son haberler

Sn. Ümmet Kandoğan Ünye’den Hiç Gitmedi ki

Yayınlanma Tarihi: 16 Mayıs 2010 okunma

Misafir Kalem unyetv@unyetv.net

Ünye Belediye Sineması’ndaki kongreye giden Ünyelileri Saadet Partisi İlçe Başkanı Av. Veysel İlhan çok güzel tanımladı konuşmasında.

“Bu gece burada bulunanlar, Ümmet Kandoğan için yaptığımız davete icabet ettiler. Ayrı görüşten insanlar çoğunlukta bu salonda. Hatta Saadet Partililerden daha fazladırlar.”

Salonda bulunanlar, hem yıllar önce gözyaşları ile uğurladıkları kaymakamlarının konferansını dinlemek, hem de hasret gidermek üzere oradaydılar.

Sn. Ümmet Kandoğan Ünye’de çalıştığı yıllarda hem halka çok yakın olmuş, hem de kendisini çok sevdirmişti.

Ben de 1999-2000 ve 2001’de yaptığım sergilerde kendilerinden çok destek görmüştüm. Hatta bugün müze-ev olarak değerlendirilen eski Türk evi için, o yıllarda öğrencilerimle Ünye Yerel Tarih Grubu olarak 2500 imza toplamış, kendisine iletmiştik.

Evi görüp çok beğenen Sn. Kandoğan ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bu evin restorasyonu için maddi destek çıkartmayı başarmış, proje ile ilgilenen olmayınca para geri gitmişti. Kendisi buradan tain olmuş. Belediye başkanı seçimleri ile başkan değişmiş, o hır gür içinde bizi aşan bu proje yatmıştı. Şimdi yeniden hayata geçti.

Halka yakın, güler yüzlü, dürüst ve çok çalışkan Sn. Kandoğan’ı, SP iyi değerlendirecektir. Konferansta belediye sineması yavaş yavaş da olsa doldu.

Bayanların ayrı oturduğu toplantıya birkaç cep telefonu eşlik etti. Neyse, gece insanların iletişimi daha az oluyor demek ki.

Fakat belediye sinemasının zemini bir felaket. İnsanların ayak sesleri oradaki tüm toplantıyı berbat ediyor. Aslında salon gayet güzel, geniş, ferah. Ses düzeni, zemin ve koltuklar düzenlenmeli. Konuşmacılara ayıp oluyor. Tiyatro olunca da çok ayıp oluyor. Ayrıca geç kalma alışkanlığımıza tuz biber oluyor.

Bu arada bir gazeteci arkadaşımızın iki kişi yardımı ile salona gelmesi çok üzdü beni. Ama kendisini takdir ettim. Salona mutlaka asansör bir şekilde yapılamaz mı?

Toplantıya olan ilgi Ünyelilerin ne vefalı olduğunu gösteriyordu bir kez daha. Sn. Ümmet Kandoğan da Ünye’ye karşı vefalı idi. Karşılıklı vefa ne güzel.

Toplumsal Cinsellik

Sn. Ayşe Yalın’ın “Haznedar Konferansları” adıyla seri hale getirdiği etkinliğin bu seferki konusu idi başlığımız.

Bir güzel konferans ki anlatılmaz. Ayşe Hanımın arkadaşları ve eşleri birlikte, bir Ünye buluşması ve konferans. Baharın güzel günleri bir yandan. Bir taşla iki kuş.

Kim ne derse desin, bayanların bulunduğu her yer bir başka sıcak oluyor. Sunumları da öyle.

Ev gibi. Ev sohbeti gibi. Sn. hocamız çok sakin. Güler yüzlü. Arkadaşına, arkadaşlar ile konuk olmanın sevincini taşıyan sempatisi ile doldurdu salonu.

Salonda bulunan Ünyeliler mutlaka çok iyi niyetli ama ilk kez böyle bir şey yaşıyorum. Cep telefonları susmak bilmedi.

Hani dalgınlıktır unutulur. Ama bir başka telefon çalınca hatırlanır, sessize alınır. Kâbus gibiydi. Sn. Yalın Ünyelilerin orada bulunmasından çok memnun ancak susmayan telefonlar yüzünden de tedirgin. Ama tek kusur buydu.

Oysa yapılan çok güzel bir etkinlik. Konu çok çok önemli. Hatta tabu olan cinsellik. Toplumun cinselliği nasıl etkilediği. Güzelde sorular geldi Ünyelilerden.

Diyorum ya vakit yok diye, benim için öğle arasıydı. Ders arası konferans yani. Vaktim doldu, erken kalktım. Oysa hiç sevmem, hiçbir konuşmasının konuşmasını yarıda terk etmeyi. Tadı damağımda kaldı. Ama bir buçuk saat bu konu için çok azdı aslında.

Hocamda biraz girişi uzattı. Yine anlatılmalı bu konu. Hem de böyle güler yüzlü, sıcacık ortamlarda…

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

Nerde O Eski Dünler

31 Ağustos 2023 okunma
Kızlar erkekler zayıflar şişmanlar zenginler fakirler dostlar akrabalar dinli dinsiz yeni doğan ya da ölümüne az kalan bizler ne yapıyoruz? Son birkaç senede, kızlar firikik ustası oldu beğeni yapana özel şovlar yapıldı ve artık mahremiyet meşrulaştı ya da... Devamını Oku

ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR KARAYOLU

26 Ekim 2021 okunma
    Yollar bir memleketin can damarlarıdır. Hasretlikleri bitiren, kültürleri harmanlaştıran, ekonomimizi canlandıran birlik ve beraberliğimizi sağlayan yollarımızdır. Ünye- Akkuş- Niksar yolunu kullananlar nostaljiyi, heyecanı birlikte yaşarlar. Yıllara... Devamını Oku

  NASIRLI ELLER

21 Ekim 2021 okunma
           Süleyman Erkan      Türkiye’nin güzel bölgelerinden Karadeniz’i gezip görenlerin hafızalarında mutlaka iz bırakmıştır. Karadeniz’in girintili çıkıntılı kenarları, geceleri gelinlik kızın boynuna takılı beşi birlik gibi parlar... Devamını Oku

Geçmişten Günümüze

16 Ekim 2021 okunma
Süleyman Erkan     Yaşam var oldukça hırslar, öfkeler, kinler, var olacaktır. Bu savaşı tetikleyen en önemli unsur beğenilmek, üstün olmak, başkalarından daha fazla mala mülke sahip olmaktır. Söz sahibi olmanın malla, mülkle, parayla olunamayacağını... Devamını Oku

İnsan

13 Ekim 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Temel içgüdü ve duygularla hareket eden, yeteri kadarını alan, psikolojik ve sosyolojik açıdan baskı uygulamayan, vicdansız ve çıkarcı yaklaşmayan, kötü gözle bakmayan, çalmayan, savaşmayan,... Devamını Oku

Zaman

7 Ekim 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Neydi zaman? Doğduğum an ile öldüğüm an arasındaki yaşantım mı? Unutmak için verilen bir ilaç mı? Suratımı kırıştıran ya da saç rengimi benden alan… Neydi zaman! Babam öldüğünde... Devamını Oku

İhtiyaç Meselesi

27 Eylül 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Çok çeşitli ihtiyaçlarımız var. Hatta bazen neye ihtiyacımız var diye market ve mağazaları gezmeye başlayanlar bile var. Babaannem lüzumsuz bir şey almamamı çok söylerdi işte onlarda top balon... Devamını Oku

F-N-D-K-Ç  Ş-H-P

10 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Türkçe’de bir sözcük f,s,t,k,ç,ş,h,p harflerinden biriyle bitiyorsa ve ek kelimenin baş harfi d,c harfi ile başlıyorsa! Ortalık bir anda sertleşir. d=t olur t=ç olur sıkı durun bu matematiği... Devamını Oku

İş-Sizsiniz

6 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞAAT TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com Neden işsiz kaldığımızı bulalım. İşsizlik yaşınız en az 24! Bunu biliyor musunuz? Temel eğitim 1 yıl, ilk eğitim 4 yıl, Orta eğitim 4 yıl, lise eğitimi 4 yıl, hazırlık 1 yıl, üniversite... Devamını Oku

Alçak Alçak Dere Yataklarına Ev Kurmasınlar

19 Ağustos 2021 okunma
  Tolga Özsoy İnşaat Teknikeri tolgahanozsoy.52@gmail.com     Hepimizin malumu olduğu Candan ERÇETİN’in “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” şarkısı; doğaya, doğanın tabiatına karşı gelmekten ve gelin kızlarımızı ağlatmaktan başka bir... Devamını Oku