son haberler

Ünye Devlet Hastanesinde Meme Kanseri Etkinlikleri Düzenlendi

Yayınlanma Tarihi: 23 Ekim 2023 okunma

Ünye Devlet Hastanesinde Meme Kanseri Etkinlikleri Düzenlendi
Eğitim
0

Ünye Devlet Hastanesinde “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” etkinlikleri kapsamında farkındalık çalışmaları yapıldı.

Hastane Kanser Birimi Hemşiresi İlknur Tütüncü tarafından çeşitli kurum ve kuruluşlarda “Kendi Kendine Meme Muayenesi Eğitimi” çalışmasının da gerçekleştirildiği etkinlikler kapsamında Hastane girişinde açılan stantta, vatandaşlara yönelik meme kanseri farkındalığı oluşturmak için çeşitli broşürler verildi ve bilgilendirmenin ardından konuyu sembolize eden pembe kurdele takıldı.

Ünye Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ahmet Ateş, Hastane İdarecileriyle birlikte hastane girişinde oluşturulan standı ziyaret ederek yapılan çalışmalara destek verdi.

Kanserin dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığını belirten Başhekim Ateş: “Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla 01-31 Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmiştir. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı öncülüğünde çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir. Meme kanseri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen ve yaşam kaybına neden olan kanser türüdür. Kadınlarda görülen kanserlerin yaklaşık yüzde 25’ini meme kanseri oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütüne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Merkezi, 180 dünya ülkesinin 140’ında meme kanserinin kadınlarda en yaygın görülen kanser olduğunu belirlemiştir. Yapılan çalışmalarda meme kanserinin erken evrede hiç bir belirti göstermediği bu nedenle, kadınların meme kanserinin erken tanısı için kendi kendilerine meme muayenesini yapmaları diğer yöntemlerden daha fazla yardım edici ve maliyet gerektirmeyen bir potansiyele sahip olduğu bildirilmiştir. Meme kanserinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olması ve erken teşhis edilirse tedavi edilen bir hastalık olması; 20 yaş üzerindeki tüm kadınların kendi kendine meme muayenesi konusunda yeterli eğitim almaları ve öğrenilenleri sürekli, düzenli ve periyodik aralıklarla uygulamaları öngörülmektedir” dedi.

HABER: Mehmet Emin Danış

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.