son haberler

Ünye Ticaret Odası’nın Vefalı Açılışı

Yayınlanma Tarihi: 1 Temmuz 2010 okunma

Misafir Kalem unyetv@unyetv.net

Ünye Ticaret Odası, kendi binasının açılışını, oldukça zengin bir protokol kadrosu ile yaptı.

Eski siyasiler, milletvekilleri, eski ÜTSO başkanları ve meclis başkanları da unutulmamıştı.

Bu vefalı davranışı herkes takdir etti. O tantana arasında eski başkanlardan birinden duyduğum cümle aynen şöyle “aferin Hasan’a kimsenin aklına gelmedi, eski başkanları, eski siyasileri hatırlamış.”

Ünye Ticaret Odası Başkanı Hasan Şimşek, Meclis Başkanı Erkan Çam ve tüm üyeler, işte böyle bir “vefa hoşnutluğunun estiği” açılış ile göz doldurdukları gibi önemli bir boşluğu da doldurmuş, gönülleri cilalamış oldular.

Sn. İdris Naim Şahin, Sn. Hilmi Güler, Sn. Mustafa Hamarat, Sn. Rıfat Hisarcıklıoğlu, Sn. Orhan Düzgün, Sn. Osman Günaydın konuşmaları ile süren programda her şey güzeldi ama biz öncelikle aksaklıkları belirttikten sonra güzelliklere geçelim.

Benden ısrarla yazmamı istedikleri için değil, ama yazmak gerekiyor artık. Sadece toplantı değil, genellikle protokolün çok kuvvetli olduğu tüm toplantıda durum böyle.

Program en az bir saat sonra başlıyor. Bu kez tam bir buçuk saat sonra başladı. Programı önemseyip vaktinde gelenler oldukça sıkıldılar. Genelliklede eski ÜTSO ve ÜTSO Meclis başkanları.

Sonrası çok güzeldi. Ama bir buçuk saat çok uzun bir süre, ne zaman başlayacağını bilmeden beklemek için yani gecikme için. Gerçi gecikme hayırlı bir nedenle idi.

Basın görevlileri ve izleyiciler. Bir de bu konuyu yazmalıyım. Her yerde aynı durum. Bu durum bu güzel toplantıda çok sorun oldu, fakat tüm protokollü ve protokolsüz toplantıların sorunu.

Maşallah yerel basınımız giderek kalabalıklaşıyor. Kuvvetli protokolde, ulusal da ekleniyor. Konuşmacı ile dinleyiciler arasında bir basın duvarı oluşuyor ve program boyunca dağılmıyor.

Basın mensubu arkadaşlar işlerini en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlar ve orada olmayan yüzlerce kişiye haber ulaştırmak amacındalar.

Salonda ki konuklar da, programı baştan sona dinlerken, izlemek amacındalar. Fakat izlemek ne mümkün.

O halde basına konukları engellemeyecek yer ve köşe ayarlanmalı, toplantı sahiplerince. Böylece basın mensubu arkadaşlarında, orada ki konuklarca sözle de olsa hırpalanması engellenir.

Sn. İdris Naim, büyük hatip. Önceden çok uzun konuştuğu söylenirdi. Eee birikim tecrübe çok olunca öyle oluyor. Fakat bu kez az, öz, net konuştu. Sn. Şahin konuşmasının her hecesinde de “Ünye’yi çok, ama çok sevdiğini” anlamayan kalmamıştır.

Sn. Rıfat Hisarcıklıoğlu kesinlikle çok sempatik gelirken “Ünye dersine” iyi çalışmış ve hatta Ünye’nin siyasi geçmişine hayran olmuş. “Genel Sekreter Ünyeli, size karada ölüm yok” demesi de tüm konuklara kahkaha attırdı.

“Baktım neredeyse her dönem Ünye’den bakan var, bizim Kayserililer Ünyelilerden ders almalı” demesi de salonda ki tüm konukları keyiflendirdi.

Ünye’nin zenginliklerini de bir bir yazan Sn. Hisarcıklıoğlu plaketlerini verdiği Ünyelilere karşıda çok samimi idi.

Hatta ilk ve tek ÜTSO Eski Meclis Başkanı Sn. Gönül Güven’e plaketini verirken şaşırdı ve hatta “Aferin Ünyelilere” diyerek, yıllar önce bir bayanı meclis başkanı seçtikleri için takdir etti. Bu güzel açılışta konuk olan Of ilçesi Meclis Başkanı bayanı da anons edip, salondakilere tanıttıktan sonra, her ikisi ile fotoğraf çektirirken bizler de hem Sn. Gönül Güven’i hem de konuk meclis başkanını bir kez daha takdir ettik.

55 Adet plaket verildi. Plaketler Kütahya Güral porselen, el işlemesi ve isimler yazılı çok beğendim, el işlemesi – hand made- her ürüne hayranlığım vardır.

Bu arada kime neden plaket verildiği de açıklanmış notlarda. Yeni ve eski siyasilerin tümü, eski ÜTSO ve Meclis başkanları, 2009 kurumlar vergisi 1,2,3.’leri 2009 gelir vergisi 1,2,3.’leri ayrıca Akkuş, Çaybaşı, İkizce birincileri, 2009 yılı ihracat 1,2,3.’leri, 2009 yılı istihdam 1,2,3.’leri.

Ünye’mize destek ve hizmeti geçen Belediye Başkanımız Sn. Arpacıoğlu’nun plaketlerini verdiği en eski faal üyeleri Yusuf Sani Sanioğlu, Metin Uzbay, İsmail Bayıroğlu, Recep Nevzat Yalçıner. Yusuf Ziya Uzun, Yalçın Taşçıoğlu toplantının önemli simalarındandı.

Türk-Alman Dostluğu Geliştirme anısına Sn. Şenol Yeğin adına Sn. Mehmet Çolakoğlu, Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi yaptırması anısına verilen plaketleri aldılar. Basında 50 yıl Şirin Ünye Gazetesi adına Ali Öztürk

Özel bir ödül de Yerel Televizyonlar Birliği Başkanı Sn. Şeyda Açıkkol’a plaket verilmesi de kendisini tanımama vesile oldu.

Başarılı bir bayan. Başarılarının tesadüf olmadığını iltifatları fazla fazla hak ettiğini düşünüyorsunuz.

Sn. Hisarcıklıoğlu konuşmasında “baktım Numan Kurtulmuş da Ünyeliymiş” dedi. Sn. Kurtulmuş, Sn. Refaaddin Şahin, Sn. Hasan Öz, Sn. Cemal Uysal yoklardı.

Sn. Yılmaz Sanioğlu her zaman ki güler yüzlülüğü ile oradaydı. Sn. Hisarcıkoğlu’na “siz beni tanımadınız” dedi. O da yanlış anladı “ben sizi tanımıyorum” şeklinde anladı ki “sen beni tanımıyorsan bende seni tanımıyorum” dedi. Ama hata sonra düzeldi. Ünyeliler Sn. Hisarcıklıoğlu’nu kendilerinden biri gibi çok sevdiler o kısacık sürede. Sempatik ve samimi buldular. Bu arada Eski ÜTSO başkanları bir arada çok güzel bir tablo sergilediler. H.Ünal Ayalp, Hasan Basri Durak, Nebati Kalaycıoğlu, Aydın Yılmaz, İsmail Hakkı Kara, Tarık Soysal, Recai Kılıç, Osman Yurt, Gönül Güven bu arada yıllar önce vefat etmiş olan,…..Yılmaz adına plaketini oğlu Arif Yılmaz alması da hoş bir duygulu andı. Sn. Mustafa Hamarat, KOSGEB eski başkanı Sn. Erkan Gürkan’da plaket alan siyasilerimizdi.

Sn. Şimşek bir düğün sahibi gibi iyi bir ev sahipliği yaptığı bu törende ki konuşmasında, Ordu-Karadeniz yaylaları ile ilgili master planı kapsamına alınmayan “Ünye yaylaları” ile ilgili durumu vurgularken ev sahipliğini unutmuş gibiydi. Herkes, Sn. Hisarcıklıoğlu’nun Hasan Şimşek ile ilgili anlattıklarından aralarında çok iyi frekans olduğunu ve bunun Ünye içinde çok olumlu gelişmelere yol vereceğini düşündü. Sn. Şimşek herkesçe takdir edildi. Birleştiriciliği ve vefa listesi için verilen plaketler, Ünye Ekonomisinde, Ünye Çimento, Duraklar, Atikler ve Dost Fındık, Karadeniz Gemi, Çakırtepe Sağlık şirketlerini bir kez daha vurguladı.

Derken bu güzel açılışın bir buçuk saat gecikmesine neden olan bir başka güzel olaydı biliyorsunuz.

Ünye Ticaret Borsası’nın Ünye Eğitimine kattığı Çıraklık Eğitim Merkezi açılışı idi. Bu güzel bina için Borsa Başkanı Sn. Osman Atik ve emeği geçenlere teşekkür ederken.

Bizlere de çok ama çok sevindiğimiz bu plaketi vermekle, bu güzel açılışta bizzat bulunmamızı sağladıkları için ÜTSO Başkanı Sn. Hasan Şimşek ve Meclis Başkanı Sn. Erkan Çam’a ve tüm meclis üyelerine çok teşekkür ederim.

Gerçekten güzel, vefalı, renkli, sade, şık bir açılıştı. ÜTSO çalışanları da çok yoruldular Onlara da sonsuz saygılar.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

Nerde O Eski Dünler

31 Ağustos 2023 okunma
Kızlar erkekler zayıflar şişmanlar zenginler fakirler dostlar akrabalar dinli dinsiz yeni doğan ya da ölümüne az kalan bizler ne yapıyoruz? Son birkaç senede, kızlar firikik ustası oldu beğeni yapana özel şovlar yapıldı ve artık mahremiyet meşrulaştı ya da... Devamını Oku

ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR KARAYOLU

26 Ekim 2021 okunma
    Yollar bir memleketin can damarlarıdır. Hasretlikleri bitiren, kültürleri harmanlaştıran, ekonomimizi canlandıran birlik ve beraberliğimizi sağlayan yollarımızdır. Ünye- Akkuş- Niksar yolunu kullananlar nostaljiyi, heyecanı birlikte yaşarlar. Yıllara... Devamını Oku

  NASIRLI ELLER

21 Ekim 2021 okunma
           Süleyman Erkan      Türkiye’nin güzel bölgelerinden Karadeniz’i gezip görenlerin hafızalarında mutlaka iz bırakmıştır. Karadeniz’in girintili çıkıntılı kenarları, geceleri gelinlik kızın boynuna takılı beşi birlik gibi parlar... Devamını Oku

Geçmişten Günümüze

16 Ekim 2021 okunma
Süleyman Erkan     Yaşam var oldukça hırslar, öfkeler, kinler, var olacaktır. Bu savaşı tetikleyen en önemli unsur beğenilmek, üstün olmak, başkalarından daha fazla mala mülke sahip olmaktır. Söz sahibi olmanın malla, mülkle, parayla olunamayacağını... Devamını Oku

İnsan

13 Ekim 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Temel içgüdü ve duygularla hareket eden, yeteri kadarını alan, psikolojik ve sosyolojik açıdan baskı uygulamayan, vicdansız ve çıkarcı yaklaşmayan, kötü gözle bakmayan, çalmayan, savaşmayan,... Devamını Oku

Zaman

7 Ekim 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Neydi zaman? Doğduğum an ile öldüğüm an arasındaki yaşantım mı? Unutmak için verilen bir ilaç mı? Suratımı kırıştıran ya da saç rengimi benden alan… Neydi zaman! Babam öldüğünde... Devamını Oku

İhtiyaç Meselesi

27 Eylül 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Çok çeşitli ihtiyaçlarımız var. Hatta bazen neye ihtiyacımız var diye market ve mağazaları gezmeye başlayanlar bile var. Babaannem lüzumsuz bir şey almamamı çok söylerdi işte onlarda top balon... Devamını Oku

F-N-D-K-Ç  Ş-H-P

10 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Türkçe’de bir sözcük f,s,t,k,ç,ş,h,p harflerinden biriyle bitiyorsa ve ek kelimenin baş harfi d,c harfi ile başlıyorsa! Ortalık bir anda sertleşir. d=t olur t=ç olur sıkı durun bu matematiği... Devamını Oku

İş-Sizsiniz

6 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞAAT TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com Neden işsiz kaldığımızı bulalım. İşsizlik yaşınız en az 24! Bunu biliyor musunuz? Temel eğitim 1 yıl, ilk eğitim 4 yıl, Orta eğitim 4 yıl, lise eğitimi 4 yıl, hazırlık 1 yıl, üniversite... Devamını Oku

Alçak Alçak Dere Yataklarına Ev Kurmasınlar

19 Ağustos 2021 okunma
  Tolga Özsoy İnşaat Teknikeri tolgahanozsoy.52@gmail.com     Hepimizin malumu olduğu Candan ERÇETİN’in “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” şarkısı; doğaya, doğanın tabiatına karşı gelmekten ve gelin kızlarımızı ağlatmaktan başka bir... Devamını Oku