son haberler

FINVER Projesi İle Fındıkta Verim Arttı

Yayınlanma Tarihi: 6 Kasım 2021 okunma

FINVER Projesi İle Fındıkta Verim Arttı
Ekonomi
0

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatları ile gıda ve tarım sektöründe Türkiye’nin en fazla ihracat payına sahip olan fındık ürününde verimliliği artırmak için başlatılan FINVER Projesi’nde çalışmalar devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği FINVER Projesi, bir yandan miras yoluyla bölünen bir yandan da Ordu ili dışında yaşayanların geride bıraktığı bahçeleri, kiralama yöntemiyle ekonomiye kazandırıyor.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ GÖZETİMİNDE ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi olan ORTAR A.Ş. tarafından yürütülen çalışmalarda üreticilerden 5 yıllığına kiralanan yaklaşık 300 dekar fındık bahçelerinin ziraat mühendisleri eşliğinde dal kesimi, sürgün alımı ve bahçe temizliği çalışmaları devam ediyor.

“BİRİM ALANDA ELDEN EDİLEN ÜRÜNDE ARTIŞ OLDU”

Geçtiğimiz yıllarda başlatılan proje ile dekar alanda elde edilen ürünlerde artış gözlendiğini belirten ORTAR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sancar Eser, proje sayesinde ürün kaybı yaşanan bahçelerde bu düşüşün önüne geçildiğini belirtirken ürün veriminin ise arttığını söyledi.

Genel Müdür Sancar Eser, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “İlimizde 227 bin hektar fındık arazisi var. Tarım alanlarının ve çiftçilerimizin yüzde 87’si fındık tarımı ile ilgileniyor. Fındık yıllık 3,5-4 milyar dolar ihracat verisiyle en yüksek döviz girdisi olan bir ürün. Tabi biz eskiden kalma alışkanlıklarımızla bahçelerimizde yeteri kadar bakım yapamıyoruz. Bu da hem verimi hem de kaliteyi düşürüyor. Biz bir dekarda 300-350 kilogram ürün alabilecekken, dekar başına 80 kilogram ürün alıyoruz. Bu proje ile birlikte üreticilerden kiraladığımız 300 dekar fındık bahçelerinde ürün artışı var. Buda bize bu projenin ne kadar yerinde bir proje olduğunu gösteriyor. ORTAR A.Ş. olarak önümüzdeki yıllarda da bu projenin sürdürülmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.