son haberler

Temel Liseler Başarıyı Artırdı

Yayınlanma Tarihi: 9 Ekim 2015 okunma

Temel Liseler Başarıyı Artırdı
Eğitim
0

Türkiye genelinde bin 463 dershaneden bin 221’i “Özel Temel Lise”ye dönüştü. Ünye’de ise 5 dershanenin 3’ü Temel Lise onayı alarak kapılarını öğrencilere açtı. Yıllardır dershane olarak Ünye’de faaliyetlerini sürdüren Final’de Temel Lise olanlardan. Final Dershanesi Rehber Öğretmeni İsmail Abanoz, Temel Lise’lere veli ve öğrencilerin biraz temkinli yaklaşmalarına karşın, Üniversite’ye girebilmenin en doğru yolunun Temel Liseler olduğunu belirterek, başarı ile birlikte endişelerin de ortadan kalkacağını belirtiyor.
“Özel Temel Liseler” diploma vermenin ötesinde öğrencileri üniversiteye hazırlayacak.  “Özel Temel Lise”de okuyacak öğrenciler hem lise öğrenimi görecek hem üniversite sınavlarına dershane sistemiyle hazırlanacak.

Çocuklarını iyi bir üniversitede okuyabilecek puanı aldıracak lise arayışına giren veliler, “Özel Temel Liselere” can simidi gibi yapıştı. Anadolu liselerine yüksek puanla giren öğrenciler de mezuniyet sonrası istihdam yaratacak üniversitelere girmenin adresinin “Özel Temel Liselere” olduğunu düşünen bir çok öğrenci, okudukları devlet okullarından, öğretmenlerinden, arkadaşlarından ayrılmaya başladı.

Temel Liseler Başarıyı Artır 2Anadolu Liselerinde, dershaneler olmadan, takviye kurs almadan üniversiteye hazırlanılamayacağını, beklenen puanın alamayacağını gören öğrenciler ve velileri soluğu dershanelerden dönüşen, dershane eğitimi verecek olan “Özel Temel Liseler” de aldı.

Bakanlığın verdiği kontenjanları devlet liselerinden nakillerle dolduran “Özel Temel Lise” yöneticileri nakil yoluyla kazandıkları Anadolu liselerinin başarılı öğrencilerine üniversite kazandıracak eğitim vererek dershanelerin kapatılmasını arattırmayacakları için mutlular.

Temel Lise hakkında bilgiler veren Final Dershanesi Rehber Öğretmeni İsmail Abanoz, önemli açıklamalarda bulundu. Velilerin Temel Liselere temkinli yaklaştığını belirten Abanoz, başarının gelmesiyle birlikte ön yargıların ortadan kalkacağını belirtti.

Temel Lisenin avantajlarından da bahseden Final Dershanesi Rehber Öğretmeni İsmail Abanoz, okul eğitiminin yanı sıra öğrencileri ÖSS’ye hazırladıklarını ifade ederek, “Normalde Anayasa Mahkemesi dershane ile ilgili kanunu iptal etti. Kanunu iptal ettiği için şimdi kanunda bir boşluk var. Anayasa maddesi olarak düzenlemesi gerekir. Onun için bir genelge yayınladı. Genelgeyi de Danıştay iptal etti. Dolayısıyla şu anda her şey allak bullak. Bir kısmı Temel Liseye döndü, bir kısmı Dershane olarak kaldı. Temel Lise olarak Ünye’de şu anda 3 tane Lise var, biri de biziz.

Öğrencileri ÖSS’ye Hazırlıyoruz
Temel Lise olarak okul eğitimi verirken hafta sonları da mezun öğrencilere kurs veriyoruz. Tabi insanlar ilk başta Temel Liseye döndüğü için Karne, Diploma okul değiştirme imkânı da var. İnsanlar biraz daha temkinli yaklaşıyor. Yani bir anda işin içine atlamayalım diyor.  Ben şundan eminim, birkaç sene sonra insanlar burada verilen eğitimin okullarda ki eğitimden farklı olduğunu görecek. Buradaki eğitim direk ÖSS’ ye yönelik. Çocukları üniversiteye hazırlıyoruz.

Dershane ve Okul Sistemi İç İçe
Burada ki sistem okuldan biraz daha farklı. Ben tam olarak okul demiyorum. Okullarda biraz daha ilgisiz dersler var. Sıkı bir programımız var. Tam gün şeklinde eğitim veriyoruz. Sabah Milli Eğitimin müfredatını uyguluyoruz, öğleden sonra da etütler, bire bir soru çözüm saatleri oluyor. Dershane zemini üzerinde ama okul olarak işliyoruz. Özetle hem okul hem dershane.

Temel Liseler Başarıyı Artır 1Amaç Eğitimde Başarıyı Arttırmak
Temel Liseler ile devlet liselerinin yarış içine girmesi ile başarının da artacağını belirten Rehber Öğretmen İsmail Abanoz, “Devlet, 12. Sınıflar hariç Temel Liselere giden öğrencilere 3 ile 3 bin 500 TL arasında teşvik veriyor. Temel Liselerde yıllık maliyet ise 6 ila 7 bin TL arasında. Yani devlet bu maliyetin yarısını karşılıyor. Devlet desteğini çıktığımızda bir velinin ortalama cebinden 3 bin ya da 3 bin 500 TL para çıkıyor. Eskiye göre bu dershane parası gibi geliyor. Hem özel ders alıyor, hem karnesi benden, diploması benden, dershaneciliği benden, her yönüyle benden.”

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.