son haberler

Ünye Fen Lisesi’nden İddialı Bilim Fuarı

Yayınlanma Tarihi: 28 Nisan 2015 okunma

Ünye Fen Lisesi’nden İddialı Bilim Fuarı
Eğitim
0

Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi, 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları bünyesinde 2. Bilim Fuarını açtı.

Fuar açılışına; Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, Ünye Belediye Başkan Vekili Necdet Yılmaz, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan Coşdan, Milli Eğitim Müdürü Musa Erdem, sivil toplum kuruluşlarını temsilcileri, daire amirleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

unyefen_lisesinden_iddiali_bilim_fuari (6)Birbirinden iddialı projelerin yer aldığı fuara ilişkin bilgiler veren Proje Yürütücüsü Deniz Nal Sider; “Geçen yılda böyle bir organizasyon yaptık. Şu an TÜBİTAK’ın desteklemiş olduğu 4 bin altı projeli ikinci bilim fuarını yapıyoruz. Farklı ders ve branşlardan 30 projemiz, 10 danışman öğretmenimiz, 42 tane de öğrencimiz var. Bunlar yarışma projeleri değil. Bir kısmı icat, bir kısmı da olağan günlük hayatta kullandığımız projelerin değerlendirilmesi. TÜBİTAK’ın amacı bilime ilçeleri de katmak. Proje takip sistemini yeni bitirdik. Seneye TÜBİTAK’ın araştırma projelerine göndereceğiz” dedi.

Favori olarak niteledikleri “Sollama Takip Sistemi” projesine ilişkin de açıklamalarda bulunan Sider; “Favori projelerimden bir tanesi. Öğrencimiz Erdem Güney’in projesi. Bir dağ var, burada virajlarda olan kazaları önlemek amacıyla gelen araba diğer aracı sinyalle uyarıyor. Güzel bir proje bunu seneye yarışmaya göndermeyi düşünüyoruz. Yine iddialı projeler arasında gördüğümüz “Kaçak Elektrik İkazı” projemiz var. Ramazan ayında doktor bir babanın yaşadığı olay sonucu aklımıza geldi. Yemek yerken elektrik kaçağına kapılıp ölmüştü. Bunun üzerine biz de böyle bir proje geliştirdik. Elektrik kaçağı olduğu an devreye giriyor ve uyarıyor. Bu proje de aynı öğrencimize ait, elektrik konusunda çok başarılı bir öğrencimiz” diye konuştu.

27-28-29 Nisan tarihlerinde açık olacak fuarda 30 proje sergileniyor.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.