son haberler

Kafi Keskin ve Bizimkiler

Yayınlanma Tarihi: 8 Temmuz 2010 okunma

Misafir Kalem unyetv@unyetv.net

Ünye güzel memleket. Tüm memleketlerde olduğu gibi, insani güzelliklerle daha da güzel oluyor.

Kafi Keskin, on bir yıldır İst. Eğit. Enst. Beden Eğitimi Bölümü’nü birlikte bitirdiği arkadaşları ile Türkiye’nin birçok bölümünde buluşurmuş ve dünya kupası misali, aralarında yaptıkları seçim ile büyük buluşmayı bu yıl Ünye’ye taşımış.

Birçok yerde eski arkadaşlar buluşuyor. Ünye’ye de birçok gruplar gelip gezip gidiyor. Kalabalık olduklarını, Ünye’yi beğendiklerini filan basına yansırsa duyuyoruz. Bazılarına bir yerlerde rastlıyoruz.

Fakat bu kez durum farklı. Kafi Hocam hayal etmiş, “bizim eski arkadaşlarla gelip Ünye’yi gezecek, dolaşacak. Sonra geçip gidecekler. Fakat Ünyelileri tanımayacaklar. Ünyeliler de onları tanımayacaklar.

Bu yıl ki toplantıda bizimkiler (eski okul arkadaşları), Ünyeli bizimkiler (Ünye’de yaşayan tanıdıkları ) ile buluşmalı, tanışmalı, Ünyeliler de onları tanımalı.

Böylece her yıl Türkiye’nin birçok yerinden gelen “eski okul arkadaşları buluşması” bu yıl daha da kalabalık ve aynı zamanda kalıcı oldu.

Kafi Bey’in organize ettiği bu güzel “bizimkilerle bizimkilerin buluşması” çok güzel bir Ünye gecesiydi. Ayrıntılı anlatmadan önce Kafi Hocamı anlatmak isterim.

Çok değerli ve kadim meslektaşım. Çok değer verdiğim meslektaşlarımdan birisi ve gerçekten dürüst, güvenilir, güler yüzlü, pozitif, aktif. Sempatik kişiliği ile emekli olduktan sonra siyasette de kendi çıkarına değil, toplum adına bir şeyler yapmak üzere yer aldı. Ve Ünye’ye yapılan birçok yatırımın gizli kahramanı olarak kalmayı yeğledi. O kısma daha sonra dönmek üzere bu güzel gecedeki ev sahipliğine gelelim.

Ünye güzel memleket dedik. Yaz aylarında, daha bir başka. Konuklarını Atakale’de buluşturdu öncelikle. Telaşı da sevinci de bambaşka idi.

Orada ki yemekte de “eski okullu bizimkiler ile Ünyeli bizimkileri” buluşturdu. Yaz akşamüstlerini de çok severim ya işte Kafi Bey’in konukları, ailesi, Ünye manzarası Atakale’de güzel bir tablo oluştu.

Atakale bir de düğün salonu açmış. Çok güzel. Müzisyen Ceyhun Kibiroğlu eşliğinde, hiç kusur bulamadığım giriş tabağı ve nefis ızgara balık eşliğinde mükemmel bir yemek Abdülkafi Keskin’in açılış konuşması ile başladı.

Salondaki tüm konukları tek tek tanıttı. Bu arada yaptığı esprilerle inanın abartmıyorum Türkiye’nin ünlü komedyenlerine taş çıkarttı.

Bir arkadaşına diyor ki; “hadi hadi yenge ile tanışmadan önce ki marifetlerini anlatmayayım da boşanmaya neden olmayayım”

Bir başkası için “bunu çok kıskanırdım ki orda arkasından nal toplardım, hiç geçemezdim onu”

Bir başka bayan arkadaşının elini havaya kaldırdı “bu bayana iyi bakın, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi eğitimcisi, neden mi böyle söylüyorum, bu kızımızı bir “ayu” ile evlendirdik, onu bir eğitti, bir eğitti en kibarımız haline getirdi.

Salondaki Ünyeli bizimkiler, Ahmet Arpacıoğlu, İrfan Şahin, Mehmet Gür, Sevdal Toprak, Hasan Basri Durak, Rasim Öndersev, Ersoy Sağlam ve Serpil Sağlam, Mustafa ve Feryal Çuhacı, Bekir Şimşek, Ahmet-Gülay Bilben, Kasım Avcı, İsmail-Aynur Tan ve daha birçok Ünyeli bizimkiler vardı.

Onlarla da ilgili espriler yaptı ama en çok da yaptıkları işleri ve Ünye’ye katkılarını konuk bizimkilere anlattı. İnanın anlatırken de Ünyeli bizimkileri tek tek gerçekten onore ederek yapı bunu. Konuk bizimkiler Ünye’yi Ünyeliler ile tanımış oldular. Zannedersem ilk kez oldu böyle bir şey. Kafi Hocam bu kadar insanı onurlandırırken kendisi ile de sürekli dalga geçti.

İnsanlar genellikle alaycıdır. Başkalarının açıkları ile ilgili espriler yaparak insanları güldürürler. Ama benim için en iyi komedyen önce kendi ile dalga geçerek başkalarını güldürendir. Daha sonra başkaları ile dalga geçebilir.

Kafi Hocam çok iyi bir ev sahibi idi ama Ahmet Arpacıoğlu’da çok iyi bir ev sahibi idi. Şimdi benim konuklarımın gecesi olsa bu yazıyı yazamazdım ama iyi bir davranışı da övmeden duramam.

Konuklar başkanın da orada bulunmasından çok memnun kaldılar. Ayrıca Ünye Belediyesi’nin hediyelerini de Sevdal Toprak tek tek konuklara dağıttı. Güzel bir jestti.

Kafi Bey’in “eski bizimkilerden” İzmirli arkadaşı bir konuşma yaparak, “biz on bir yıldır toplanıyoruz. Bizimkiler böyle bir geceyi ilk kez yaşıyor” diyerek benim anlatmak istediğim bizimkiler, bizimkileri özellikle vurgulayarak özetledi.

Çok değerli Mediha-Kafi Keskin çifti kızları Selin ile güzel bir aile tablosu çerçevesinde mükemmel ve abartısız ev sahipliği yaptıkları bu güzel gece ve “eski bizimkileri” bize, “Ünyeli bizimkileri de” onlara tanıttığı için çok teşekkür ederiz.

Bu arada Kafi Bey’in programı dört gün sürüyor. Yöresel yemekler ziyafeti, Niksar Çamiçi Yaylası, Fatsa Bolaman’dan yat turu ve karış karış Ünye gezisi ile Ünye’yi tanımak, konuk ağırlamak ve bir ilk. Ünyeliyi tanımak böyle olur değil mi?

Kafi Hocam sizi daha yazacağız. Aklınıza fikrinize sağlık, ailenizle ömrünüze bereket.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

Nerde O Eski Dünler

31 Ağustos 2023 okunma
Kızlar erkekler zayıflar şişmanlar zenginler fakirler dostlar akrabalar dinli dinsiz yeni doğan ya da ölümüne az kalan bizler ne yapıyoruz? Son birkaç senede, kızlar firikik ustası oldu beğeni yapana özel şovlar yapıldı ve artık mahremiyet meşrulaştı ya da... Devamını Oku

ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR KARAYOLU

26 Ekim 2021 okunma
    Yollar bir memleketin can damarlarıdır. Hasretlikleri bitiren, kültürleri harmanlaştıran, ekonomimizi canlandıran birlik ve beraberliğimizi sağlayan yollarımızdır. Ünye- Akkuş- Niksar yolunu kullananlar nostaljiyi, heyecanı birlikte yaşarlar. Yıllara... Devamını Oku

  NASIRLI ELLER

21 Ekim 2021 okunma
           Süleyman Erkan      Türkiye’nin güzel bölgelerinden Karadeniz’i gezip görenlerin hafızalarında mutlaka iz bırakmıştır. Karadeniz’in girintili çıkıntılı kenarları, geceleri gelinlik kızın boynuna takılı beşi birlik gibi parlar... Devamını Oku

Geçmişten Günümüze

16 Ekim 2021 okunma
Süleyman Erkan     Yaşam var oldukça hırslar, öfkeler, kinler, var olacaktır. Bu savaşı tetikleyen en önemli unsur beğenilmek, üstün olmak, başkalarından daha fazla mala mülke sahip olmaktır. Söz sahibi olmanın malla, mülkle, parayla olunamayacağını... Devamını Oku

İnsan

13 Ekim 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Temel içgüdü ve duygularla hareket eden, yeteri kadarını alan, psikolojik ve sosyolojik açıdan baskı uygulamayan, vicdansız ve çıkarcı yaklaşmayan, kötü gözle bakmayan, çalmayan, savaşmayan,... Devamını Oku

Zaman

7 Ekim 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Neydi zaman? Doğduğum an ile öldüğüm an arasındaki yaşantım mı? Unutmak için verilen bir ilaç mı? Suratımı kırıştıran ya da saç rengimi benden alan… Neydi zaman! Babam öldüğünde... Devamını Oku

İhtiyaç Meselesi

27 Eylül 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Çok çeşitli ihtiyaçlarımız var. Hatta bazen neye ihtiyacımız var diye market ve mağazaları gezmeye başlayanlar bile var. Babaannem lüzumsuz bir şey almamamı çok söylerdi işte onlarda top balon... Devamını Oku

F-N-D-K-Ç  Ş-H-P

10 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Türkçe’de bir sözcük f,s,t,k,ç,ş,h,p harflerinden biriyle bitiyorsa ve ek kelimenin baş harfi d,c harfi ile başlıyorsa! Ortalık bir anda sertleşir. d=t olur t=ç olur sıkı durun bu matematiği... Devamını Oku

İş-Sizsiniz

6 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞAAT TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com Neden işsiz kaldığımızı bulalım. İşsizlik yaşınız en az 24! Bunu biliyor musunuz? Temel eğitim 1 yıl, ilk eğitim 4 yıl, Orta eğitim 4 yıl, lise eğitimi 4 yıl, hazırlık 1 yıl, üniversite... Devamını Oku

Alçak Alçak Dere Yataklarına Ev Kurmasınlar

19 Ağustos 2021 okunma
  Tolga Özsoy İnşaat Teknikeri tolgahanozsoy.52@gmail.com     Hepimizin malumu olduğu Candan ERÇETİN’in “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” şarkısı; doğaya, doğanın tabiatına karşı gelmekten ve gelin kızlarımızı ağlatmaktan başka bir... Devamını Oku