son haberler

NEET PRO Projesinden 200 Genç Faydalandı

Yayınlanma Tarihi: 31 Ağustos 2023 okunma

NEET PRO Projesinden 200 Genç Faydalandı
Eğitim
0

Toplamda 200 gencin iş piyasasına katılımına destek olan “İmalat Sektöründe Sanal Gerçeklik İşleri Bulalım” projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi, Taşkent Konferans Salonu’nda NEET PRO kapsamında yürütülen hibe projelerinden biri olan “İmalat Sektöründe Sanal Gerçeklik İşleri Bulalım” projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Gelişli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Doç. Dr. Ömer Faruk Cantekin, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Dr. Varol Dur, Üniversitenin Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Atar, Proje Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Tayfun Fındık, çok sayıda akademisyen, diğer NEET PRO proje paydaşları, imalat sektörü temsilcileri ve gençler katıldı.

15-29 yaş arasındaki 200 NEET genç için işgücü piyasasına katılımı kolaylaştırmayı amaçlayan proje hakkında bilgi veren Dr. Öğretim Üyesi Tayfun Fındık, projenin katkılarıyla 200 gencin iş bulma şansını artıracaklarını belirterek, bu sayede katılımcıların işgücü piyasasına daha donanımlı gireceklerini ifade etti.

Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Atar ise, projenin fakülte ve Türkiye için öneminden bahsederek, projenin başarısında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Doç. Dr. Ömer Faruk Cantekin de “IPA Katılım Öncesi Mali Yardım Programı” kapsamında 830 milyon Euro bütçeyle bin 162 sözleşmeyi hayata geçirildiğini ve bu projelerle 1 milyon 100 bin kişinin hayatına olumlu etkiler sağlandığını belirterek 33 binin üzerinde dezavantajlı vatandaşın çeşitli rehabilitasyon hizmetleri aldığını, 40 bin kişinin istihdam edildiğini ve 53 bini kadın olmak üzere toplamda 73 bin kişinin işgücü piyasasına katıldığını ifade ederek; “Bu kaynağı pilot uygulamalar için dağıtıyoruz. İŞKUR tarafından bu projenin yaygınlaştırılması için gerekli adımlar atılacak” dedi.

Rektör Prof. Dr. Musa Yıldız da 3 yıllık süreçte önemli başarılar elde ettiklerini ifade ederek; “Her geçen yıl bir basamak daha yukarı çıkıyoruz” diye konuştu.

HABER: Mehmet Emin Danış

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.