son haberler

KABAKDAĞLI YARDIMSEVERLER

Yayınlanma Tarihi: 28 Mayıs 2011 okunma

Misafir Kalem unyetv@unyetv.net

                         Türkiye Yardımseverler Derneği 17. bölge toplantısı Fatsa’da yapıldı. Bu toplantının Fatsa’da gerçekleşmesi kolay bir organizasyon değil. Fatsa Yardımseverler Derneği Başk.Nimet Koç, Fatsa Lisesi’nden çok değerli bir arkadaşım. Çok çalışkan ve sevgi dolu. On parmağında on marifet olan bu değerli arkadaşım bitmeyen enerjisi ile evine, eşine, çocuklarına, ailesine, derneğine, arkadaşlarına ve çevresine ışık saçarak Fatsalı gençlere öğrenimleri için ve de Fatsa’ya emek veren bir arkadaş.

Türkiye’nin her yerinden gelen 400 yardımsever kadını Kabakdağına götürmek onun fikri (yanılmıyorsam). Kabakdağında onca misafiri ağırlamak organizasyonunda, Güven Özel’e ait. ani kendisi Kabakdağı tanıtımının on yıldır gönüllü neferi. Anlatmakla bitmeyecek kadar fedakarlıklar ve bir çok aksaklık karşısında ki sabırlar elbet bir gün meyvesini verecektir, hem Kabakdağı için hem de Güven Özel için. Bunca çalışma sonucu nihayet bir destinasyon alanı haline gelen Kabakdağı için alt yapı ve beyin olgunlaşması gelişmeleri yavaşta olsa sürüyor.

Yardımseverlerin Kabakdağı ziyaretini güzel bir fırsat olarak gören diğer bir arkadaşım Meli Keskin’de Kabakdağlılar ile el ele vererek bir işbirliği ve iş bölümü ile bu organizasyona destek vermişler. Bir başka değerli arkadaşım ve aynı zamanda da akrabam olan Meli Keskin’de anlatmakla bitmez ki. Bu yazıda adı geçenler hiç abartısız birer doktora tezine konu olabilecek şahsiyetlerdir.

Ahmet Becioğlu Fatsa Güneş Gazetesi’nde köşe yazarı ve aynı zamanda hem akrabam hem de Kabakdağlı ve yine abartısız diyebilirim ki yerli Cem Yılmaz. Kabakdağlıların yaşadıkları da dahil olmak üzere yöresinde yaşanan olayları mizah anlayışı içinde aktarması son derece başarılı.

Hüsnü ve Fatoş Yücebaş, Murat Şendur, Haluk Baycan, Enver Makar, Cemal Yücebaş Müzeyyen Türk bu organizasyonda ismini sayamayacağım onlarca gönüllü Kabakdağlılardan bazıları. Severek ve güleryüzle misafirleri ile ilgilendiler.

Gençoğlu ailesi de bahçeleriyle bu organizasyona katkı verdi. Şeytan çadırlar içinde kurulan standlarda Kabakdağın meslek erbabı, kullandıkları araçları ile konuklara tanıtıldı.

Terzi Naime, Marangoz Hasan usta, kunduracı Necati, Cici berber, Nalbant Hilmi, çilingir Mahmut, sobacı Muzaffer, Kalaycı Hasan seçilmiş.

Eski çocuk oyuncakları, köyün tarihçesi ve tarihi evlerin fotoğrafları yanı sıra satış standları da hazırlanmış.

Ev yapımı, ardıç, töngel, üzüm. Likapa sirkeleri, gürcü ekmeği (hacaburi) el işleri ve lokum, reçeller satılırken, yarışmalardan madalya ve derece almış yemeklerden lobye(taneli fasulye)yemeği ile üzüm papası (peluze)ücretsiz ikram edildi.

Gençoğlu ailesinin arazisi çok güzel. Ailenin büyük hanımı Bilge Hanım ve kızı Berrin Gençoğlu’da çok iyi ev sahipliği ile bahçelerini eve, evlerini konuklara açtılar.

Ortamı ve Kabakdağını çok beğenen Yardımsever hanımlar “burası cennet, cennette yaşıyorsunuz” şeklinde ki güzel sözleri ile memnuniyetlerini dile getirdiler.

Konuklarla tek tek ilgilenen ve Güven Özel’e büyük bir destek veren Meli Keskin bu organizasyonun görünmez koordinatörü ki her türlü fedakarlık ve toparlayıcılıkla, Kabakdağı Köyü’nde yapılan her etkinliğin nerede ise baş aktörü ve arka planda gece yarılarına kadar çalışan insanları koordine eden çok sevgili, çok değerli çok fedakar ve anlatılamayacak kadar çokları bulunan bir başka can arkadaşım ve akrabam.

Güzel bir Mayıs gününde birbirinden güzel Türk Kadınlarına, güzel bir köy bu kadar güzel tanıtılır, daha ne olsun.

GRAFİK VE FOTOĞRAF BÖLÜMÜ

Kız Meslek ve Teknik Meslek lisesi bu yıl grafik sergigisi açmış. Çok beğendim

Öğretmenleri Sevdiye Kayır ve Hülya Helvacıoğlu rehberliğinde çalışılan, yapılan çalışmaların ürünleri doğrusu el emeği, NOKTA nuru.

Yanlış okumadınız “nokta ürünü.” Herşeyin başlangıcı nokta. Noktaların yanyana gelmesi ile yapılan tablolar inanılır gibi değil. Noktalar ve minicik kareler. Kareleme yöntemi ile yapılan çalışmalar kanaviçenin kalemle yapılanı gibi.

Tasarım, etiket, logo, illüstrasyon, temel sanat, karakalem, perspektif, afiş, desen ve duvar, masa takvimi çalışmaları harika.

Öğretmenleri tecrübelerini kızlarımız hayal güçlerini katmışlar. Grafik özellikle üretimin her alanında yer bulan bir sanat kolu artık.

“Ne kadar yetenekli öğrencileriniz” dediğimde, Sevde Hanım “geldiklerinde çizgi çizmeyi bilmiyorlardı”dedi. Eğitim çok başarılı ama güzel kızlarımızın da hamurunda bir şeyler varmış. Gerçekten çok beğendim. Bence yine sergilenmeli ve ben bu sergiye nasıl gittim biliyor musunuz? Ticaret Borsası kapısındaki afişi (grafiği) çok beğendiğim için. Afişe bakarken giriverdim içeriye. Grafik bölümü sipariş afiş alıyorlar.

Öğretmenleri Sevde Kayır’da bir fotoğraf sergisi yapmayı amaçlıyor. Çook iyi olur. Bayanlar ne yapar da kötü olur.

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

Nerde O Eski Dünler

31 Ağustos 2023 okunma
Kızlar erkekler zayıflar şişmanlar zenginler fakirler dostlar akrabalar dinli dinsiz yeni doğan ya da ölümüne az kalan bizler ne yapıyoruz? Son birkaç senede, kızlar firikik ustası oldu beğeni yapana özel şovlar yapıldı ve artık mahremiyet meşrulaştı ya da... Devamını Oku

ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR KARAYOLU

26 Ekim 2021 okunma
    Yollar bir memleketin can damarlarıdır. Hasretlikleri bitiren, kültürleri harmanlaştıran, ekonomimizi canlandıran birlik ve beraberliğimizi sağlayan yollarımızdır. Ünye- Akkuş- Niksar yolunu kullananlar nostaljiyi, heyecanı birlikte yaşarlar. Yıllara... Devamını Oku

  NASIRLI ELLER

21 Ekim 2021 okunma
           Süleyman Erkan      Türkiye’nin güzel bölgelerinden Karadeniz’i gezip görenlerin hafızalarında mutlaka iz bırakmıştır. Karadeniz’in girintili çıkıntılı kenarları, geceleri gelinlik kızın boynuna takılı beşi birlik gibi parlar... Devamını Oku

Geçmişten Günümüze

16 Ekim 2021 okunma
Süleyman Erkan     Yaşam var oldukça hırslar, öfkeler, kinler, var olacaktır. Bu savaşı tetikleyen en önemli unsur beğenilmek, üstün olmak, başkalarından daha fazla mala mülke sahip olmaktır. Söz sahibi olmanın malla, mülkle, parayla olunamayacağını... Devamını Oku

İnsan

13 Ekim 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Temel içgüdü ve duygularla hareket eden, yeteri kadarını alan, psikolojik ve sosyolojik açıdan baskı uygulamayan, vicdansız ve çıkarcı yaklaşmayan, kötü gözle bakmayan, çalmayan, savaşmayan,... Devamını Oku

Zaman

7 Ekim 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Neydi zaman? Doğduğum an ile öldüğüm an arasındaki yaşantım mı? Unutmak için verilen bir ilaç mı? Suratımı kırıştıran ya da saç rengimi benden alan… Neydi zaman! Babam öldüğünde... Devamını Oku

İhtiyaç Meselesi

27 Eylül 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Çok çeşitli ihtiyaçlarımız var. Hatta bazen neye ihtiyacımız var diye market ve mağazaları gezmeye başlayanlar bile var. Babaannem lüzumsuz bir şey almamamı çok söylerdi işte onlarda top balon... Devamını Oku

F-N-D-K-Ç  Ş-H-P

10 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Türkçe’de bir sözcük f,s,t,k,ç,ş,h,p harflerinden biriyle bitiyorsa ve ek kelimenin baş harfi d,c harfi ile başlıyorsa! Ortalık bir anda sertleşir. d=t olur t=ç olur sıkı durun bu matematiği... Devamını Oku

İş-Sizsiniz

6 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞAAT TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com Neden işsiz kaldığımızı bulalım. İşsizlik yaşınız en az 24! Bunu biliyor musunuz? Temel eğitim 1 yıl, ilk eğitim 4 yıl, Orta eğitim 4 yıl, lise eğitimi 4 yıl, hazırlık 1 yıl, üniversite... Devamını Oku

Alçak Alçak Dere Yataklarına Ev Kurmasınlar

19 Ağustos 2021 okunma
  Tolga Özsoy İnşaat Teknikeri tolgahanozsoy.52@gmail.com     Hepimizin malumu olduğu Candan ERÇETİN’in “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” şarkısı; doğaya, doğanın tabiatına karşı gelmekten ve gelin kızlarımızı ağlatmaktan başka bir... Devamını Oku