son haberler

Sonunda Bir İyiliğe Yol Açmayan Kötülük Yoktur

Yayınlanma Tarihi: 21 Mayıs 2010 okunma

Misafir Kalem unyetv@unyetv.net

“Hiçbir şeye şaşmamak lazım, işte budur, seni mutlu tutacak olan” demiş Numacius. İşte buradan yola çıkarak CHP Lideri Sn. Baykal ile ilgili gündeme gelen haberlere şaşmamak gerek.

Yalan mı, doğru mu emin olmasak bile, insanoğlunun görülmedik şeylere daha kolay inanması geleneğinin yüzyıllar sonra dahi değişmediğine de şaşmamak gerek.

Bu olay eğer komplo ise, ülkemizde ki gelişmelere bakarak buna da şaşmamak gerek. Binlerce yıl öncesinin Babil kentinde dahi gizli kayıtlar olduğuna göre(kil tabletler tabiî ki).

Sn. Baykal, iyi bir hukukçu olarak tecrübeli, çok bilgili, deneyimli ve dürüst bir siyasetçi ve aynı zamanda uzun soluklu bir liderdir.

Ama bu özellikler kusursuz ve sorgulanamaz anlamına gelmemektedir. Kimse kusursuz değildir. Bunun yanı sırada insanlar, kişilerin karanlıkta bırakmak istediklerini sorgulamayı özellikle daha çok severler.

Sn. Baykal’ın özel hayatıdır. Hani, insanların en korktuğu rüzgâr, kapalı yerlerini açan rüzgârmış ya, hani fırtınalar, büyük yüksek mağrur yapılara daha çok hasar verirmiş ya, bu durum aynen öyle.

“Özel hayatıdır, herkesin kendisini ilgilendirir. Bir yandan da, gerçekse de kendisini, komploysa da kendisini ilgilendirir denilip kenara konulacak, göz ardı edilecek bir şahsiyet de değildir. Tabi ki insanlar böyle bir magazine çok ilgi göstereceklerdir.

Gerçek dışı ise, Allah kimseyi bu duruma düşürmesin, “çamur at izi kalsın” hukuk yolu ile uğraş dur. Eğer gerçekse de, lider konumundaki bir şahsiyet bilmelidir böyle bir gerçek asla gizli kalamaz. Belli ki şimdiye kadar da gizli değilmiş. Sadece bir lideri devirecek zaman beklenmiş.

Aslında iyi bir siyasetçi veya sıradan bir kimse için de etik olan böyle bir durumda eşinden ayrılıp, yeni hayat arkadaşı ile yoluna devam etmek. Kim ne diyebilir. Bir liderin dürüst ve adil olması bekleniyorsa bu her alanda olmalı. Sn.Baykal’ın bu durum dışında herhangi bir yolsuzluğu olsaydı çoktan dökülürdü ortaya.

“Düşüncelerimizin en iyi aynası yaşamlarımızın akışıdır” demiş Montaigne.

“Hayatımız” der Pythagoras, “olimpiyat oyunlarında biriken büyük kalabalığa benzer kimileri oyunlarda ün kazanmak için bedenlerini çalıştırırlar, kimileri para kazanmak için satılık mallar getirirler, kimileri de (en kötüleri değildir onlar) başka çıkar düşünmeden her şeyin niçin, nasıl yapıldığına bakar, kendi yaşamlarını anlamak ve düzenlemek için başkalarının yaşamlarını seyrederler.”(Kitap. I.Bölüm xxxı)

Sizler kendinizi hangi grupta sayıyorsunuz bilemeyeceğim ama bu defa hep birlikte Sn. Baykal’ı seyrediyoruz.” iyilikler hep avluda kalır, kuşkular eve girer” demiş ya Zerdüşt, işte hep birlikte kuşkuyla seyrediyoruz.

İçimizden geçenleri samimiyetle söyleyemeden. Yüzde yüz samimiyet olmazmış zaten.

Bu konuda bayanlar beylere göre daha az samimiyetsizdir. Diyelim ki bu olay gerçektir, “daha az masum olanlar öne çıksın” denilse geride kimler kalır kaç bayan, kaç bey? O halde yine Zerdüşt’ün dediği gibi “bir suçsuzu cezalandırmaktansa bir suçluyu salıvermek daha iyidir”

Sn. Baykal’ın siyasi kişiliği ve uygulamaları ne kadar adildir? Ne kadar dost olunmaya laik bir kişidir özel hayatında? Bu sorulara kendi partilileri daha iyi cevap verirler. Çok iyi bilmeden ahkâm kesmek istemem.

Ünlü filozoflar, “liderlik öyle ağır bir asadır ki, insanlar zorluklarını bilselerdi, yerde bulup almazlardı” dedikleri bu asaların koltukları neden vazgeçilmezdir(%99,5 öyle) liderler için. İşte bu anlamda sorgulanabilir Sn. Baykal ve nezdinde diğer liderler, başkanlar ve tüm koltuk sahipleri.

İşte asıl sorun burada “demokrasinin uygulandığı ülkemizde, liderler yeterince demokratik değildir” diyebiliriz” İnsanlar cılız varlıklarına nasıl bağlılarsa, sağ kalmak için razı olmayacakları kötülük yoktur” demiş yine filozof ve böylece kötülüklerin kaynağı çıkıyor ortaya. Bu konuda yazılmış şu dörtlüğü

“Tek kollu da kalsam,

Kötürüm damlaları da olsam

Sökülse de bütün dişlerim

Ne mutlu bana yaşıyorsam”

Siyasete uygulayıp “ne mutlu bana lidersem” diyebilir mi insanlar? Diyor ki insanlar, o koltuklardan böyle komplolar olmadan inemiyorlarsa ve “casuslar en yakında aranmalı” deniliyorsa bu zihniyet siyasette kangrene dönüşmüş demektir.

Daha lise yıllarımızda okuduğumuz kitaplardan öğrenmiştik “çatışmadan tartışılamaz” diye. Eleştirilmek herkesin ağrına gittiği için kimse kimseyi eleştirmeyi göze alamıyor özellikle siyasette seçmenler, delegeler liderleri eleştiremiyor yok böyle bir hakları, cesaretleri ve yok böyle bir demokrasinin millete faydası.

Çünkü liderine yanlışını söyleyemiyorsun. Neden? Koltuğundan olursun. Ol. Koltuk milletten daha mı önemli?!!! Lidere yağcılık, kendi içinde tartışamamak, adaletsizlik, lideri eleştirememek.

Oysa yine filozof diyor ki ”yıkıcı ve yalan yanlış değilse, zararıma da olsa eleştirmeciye uysal davranmalıyım ki beni her zaman serbestçe uyarsın, hatalarımı düzeltmeme yardım etsin.”

Demokrasinin en organize siyasi parti teşkilatları, STK’lar ve diğer tüzel koltuklarda oturanlar bu gerçekleri unutmayınız.

Demokrasi trenini rayından çıkartıp, bozkırlarda tıngır mıngır sarsıla sarsıla gitmesine neden olduğunuz delege sistemi ile koltuklarında kök salan veya salmayı amaçlayan liderler, sizleri de yerlerinizden sökmek için böyle çirkin komplolar gerekmeden liderliğinizi demokratik yollarla kazandığınız gibi demokratik yollarla ve zamanında sonlandırınız.

Ben CHP’den umutluyum, kurultay dönemecini aldıktan sonra cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana gayet iyi bildiği, uzun süredir uğramadığı duraklara da uğrayarak daha hızlı yol alacak TC.’nin siyaset yollarında Canım Türkiye’min bağrında.

Büyük ihtimal yeni lider Sn. Kılıçdaroğlu olacak ama merak ettiğim, bence çok donanımlı bir siyasetçi olan İlhan Kesici’nin adı neden geçmez adaylar arasında. Köhne denilen demokrasi anlayışına karşı neden tek adayla çıkılıyor? Hala anlamış değilim.

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

Nerde O Eski Dünler

31 Ağustos 2023 okunma
Kızlar erkekler zayıflar şişmanlar zenginler fakirler dostlar akrabalar dinli dinsiz yeni doğan ya da ölümüne az kalan bizler ne yapıyoruz? Son birkaç senede, kızlar firikik ustası oldu beğeni yapana özel şovlar yapıldı ve artık mahremiyet meşrulaştı ya da... Devamını Oku

ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR KARAYOLU

26 Ekim 2021 okunma
    Yollar bir memleketin can damarlarıdır. Hasretlikleri bitiren, kültürleri harmanlaştıran, ekonomimizi canlandıran birlik ve beraberliğimizi sağlayan yollarımızdır. Ünye- Akkuş- Niksar yolunu kullananlar nostaljiyi, heyecanı birlikte yaşarlar. Yıllara... Devamını Oku

  NASIRLI ELLER

21 Ekim 2021 okunma
           Süleyman Erkan      Türkiye’nin güzel bölgelerinden Karadeniz’i gezip görenlerin hafızalarında mutlaka iz bırakmıştır. Karadeniz’in girintili çıkıntılı kenarları, geceleri gelinlik kızın boynuna takılı beşi birlik gibi parlar... Devamını Oku

Geçmişten Günümüze

16 Ekim 2021 okunma
Süleyman Erkan     Yaşam var oldukça hırslar, öfkeler, kinler, var olacaktır. Bu savaşı tetikleyen en önemli unsur beğenilmek, üstün olmak, başkalarından daha fazla mala mülke sahip olmaktır. Söz sahibi olmanın malla, mülkle, parayla olunamayacağını... Devamını Oku

İnsan

13 Ekim 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Temel içgüdü ve duygularla hareket eden, yeteri kadarını alan, psikolojik ve sosyolojik açıdan baskı uygulamayan, vicdansız ve çıkarcı yaklaşmayan, kötü gözle bakmayan, çalmayan, savaşmayan,... Devamını Oku

Zaman

7 Ekim 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Neydi zaman? Doğduğum an ile öldüğüm an arasındaki yaşantım mı? Unutmak için verilen bir ilaç mı? Suratımı kırıştıran ya da saç rengimi benden alan… Neydi zaman! Babam öldüğünde... Devamını Oku

İhtiyaç Meselesi

27 Eylül 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Çok çeşitli ihtiyaçlarımız var. Hatta bazen neye ihtiyacımız var diye market ve mağazaları gezmeye başlayanlar bile var. Babaannem lüzumsuz bir şey almamamı çok söylerdi işte onlarda top balon... Devamını Oku

F-N-D-K-Ç  Ş-H-P

10 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Türkçe’de bir sözcük f,s,t,k,ç,ş,h,p harflerinden biriyle bitiyorsa ve ek kelimenin baş harfi d,c harfi ile başlıyorsa! Ortalık bir anda sertleşir. d=t olur t=ç olur sıkı durun bu matematiği... Devamını Oku

İş-Sizsiniz

6 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞAAT TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com Neden işsiz kaldığımızı bulalım. İşsizlik yaşınız en az 24! Bunu biliyor musunuz? Temel eğitim 1 yıl, ilk eğitim 4 yıl, Orta eğitim 4 yıl, lise eğitimi 4 yıl, hazırlık 1 yıl, üniversite... Devamını Oku

Alçak Alçak Dere Yataklarına Ev Kurmasınlar

19 Ağustos 2021 okunma
  Tolga Özsoy İnşaat Teknikeri tolgahanozsoy.52@gmail.com     Hepimizin malumu olduğu Candan ERÇETİN’in “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” şarkısı; doğaya, doğanın tabiatına karşı gelmekten ve gelin kızlarımızı ağlatmaktan başka bir... Devamını Oku