verilmesini İstiyoruz”
Ünye Belediyesi’nin en büyük beton yol ihalesi olarak açıkladığı yol çalışmasına ilişkin de değerlendirmede bulunan Başkan Bodancı; “Yolun yapımında kullanılacak C20 denilen beton türünü mühendislere, yol uzmanlarına sorduk. Doğu Karadeniz hava şartlarında en fazla 2 yıl ömrü olan bir beton türü olduğunu söylediler. Alt yapı zemini olmadığı için, betonun patlaması, çukurlar oluşması, kayması söz konusu, dolayısıyla betonun ömrü çok kısa. Ünye Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çamyar ihaleye ilişkin ‘C20 beton kullanılacağını 20 cm kalınlığında olacağını ve ihalenin 1 milyon 412 bin 15 Türk lirası ile sonuçlandığını söyledi. Bu demek oluyor ki sıfır kar oranıyla mütaitler bu yolu almışlardır ve müteahhitler biliyorsunuz işlerini para kazanmak için yaparlar burada kazanacağı herhangi bir şey görünmemekte. Bunu nasıl yapacak, ya betonun kalitesi ile oynayacak ya 20 cm kalınlığındaki betonu ilk giriş noktalarını 20 cm ortaları 10-15 cm’e düşürecek, eninden belli alanlarda çalacak. Yapılan hizmet görüntüde çok başarılı, çok düzgün bir hizmet görünse bile beton kalitesi ve yapılan ihale sonucu çok kaliteli bir iş olmadığını önümüzdeki bir yıl içinde gösterecektir. Bunun da Ünye Cumhuriyet Halk Partisi olarak takipçisi olacağız. Hizmetin daha kaliteli verilmesini istiyoruz. Belki bir yıl geç olabilir ama daha kaliteli bir hizmet olabilirdi diye düşünüyoruz” dedi.

“Havaalanını Apar Topar Açtılar”
Bodancı, Ordu-Giresun Havalimanı açılışına ilişkin değerlendirmesinde; “Büyük tantana ile Türkiye’nin çeşitli yerlerinden insan gruplarını taşıyarak Ordu’ya havaalanı açtılar, memleketimize hayırlı olsun. Ünye’de Sayın Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bey, ‘Başbakanımızın iradesiyle, onun üstün gayretleriyle Ordu’ya havaalanı açılmıştır’ diyor. Şaşırdım, Ordu Havaalanı başbakana söylendiğinde ‘Samsun’da, Trabzon’da havaalanı var Ordu’ya havaalanı gereksizdir’ diyen bir başbakandan bahsediyoruz. Burada teşekkür edilmesi gereken bir kişi var, siyaseten ayrı, görüşlerimiz farklı da olsa Ünye’nin insanı olduğu için bu havaalanının yapılmasında çok büyük emeği geçen İdris Naim Şahin ağabeyimize teşekkür ediyorum. Büyük tantana ile açılan havaalanının açılma aşamasında olmadığını defalarca söylememize rağmen, seçimin yaklaşması nedeni ile insanların gözünü boyamak için apar topar açmışlardır. Bir gün çalışan havaalanı çok büyük tehlikelere maruz kaldığı için havaalanındaki uçuşlar durdurulmuştur. Elimizde iptal edilen uçak biletleri var” dedi.

“Ünye Devlet Hastanesi’nin Hijyen Süresi Dolmamıştır”
Ordu’nun en büyük hastanesi olarak açıklanan Yeni Ünye Devlet Hastanesi’ne ilişkin açıklama yapan Bodancı; “Ünye Devlet Hastanesi açılışı yapıldı. Duyduğumuz kadarıyla bir iki bölümü geçici olarak göstermelik, seçim yatırımı olsun diye apar topar açıyorlar. Çünkü henüz Ünye Devlet Hastanesi’nin hijyen süresi dolmamıştır. Bir devlet hastanesinin inşaattan çıktıktan sonra hijyen süresi en az üç aydır, ameliyathanelerin, polikliniklerin ve kliniklerin en az üç ay hijyene tabi tutulması, orada hijyen temizliği yapılması gerekiyor. Bunlar bile yapılmadan hastane apar topar açılmaktadır, bir iki bölümün göstermelik olarak oraya kaydırıldığını seçimden sonra da hastanenin tekrar eski yerine taşınacağı inşaatın devam edeceği düşüncesindeyiz umarım biz yanılıyoruzdur. Ünye’de yapılan bu hizmetin de Ünyelilere hizmet vermesinden gocunmayız, teşekkür ederiz çünkü bu konuyu çok dillendirdik. Bizim baskılarımız sonucunda bu işin hızlandırıldığına inanıyorum” dedi.

“Başıboş Hayvanların Dolaşması, Belediye’nin Ayıbıdır”
“Çevreyolu üzerinde başıboş hayvanların sayısının arttığı, bu hayvanların şehir merkezinde artık yoğun bir şekilde dolaştığını görmekteyiz. Bir önceki belediyenin yaptığı hayvan barınağının kapılarının açıldığı, oraya sahip çıkılmadığı, hayvanların artık tehlike yaratırcasına Ünye içerisinde başıboş dolaştığını görüyoruz. Turizm atağı yapılacağından bahsedilen bir memlekette başıboş hayvanların dolaşması Ünye yöneticilerinin, Ünye Belediyesi’nin bir ayıbıdır. Buna da en kısa sürede çözüm bulmalarını, o barınağın açılmasını, barınaktaki hayvanların tekrar barınma imkânlarının sağlanmasını önemle rica ediyorum. Ünye halkı adına bunun da takipçisi olacağız” diye konuştu.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.