son haberler

BU TELAŞ NİYE?

Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 2023 okunma

Mehmet Emin DANIŞ m.emindanis@hotmail.com

 

 

Çok değer verdiğim arkadaşlarımdan birisi günümüz insanlarının maddi ve manevi açıdan yaşadığı sorunların kaynakları hususunda en güzel cevabı içeren bir e-mail yolladı.

 

Ünlü düşünür Eflatun’un tüm insanlara en büyük hatalarını gösteren düşüncelerini özetlediği e-mail şöyle idi:

 

Eflatun’a iki soru sormuşlar.

 

Birincisi ; “İnsanoğlunun sizi en çok şaşırtan davranışları nedir?”

 

Eflatun tek tek sıralamış:

 

– Çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler. Ne var ki çocukluklarını özlerler…

 

– Para kazanmak için sağlıklarını yitirirler. Ama sağlıklarını geri almak için de para öderler…

 

– Yarından endişe ederken bugünü unuturlar. Dolayısıyla ne bugünü, ne de yarını yaşarlar…

 

– Hiç ölmeyecek gibi yaşarlar. Ancak hiç yaşamamış gibi ölürler…

 

Sıra gelmiş ikinci soruya ;

 

“Peki sen ne öneriyorsun?”

 

Bilge yine sıralamış;

 

– Kimseye kendinizi “sevdirmeye” kalkmayın! Yapılması gereken tek şey, sadece kendinizi sevilmeye bırakmaktır.

 

– Önemli olan hayatta “en çok şeye sahip olmak” değil, “en az şeye ihtiyaç duymaktır”…

 

Bu altın öğüt niteliğindeki cümleleri yeniden açıklamaya gerek yok ama bu konuda bazı hatalarımızı sıralamakta fayda görüyorum.

 

Hepimizin ortak zaaflarından birisi çoğu zaman dünyanın bütün varlıklarının sadece bizimle alakalı olduğunu ve buna bağlı olarak bunların derdi ve tasasının da bize düştüğünü sanarak kapasitemizin ürettiği sorun ve sorumlulukları kendimize yüklüyor ve bununla da kalmayıp bütün çevremizdekilerin bu yükü taşımamıza yardım etmeleri gerektiği saplantısıyla bize yardımcı olmayanlara kırılıyor, küsüyoruz.

 

Bazılarımız kendimize göre büyük olan sorunlardan başka kimsenin sorunu yokmuş gibi düşünerek “ben neden bu kaderi yaşıyorum”, “dünyaya dert çekmeye mi geldim”, “ben neden mutlu, rahat yaşamıyorum” gibi düşüncelerle hem kaderimize hem de çevremizdekilere isyanlar ediyoruz.

 

Bu durumdaki kişilere Eflatun, Mevlana, İmam Gazali gibi çok sayıdaki büyük düşünürün tavsiye ve çözüm içeren oldukça değerleri eserleri mevcut.

 

Söz konusu e-maili yollayan arkadaşımın mesajını okuduğumda bu gibi düşünceleri zaman zaman taşıyan bir kişi olarak oldukça düşündüm.

 

Belki de bu aralar söz konusu arabesk düşünceleri taşıyanlar olabileceği ve bu kişilerin aradıkları huzuru bulmaları hususunda ipuçları edinmelerine vesile olabileceğim düşüncesiyle bu konuyu sizlerle paylaşıyorum. (Lüzum üzre tekrar/2010)

 

 

Mehmet Emin Danış

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

Deprem Bölgesindeki Belediyeler

17 Mayıs 2023 okunma
Oy kullanmak üzere ailemle gittiğim Adıyaman’da gördüğüm manzara içler acısı; Yolculuk boyunca aracımızın geçtiği ilçeler ve iller de aynı acı tabloyu yaşıyor. Enkazlar temizlenmeye çalışılıyor ve bütün yük personel, araç, gereç kaybıyla boğulan... Devamını Oku

ANNE…

13 Mayıs 2023 okunma
Bazen öyle ihtiyaç duyuyorum ki sana, Öyle çaresiz kalıyorum ki bazen… Kocaman bir adam olmama rağmen kuytulara gizlenip “anne” diye ağlıyorum… Kimse inanmaz. EVLAT SAHİBİ OLMAYAN BİLEMEZ… “Anne-Baba olmak nasıl bir duygudur”... Devamını Oku

BİZ ETTİK, SİZ EYLEMEYİN…

5 Mayıs 2023 okunma
Malumunuz, 6 Şubat tarihinde dünya tarihinde kayıtlara geçmiş en büyük depremi 11 ilimizde yaşadık. Ben, bu depremde en büyük zararı gören Adıyaman’da, bizzat yaşayanlardan biriyim… Deprem sonrası Ordu’nun Ünye ilçesinde yayın hayatına devam eden... Devamını Oku

NEDİR BU ÜÇ HARFLİLERDEN ÇEKTİĞİMİZ!

30 Mart 2023 okunma
Rahmetlik Cumhurbaşkanı Özal’ın ülkemizde başlattığı “serbest piyasa ekonomisi” uygulandığından beri tadımız-tuzum kaçtı… “Asrın Lideri” sloganıyla bize sunulan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 yılı aşan iktidarında “belki... Devamını Oku