son haberler

Mv. Adıgüzel: “Bu Yıl %25 Rekolte Kaybı Var!”

Yayınlanma Tarihi: 8 Temmuz 2021 okunma

Mv. Adıgüzel: “Bu Yıl %25 Rekolte Kaybı Var!”
Siyaset
0

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel fındık coğrafyasının batı ucundan, Sakarya’dan seslendi ve Ak Partili siyasileri uyardı.

CHP Sakarya’ya 40 Milletvekili ile adeta çıkarma yaptı. Bu kapsamda Sakarya’nın özellikle fındık üretilen bölgelerinde görevlendirilen Adıgüzel, Kaynarca ilçesinde İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan ile birlikte ziyaretlerde bulundu. Tüm ilçe esnafını ve sanayi sitesini gezdi. Kahvelerde vatandaşlar ile sohbet etti. Ziraat Odası’nı ziyaretinde açıklama yapan Adıgüzel şunları ifade etti:

“Kaynarca’da geçen yıl 5300 ton olan rekolte bu yıl 4600 tona düşmüş yani %20lik bir kayıp var. Orta ve doğu Karadeniz’de don afetinden etkilenme nedeniyle %25 ile %40 arası rekolte kaybından bahsediyorduk. Özellikle batı Karadeniz’de dondan etkilenme olmadığı iddiası ile daha yüksek rakamlar açıklanmıştı. Ancak görüyoruz ki bu bölgede de en az %20 etkilenme var. Yani ILC’nin, TÜİK’in ya da Tarım Bakanlığı’nın açıkladığı rakamların gerçekçi olmadığını yerinde geldik gördük. Sakarya’dan sesleniyoruz. Bu yıl en az %25 rekolte kaybı var. Hesabı kitabı herkes buna göre yapsın. Kimse fındıkta tekrar tekrar oyunlara girmesin. Fındık fiyatı Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi en az 35 TL olmalıdır. Ayrıca bu fiyat da üretici fındığın dalından tutmadan sezon öncesi açıklanmalıdır. Millet kaça satacağını bilip bahçeye öyle girmelidir. Bu arada hükümetin bazı bölge vekillerinin kamuoyuna 30 TL beklentisi açıklayıp kapalı kapılar arkasında daha düşük rakamlar için kartel temsilcileri ile yanlış işlere girdiği bilgisi geliyor. Bu millet adına göreve gelip millet aleyhine kirli pazarlıklarda işbirlikçi taşeronlar ile is tutanları da ifşa edeceğiz. Bu millete de ve alın terine de ihanetin bedelini ödetmezsek namerdiz.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.