son haberler

Çimento Fabrikasında İş Kazası: 5 Yaralı

Yayınlanma Tarihi: 23 Nisan 2015 okunma

Çimento Fabrikasında İş Kazası: 5 Yaralı
Asayiş
0

Ünye Çimento Fabrikasında gece fırın ünitesinde meydana gelen iş kazasında 5 kişi yanarak ağır yaralandı.

Olay, önceki gece 01.00 sıralarında Çimento Fabrikası fırın soğutma ünitesinde meydana geldi. Ünitede meydana gelen bir arızayı gidermeye çalışan işçilerin bulunduğu alana henüz belirlenemeyen nedenle sıcak klinker tozu döküldü. Bu sırada ünitenin tamirini yapan işçiler Zeki Aydın(30), Adem Al(33), Şenol Sencar(35), Muhlis Semiz(45) ve Şenol Çalışkan(30) yaralandı.

Yaralılar hemen ambulanslarla Ünye Devlet Hastanesine kaldırılarak ilk müdahalesi yapılırken, yaralı işçilerden Zeki Aydın(30) Samsun’a sevk edildi. Diğer yaralılar için ise yanık ünitesi bulunan hastane arayışı başlatıldı. Yapılan araştırmalar sonucunda 3 yaralı İstanbul’a, biri ise Kocaeli’ne sevkine karar verilirken, yaralılar ambulansla Samsun Çarşamba Havaalanına gönderildikten sonra ambulans uçakla İstanbul ve Kocaeli’ne götürüldü.

Çimento fabrikasındaki fırın soğutma ünitesinde meydana gelen iş kazasında yaralanan işçilerde 2. derece yanık olduğu öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Patlama Yok, Sıcak Klinker Tozu Yaktı
Çarşamba gecesi 5 işçinin yaralandığı iş kazasına ilişkin OYAK Ünye Çimento A.Ş. yaptığı açıklamada, fabrikada herhangi bir patlama yaşanmadığı, işçilerin yaralanmasına ise çıkış bölümünde biriken sıcak klinker tozunun neden olduğu belirtildi.

Söz konusu iş kazası ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Dün gece ordu ili, Ünye İlçesinde yer alan şirketimiz Ünye Çimento Sanayi ve Tic. A.Ş.’nin üretim tesisinde bir iş kazası yaşanmıştır. Saat 20.00 sularında kısa süreli elektrik kesintisine bağlı olarak klinker üretim tesisimizin soğutucu bölümünde arıza oluşmuş, bu tesis kısmı ilk aşamada devreye alınamamıştır.

Teknik yetkili personelimizin nezaretinde, gerekli teçhizat ve donanıma sahip personelimiz ile duruma müdahale edilmiştir. İşin tamamlanmasına yakın bir zamanda soğutucunun çıkış borusunda biriktiği düşünülen sıcak klinker tozu beklenmedik bir şekilde soğutucuya dökülmüştür. Bu esnada yakın bölgede bulunan ve hızla soğutucuyu terk ederken kısmen sıcak toza maruz kalan çalışanlarımızda, en hafif olan 1. ve 2. derece yanıklar oluşmuştur. Olay sonrasında Ünye Devlet hastanesi Acil Servisine ulaştırılan çalışanlarımız Muhsin Temiz, Şenol Sencar, Şenol Çalışkan, Zeki Aydın ve Adem Al acil müdahale sonrasında olası enfeksiyon risklerinin bertarafı amacıyla Samsun, İstanbul ve Kocaeli’nde yanık tedavi merkezleri bulunan hastanelere sevk edilmişlerdir.

Olayın vuku bulunduğu andan itibaren şirketimiz tüm olanaklarını seferber etmiş, yaralı çalışanlarımız ve ailelerinin yanında, gerekenlerin yapılması yönünde tüm gayretlerini göstermektedir. Bu talihsiz kazada yaralanan, durumlarının iyi olduğunu gözlemlediğimiz çalışanlarımıza acil şifalar diler, en kısa sürede tekrar aramıza dönmeleri için tüm desteğimizin yanlarında olduğunu bildiririz. Kamuoyunda olay ile ilgili olarak gaz sıkışması, patlama, yangın, vb. durumların gerçekleştiği yolunda paylaşılan haberler gerçek dışı olup, tesisimiz üretim faaliyetine devam etmektedir” denildi.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.