son haberler

Şakir Gürel

Yayınlanma Tarihi: 2 Ocak 2022 okunma

Şakir GÜREL sakirgurel@hotmail.com

Ordu’nun Ünye ilçesinde dünyaya geldi.

İlk ve Ortaokulu Akkuş’ta, Liseyi Ünye’de bitirdi.

Lise yıllarında, Ünye Muhabiri olarak başladığı gazetecilik mesleğini, üniversite tahsili için gittiği Erzurum’da da sürdürdü.

Sırasıyla Sabah ve Tercüman gazetelerinin Ünye Muhabirliğini, Milliyet Gazetesi’nin Ünye ve Erzurum muhabirliğini, Türk Haberler Ajansı’nın ve Güneş Gazetesi’nin Erzurum bürolarının şefliğini yaptı.

1987-89 yıllarında, dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn. Şükrü Yürür’ün Basın Müşaviri olarak Ankara’da bulundu.

Vatani görevini yerine getirdikten sonra, Haziran-1990’da memleketi Ünye’de Hizmet Gazetesi’ni çıkaran Şakir GÜREL, Ocak-1993’de Hizmet Radyo’yu, Ağustos-1993’de de Hizmet Televizyonu’nu kurdu. Yayın organlarını Hizmet Yayın Grubu adı ile bir çatı altında toplayan GÜREL, 2010 yılına kadar da yayın grubunun Genel yayın Yönetmenliğini yaptı.

Ünye’de faaliyette bulunan Gazete Radyo ve Televizyon mensuplarını bir çatı altında toplamak, mesleki dayanışmayı ve gelişmeyi sağlamak amacıyla 2002 yılında Ünye Gazeteciler Cemiyeti’ni kuran Şakir GÜREL, 7 yıl Cemiyetin Kurucu Başkanlığını yaptı.

Şakir GÜREL; Ünye ve Ünyeli’nin ortak duygu ve menfaatleri için alternatif düşünceler üretmek, proje ve programlar geliştirerek çeşitli çalışmalar yapmak üzere, ilçede faaliyette bulunan 40’ı aşkın sivil toplum kuruluşunun tamamının katılımı ile “Ünye Sivil İnisiyatif Grubu”nu da kurdu ve ilk dönem başkanlığını yaptı.

Hizmet Yayın Grubu’ndaki çalışmalarını sürdürürken, 2006 yılında Hizmet Dijital A.Ş’yi oluşturan Şakir GÜREL, bu şirkete bağlı olarak uydu ortamından yayın yapan Anadolu Karadeniz-Samsun Televizyonu Samsun AKS TV’yi kurdu ve 4 yıl Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı.

Uzun yıllardır yürüttüğü Yerel ve Bölgesel Televizyonlar Birliği Genel Başkan Yardımcılığı görevinde daha aktif rol üstlenmesi gerektiğinde, 2010 yılı Ekim ayından itibaren Ankara’da ikamet etmeye başlayan GÜREL, aynı tarihlerde açılışı yapılan TRT ANADOLU Televizyonu’nda, “YERİNDE KONUŞUYORUZ” adlı kültür – tanıtım programını, her hafta Anadolu’da bir il – ilçeden Canlı Yayınlarla ekranlara taşımaya başladı.

Medyanın, özellikle Yerel Medyanın örgütlenerek güçlenmesi, Basın ve İfade Özgürlüğünün sağlanması için yaptığı çalışmalarını, 2012 yılında kurulmasına öncülük ettiği Tüm İletişim ve Medya Federasyonu (TİMEF) ile sürdüren Şakir GÜREL, son olarak 2021 yılında aynı amaçla TİMEF, İMEF, DİMEF ve TDGF Federasyonları ile birlikte Türkiye’nin alanındaki ilk ve tek, aynı zamanda en büyük Medya çatı örgütü Avrasya Medya ve İletişim Konfederasyonu’nu (AVKON) kurdu.

ANADOLU NETWORKS‘u kuran ve Lüksemburg’dan uydu kiralayarak digital televizyon platform işletmeciliği de yapan, 15 Yerel Televizyon Kanalını bu platform üzerinden Uyduya çıkaran, ayrıca mesleki alanda bir çok organizasyon ve projeye imza atan Şakir GÜREL;

  • ÜNYE’DEN DÜNYA’YA AB ile MEDYA AÇILIMI,
  • ANADOLU’DAN AVRUPA’YA MEDYA AÇILIMI,
  • ÜNYE FATSA ORDU MEDYASI GÜÇ BİRLİĞİ,
  • MEDYA’NIN KADIN DİLİ,
  • YEREL MEDYANIN İNSAN HAKLARI, DEMOKRASİ ve AKTİF  VATANDAŞLIK EKSENİNDE KALKINDIRILMASI,
  • BÖLGESEL, ULUSAL VE ULUSLARARASI MEDYA BİRLİĞİ  KURULMASI projelerini,
  • -2.-3.-4.-5. ANADOLU MEDYASI ÇALIŞTAYLARI nı, Genel Başkanlığını yürüttüğü Tüm İletişim ve Medya Federasyonu (TİMEF), Ünye Medya ve İletişim Derneği (ÜMİD) ile T.C. Avrupa Birliği Başkanlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB), AB Sivil Düşün Programı ve İçişleri Bakanlığı destekleri ile gerçekleştirdi.

Erzurum Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreterliği, Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekilliği, Ünyespor Kulübü Genel Sekreterliği ve Basın Sözcülüğü, Ünye Kurultayları ve Festival Yürütme Kurulu Üyelikleri, Ünye İlçe İnsan Hakları Komisyonu Üyeliği, Ünye Yerel Tarih Grubu Üyeliği, THK Yönetim Kurulu Üyeliği, Ankara Kent Konseyi Medya Çalışma Grubu Sözcülüğü gibi çeşitli sosyal ve kültürel alanlarda da görev alan Şakir GÜREL, her ikisini de gazeteci olarak yetiştirdiği 1 kız ve 1 erkek çocuk babasıdır.

Şakir GÜREL halen ÜMİD, TİMEF ve AVKON Genel Başkanlıkları ile birlikte, kurucusu ve sahibi olduğu www.unyetv.net, Ün tv, Ünye fm ile Ünye Haber Gazetesi ve internet sitelerinin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmaktadır.

Mesleğinde 40 yılı geride bırakan Şakir GÜREL, Sürekli Basın Kartı sahibidir.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.